Ovenkol ,(Guibourtia ehie),Amazique, Amazoue, Mozambik, Ovangkol, Shedua,Siyah hyedua

Ovenkol ,(Guibourtia ehie),Amazique, Amazoue, Mozambik, Ovangkol, Shedua,Siyah hyedua

ovangkolOvenkol (Guibourtia ehie)

Ortak İsim (ler): Amazique, Amazoue, Mozambik, Ovangkol, Shedua,Siyah Hyedua,Şu anda olduğu gibi ABD’de pazarlanan “Mozambik.”Anokye, ehie, hyeduanini, whimawe,peapea-puehn,Siyah hyedua,Anokye, ehie, hyeduanini, hyedun (GH); “Palissandro” (GQ)

Bilimsel Adı: Ovenkol (Guibourtia ehie)

Dağıtım: Tropikal batı Afrika,fildişi Sahili, Gana, Güney Nijerya, Gabon ve Liberya. Genellikle küçük gruplar halinde kapalı yağmur ormanları ve geçiş ormanları tercih eder.Bu türün doğal büyüme aralığı Afrika’da Fildişi Sahili, Gana, Nijerya güney ve Gabon dahil bildirilmiştir. Kapalı yağmur ormanları ve geçiş ormanlarda iyi gelişmek bildirilmiştir ve genellikle küçük gruplar halinde bulunur.

20mOvenkol ,(Guibourtia ehie)Ağaç Boyutu: boyunda 100-150 ft (30-45 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Bilgi:Siyah hyedua uzun boylu kadar 45 metre büyüyebilir bir ağaçtır. [yüksek 4 metreye kadar payandaların çapında 80cm – düz, silindirik bole 50 olabilir ağaç gül ağacı için bir yedek olarak kullanılabilir olan kereste için değerlidir. Genellikle vahşi hasat edilir, ve uluslararası ticareti edilir.Ahşap Sömürü oranlarının yüksek ve nüfus düşüşler neden vardır. Ağaç önceden Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesi (2009) [içinde ‘Savunmasız’ olarak listelendi,Fakat daha yeni araştırma ağacı önceden düşünüldüğünden daha yaygın olduğunu bulmuştur. Şu anda Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi (2013) [içinde ‘Least Concern’ olarak sınıflandırılır.

Diğer Kullanımları:Öz odun siyahımsı damarlar ve bakır gök mavisi renk ışıltıları gri ile koyu kahverengi, sarı, kahverengi, olduğu; Diri odun 7cm geniş bant – açıkça 4 den tahdit edilmiştir. doku gayet iyi; tahıl interlocked; quartersawn ahşap üzerine bir hareli yönü vardır. Ahşap elastik, ağır sert; bu mantar, kuru odun deliciler ve termitler dayanıklı olmak, çok dayanıklı. Bu mevsim biraz yavaş, kontrol veya bozulma sadece hafif bir risk ile; bir zamanlar kuru bu hizmet orta kararlıdır. Ağaç oldukça yüksek körleştirilmemesi etkiye sahiptir – stellit uçlu ve tungsten karbür araçları tavsiye edilir; sawnwoods beyaz bir çiçeklenme bazen – bu ılık su ile yıkanarak çıkarılabilir; kilitlenmiş tane ahşap çalışma bazı zorluklar üretebilir; çivileme ve vidalama iyi, ancak ön-sıkıcı gerektirir; yapıştırma doğru. Ahşap gül ağacı için popüler bir yerini tutamaz. Bu tür ince mobilya ve cabinetwork, tornacılık, dekoratif veneerler ‘lambri ve döşeme gibi amaçlar için kullanılır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsfjkkk

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 51 £ / ft 3 (825 kg / m 3 )…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .67, .82

Janka Sertlik: 1330 £ f (5.900 N)

Kopma Modülü:  20.350 £ f / içinde 2 (140.3 MPa)

Elastik Modülü: £ 2.701.000 f / içinde 2 (18.6 GPa)

Kırma Gücü:  9320 £ f / içinde 2 (64.2 Mpa)

Habitat ve Ekoloji:G. ehie kurutucu yarı yaprak döken orman kapalı yağmur ormanları, farklı orman tipleri yetişen payanda ile büyük bir ağaçtır. Batı ve Doğu Gine ova ormanları, Nijeryalı ova orman, Çapraz-Sanaga-Bioko kıyı ormanları ve Atlantik Ekvator kıyı ormanları Ekolojik Bölge oluşur. Bu yüksek ormanda bulundu Brachystegia, Strombosia, Entandrophragma . Tohum dağılma rüzgarla esas olarak. Fideler ana ağacın etrafında kümelenmiş ve sık sık yenilenme ileri aşamalarında sokulgan kalır bulundu edilir. türler gölge yerlerde tercihen yeniler..

catsOvenkol ,(Guibourtia ehie)66Çekme: Radyal:% 4.3, Teğet: 8.3%, Volumetrik:% 12.1, T / R Oranı: 1.9

Renk / Görünüm: sarımsı Değişen tonları koyu kahverengi, gri veya siyah çizgili kahverengi kırmızımsı. Orta geniş diri açık öz odun gelen çizilmiş bir soluk sarı bir. Bazen bir kıvırcık ya da benekli tane desenli gördüm.

Tahıl / Doku:  Tahıl düz hafif kenetlenmiş etmektir. Orta ılımlı doğal parlaklık ile, doku kaba.

Endgrain: Yaygın gözenekli; Büyük gözenekler, az çok az; 2-3 yalnız ve radyal katları; bazen mevcut mevduat; nedeniyle marjinal parankimi ve büyüme halka sınırları yakınında gözenek sıklığı hafif azalma büyüme halkaları farklı; parankima vasicentric, pastil, birleşen ve marjinal; orta ışınların normal aralık dar.

catsOvenkol ,(Guibourtia ehie)22Genel Özellikler:Neredeyse siyah çizgili gri ile koyu kahverengi Heartwood sarı kahverengi; Diri odun sarı beyaz, yaklaşık 4. genişliğinde, net bir şekilde çizilmediği. Doku orta kaba; düz kilitli tahıl; çekici rakam; taze kesilmiş hoş olmayan bir koku.

Rot Direnç: Böcek saldırı iyi direnç, orta dayanıklı olarak Anma.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Ovangkol silis içerir ve erken olabilir, bu nedenle sıkıcı kesiciler Genel olsa oldukça kolay ahşap, çalışmak. Ayrıca, tahıl kilitli ise, ya da orada ahşap, planya diğer rakam mevcut ve diğer işleme işlemleri zahmetli ve koparma neden olabilir eğer. , Açar iyi yapıştırıcılar ve bitirir.

Koku: Ovangkol ahşap kuruduktan sonra kaybolan ıslak güçlü bir hoş olmayan bir kokuya sahip olduğu bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats74646

Gitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Ovangkol ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  kereste ve kaplama hem de iyi bir fırsat. Kıvırcık veya figürlü ahşap daha pahalı olması muhtemeldir olsa Unfigured ahşap, ithal Angiospermae orta aralığındadır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, mobilya, dolaplar, nesneleri, müzik aletleri ve döşeme döndü. İnce mobilya ve cabinetwork, tornacılık, dekoratif kaplamalar, döşeme. Bir walnutlike ahşap. Ilaç ve vernikler için bir üs olarak kullanılan bir sakız Copal verir.Dolap, Dekoratif kaplama, Yurtiçi döşeme, Kapı, İnce mobilya, Döşeme, Mobilya, Doğrama, Lambri, Aracı, Tornacılık, Kaplama kolları.0.85 g/cm³ yoğunluğunda ağır bir ağaçtır. Mobilyalarda, ahşap oymacılığı, zemin kaplamaları, doğrama, müzik enstrümanları, ve tornacılıkta kullanılır.Gitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır.Ovenkol özellikle ahşap üretimi için kullanılır. Bu ince mobilya ve cabinetwork, tornacılık, dekoratif kaplamalar ve döşeme için kullanılır. Kök kabuğu ekstresi Afrika ethnomedicin gastrointestinal ilgili klinik problemlerin tedavisinde kullanılmıştır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorum:  Bu ağaç tek isim baskın olmak, en yaygın kullanılan diğer adlar ödülünü kazandı. Gitar kullanıldığında, en sık Ovangkol olarak anılacaktır. Kaplama, bazen adı Mozambik altında satılan iken Çoğu diğer marangozlar, Shedua veya Amazique ya lehine. Hepsi aynı ağaç türleri bakın: Ovenkol.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Amazique Flüt

amazique_f-sharp_l (1)

Ayrıca Ovangkol, Shedua, Amazoue veya Mozambik olarak bilinen, bu güzel Afrika parke yıllardır dünya çapında yüksek son enstrüman şirketleri tarafından kullanılmıştır. Zengin renk ile harika bir tonewood olduğunu. Ekvator Batı Afrika’dan, renk Doğu Hint Rosewood benzer ve tahıl Bubinga gibi kilitlenir. Aslında, Amazique Bubinga ve aynı özelliklerin birçok hisse gibi aynı aileden olduğunu.

Bu ahşap tek isim baskın olmak, en yaygın kullanılan diğer adlar ödülünü kazandı. Gitar kullanıldığında, en sık Ovangkol olarak anılacaktır. Kaplama, bazen adı Mozambik altında satılan iken Çoğu diğer marangozlar, Shedua veya Amazique ya lehine. Hepsi aynı ağaç türleri bakın: Ovenkol. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats55465

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bu flüt Ben sizin gibi biliyorum tam, zengin, yuvarlak sesi vardır. Burada bu Amazique F # m flüt örnekleri ses dinleyin: hayır geliştirme ile bu flüt Doğal “kuru” sesi elektronik olarak bu örneğe ilave Reverb “Kanyon” sesi için flüt.Ovangkol ayrıca Mozambik, Amazoue, Amazique veya Shedua olarak da bilinir), orta-boyutu küçük bir olan parke ağaç yerli tropik Batı Afrika. Cinsi Guibourtia Diğer egzotik ağaç türleri şunlardır Bubinga ve Tiete gül ağacı. Ortak olduğunda, Ovangkol kullanılan döşeme , dolap ve mobilya . Amerika Birleşik Devletleri’nde, ahşap kullanılan döşeme bir kaplama olarak ve ahşap olarak. Aynı edilir ayrıca gitar ve diğer telli kullanılan akustik .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsOvenkol ,(Guibourtia ehie)99Tanım:Ovangkol odun görüntüler genellikle koyu çizgili, kırmızımsı-kahverengi dizi sarımsı olarak renklenme değişiyordu koyu gri, kahverengi veya siyah. Diri odun soluk ve beyaz, grimsi veya sarımsı. Ahşap orta dokuya sahiptir ve çok küçük gözenekleri vardır. Ovangkol tahıl genellikle düz ama biraz birbirine olabilir. Çekici kıvırcık ve dalgalı tahıl desenleri sık görülür ve genellikle ekran parçalar için tercih edilmektedir. Taze kesilmiş Ovangkol ahşap ahşap kurur gibi kokusu kaybolur, ancak güçlü, hoş olmayan kokuya sahip olduğu bildirilmiştir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

cats4242

Gitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır.

Özellikler:Birçok egzotik parke türleri gibi, Ovangkol bir ile, çok yoğun bir ağırlık ayak küp başına 53 £ arasında. Orta derecede dayanıklı olarak kabul edilir ve böceklere karşı dayanıklıdır. Ancak, nispeten yumuşak: 710’un ahşabın Janka sertlik derece çınar ve sarı çam birçok türün karşılaştırılabilir. Buna karşılık, Ipe (Brezilya ceviz) 3684 bir sertlik derecesi vardır, beyaz meşe 1380 sertliğe sahiptir.

Ağaç İşleme:Yoğun, ancak Ovangkol çalışmak için nispeten kolay bir tür olarak kabul edilir. Kolayca, matkaplar ve kumlar keser. Bu kolayca bitirir ve tutkal kabul eder ve bir kilitleme tahıl bölümlere dışında, iyi döner. mineral kuvars silis az miktarda bulunması, donuk bıçaklar ve diğer sert ağaç daha hızlı kesici eğilimindedir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ürün Kaynakları.:Bu türün bazı malzeme çevreye karşı sorumlu kaynaklardan temin olduğu bildirilmektedir. dışında keresteden, cins Guibourtia birçok türün Kopal olarak bilinen sakız üretmek bildirilmektedir.

Ağaç Veri:ağaç düz ve silindirik yaklaşık 70 feet (21 metre) genellikle açık Boles, ve 24-36 inç (60-90 gövde çapları ile 100 ila 150 feet (30 metre 45), yükseklikleri olgun bildirilmiştir cm) bazen iyi gelişmiştir payandaların üzerinde. Eski ağaçlar genellikle kaynaklanıyor biraz yatay halkaları yükseltilmiş, dar var.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catshjfkjgg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Diri Renk:Diri odun rengi beyaz, sarı ve açık öz odun ayırt edilir. Genellikle genişliği yaklaşık 4 inç (10 cm) ‘dir.

Heartwood Renk:Öz odun neredeyse siyah çizgili gri ile koyu kahverengi veya çikolata kahverengi sarı kahverengi olarak tarif edilir. Ovangkol görünüm Queensland cevizi (Endiandra palmerstonii) benzer olduğu bildirilmiştir, ama biraz solgun mesafesindedir.

Tahıl :düz kenetlenmiş olan ve ahşap çekici şekil arzettiği rapor edilmiştir.Doku orta kaba.Koku Taze öğütülmüş ağaç, ağaç kurutulduktan sonra kaybolur güçlü bir hoş olmayan bir kokuya sahip olduğu bildirilmiştir. Hiçbir belirgin tadı yoktur.

Doğal Dayanıklılık:Öz odun çürümesine orta dirence sahip olduğu bildirilmiştir, ve nadiren termitler tarafından saldırıya uğrar. Direnç emprenye için diri odun kolayca absorbe koruyucu bildirilmiştir, ancak odun tedavi etmek zordur.

Metaller ile reaksiyon:demir ve demir içeren metal ile temas haline getirilir, eğer ahşap nemli koşullar altında lekeleyebilir. Silika İçerik kereste olarak işleme bazı özelliklerini etkileyebilir silis ihtiva bildirilmektedir.

Veneering Özellikleri:Kayıtlar kaplama içine dilimleme önce ısıtma gerektirir.

shedua_woodRendeleme.20 derece ve keskin kesme kenarları bir azalma kesme açısı Ovangkol genellikle kilitli tahıl içerdiğinden, quartersawn stok planlaması için tavsiye edilmiştir. Rendelenmiş yüzeyleri genel olarak temiz olduğu rapor edilmiştir.

Tornalama:Ahşap iyi dönme özelliklerine sahip olduğu bildirilmiştir, ama kesme kenarları ince ve keskin tutulmalıdır.Yapıştırma özellikleri iyi olduğu bildirildi. Çakma kereste iyi çivi kabul bildirilmiştir.Vidalama nitelikleri iyi olarak derecelendirilir.Boyama özellikleri, iyi olduğu rapor edilmiştir.ahşap el aletleri ile oldukça kolay çalışmak için rapor edilir ve pürüzsüz bir yüzeye çalışmış olabilir.

Buhar Bükme    :Ahşap buhar bükme oldukça zayıf yanıt bildirilmiştir. Güç Özellikleri türler çok yüksek eğilme dayanımı ve hava-kuru durumu (yaklaşık yüzde 12 nem içeriği) içinde Tik çok daha güçlüdür vardır. Tahıl sıkıştırma paralel gücü yüksek aralığındadır. Bu aralıktaki diğer türler Tik, Beyaz meşe, akçaağaç ve Hard bulunmaktadır. Ahşap yoğunluğu çok yüksektir.

Kurutma kolaylığı:Kalın stok fırın-kuru güçlükle rapor ve bakım gerektirir. kereste genellikle mevsim hızla ve iyi, ve küçük kusuru eşlik ediyor.2,00 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsGitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır.

Gitar üretiminde klasik gitarın arka yüzeyinde tercih edilen bir ağaçtır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates