Red Elm,Kırmızı Elm, Kaygan Karaağaç, Yumuşak Elm,Ulmus rubra,Slippery elm, Red elm, Gray elm, Soft elm

Red Elm,Kırmızı Elm, Kaygan Karaağaç, Yumuşak Elm,Ulmus rubra,Slippery elm, Red elm, Gray elm, Soft elm

red-elm-sealedKırmızı Elm (Ulmus rubra)

Ortak İsim (ler): Kırmızı Elm, Kaygan Karaağaç,Yumuşak Elm,Slippery elm, Red elm, Gray elm, Soft elm, Moose Elm, Hint Elm, Amerikan Elm

Bilimsel Adı: Ulmus rubra

Kaygan karaağaç (Ulmus rubra), onun “kaygan” iç kabuğu tarafından tanımlanan yaygın 200 yaşında olduğu yaşayabilir orta hızlı büyüme orta ölçekli bir ağaçtır. Bazen de kalker topraklar kuru yamaçlarda büyür rağmen bu ağaç, iyi yetişir ve alt yamaçlarında ve taşkın nemli, zengin topraklarda 40 m (132 ft) ulaşabilir, kırmızı karaağaç, gri karaağaç, ya da yumuşak karaağaç çağırdı. Bu bol ve geniş birçok parke ağaçları ile ilişkilidir. Kaygan karaağaç önemli bir kereste ağacı değil; Sert, güçlü odun genellikle yumuşak karaağaç olarak karıştırılır ve satılan rağmen Amerikan karaağaç aşağı olarak kabul edilir. Ağaç yaban hayatı ile göz ve tohum yiyecek küçük bir kaynağıdır. Uzun ekili ancak Hollanda karaağaç hastalığı yenik edilmiştir.Kaygan karaağaç 80 boyunda kadar orta büyüklükte bir ağaç olup, tek veya çoklu gövdelerine vardır. Onun siluet Amerikan karaağaç (o kadar zarif değildir Ulmus americana), ama bir dallanma gövde ve geniş, düz taç ile, hala cazip bir ağaçtır.Amerikan karaağaç gibi, kaygan karaağaç rekabetin toleranslı bir hızla büyüyen bir ağaç vardır. Amerikan karaağaç daha su baskını dayanacak az mümkün ve sel eğilimli alanlarda daha az sıklıkla görülür. Islak, bottomland ormanları ve kayalık, dağlık ormanlarda hem gerçekleşir.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsKırmızı Elm (Ulmus rubra)32

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Dağıtım: Midwest ABD’de Doğu,Kaygan karaağaç batısında New York’a güneybatı Maine, aşırı güney Quebec, Güney Ontario, Kuzey Michigan, Minnesota merkezi ve doğu Kuzey Dakota uzanır; güney doğu South Dakota, Nebraska merkezi, güneybatı Oklahoma ve merkezi Texas; sonra doğuya kuzeybatı Florida ve Georgia. Kaygan karaağaç Kentucky güney yalan yelpazesini bu bölümünde nadirdir ve Gölü Devletleri’nin güney kesiminde ve Midwest ve cornbelt en bol olduğunu.

Ağaç Boyutu:  boyunda 50-80 ft (15-24 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (600 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .60

Janka Sertlik: 860 £ f (3.830 N)

Kopma Modülü: 13.000 £ f / içinde 2 (89.7 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.490.000 f / içinde 2 (10.28 GPa)

Kırma Gücü: 6360 £ f / içinde 2 (43.9 Mpa) …HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsKırmızı Elm (Ulmus rubra)47574

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Çekme: Radyal:% 4.9, Teğet:% 8.9, Volumetrik: 13.8%, T / R Oranı: 1.8

Renk / Görünüm:  Heartwood orta kırmızımsı kahverengi ışık. Solgun diri odun genellikle iyi tanımlanmıştır.

Tahıl / Doku:  Tahıl (bölünmesine çok dirençli hale) kilitlenir. Biraz kaba, düzensiz doku ile.

Endgrain:  Yüzük-gözenekli; 2-4 gözenekleri geniş sürekli bir sıra halinde çok büyük büyük earlywood gözenekler, dalgalı şeritler küçük latewood delikler earlywood zaman zaman mevcut tyloses; Büyüme farklı yüzük; parankima vasicentric ve birleşik; Normal aralık orta ışınları.

Rot Direnç:  dayanıksız olarak Anma; böcek saldırı duyarlı. Yaşayan ağaçlar Hollanda karaağaç hastalığı duyarlıdır.

catsipşş

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İşlenebilirlik:  Bir meydan okuma, özellikle quartersawn yüzeylerde, çünkü kilitli tahıl çalışmak olabilir. Rendeleme koparma ve / veya bulanık yüzeylere neden olabilir. Zavallı boyutsal kararlılık. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi. Bükme buhara iyi yanıt ve iyi çivi ve vida tutar.

Koku: Elm genellikle güçlü, hoş olmayan bir kokusu vardır yeşil; bir kez kurutulmuş olsa da çok az bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Elm Ulmus cinsi bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deri tahrişine bulunmaktadır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: olgun ağaçların kullanılabilirliği büyük ölçüde Hollanda karaağaç hastalığı azalmış olmasına rağmen orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, sepetler, mobilya, değnekler, kaplama, odun hamuru, kağıt yapımı ve.Mobilya, lambri, ve konteynerler: Amerikan karaağaç aşağı kabul rağmen kaygan karaağaç ahşap, aynı ürünler için ticari olarak kullanılmaktadır. Tohumlar kuşlar ve küçük hayvanlar tarafından yenir.Kaygan karaağaç ahşap, ağır, dayanıklı ve yakın taneli olduğunu. Bu çit direkleri ve tarım aletleri için kullanılır.Kızılderililer ilaçların geniş bir yelpazede için ağacın çeşitli bölümlerini kullanılan ve zemin iç kabuğu kez iskorbüt önlenmesi için kullanıldı. İç kabuğu hala bazı boğaz pastilleri hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Yorumlar:  Daha yaygın (yani onun jelatinimsi iç kabuğu adlı) ağaç şeklinde Kaygan Elm olarak anılacaktır, Ulmus rubra tipik olarak kırmızımsı öz odun referans, en ahşap uygulamalarında Kırmızı Elm denir.Karaağaçlar yaygın Hollanda karaağaç hastalığı, karaağaç kabuk böceklerinin tarafından yayılan bir mantar hastalığı bulaşmış. DED dünya Elm ağaçların milyonlarca sildi etti.

catsKırmızı Elm (Ulmus rubra)

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Ulmaceae – Karaağaç     ailesi, John H. Cooley ve JW Van Sambeek     Kaygan karaağaç (Ulmus rubra), onun “kaygan” iç kabuğu tarafından tanımlanan yaygın 200 yaşında olduğu yaşayabilir orta hızlı büyüme orta ölçekli bir ağaçtır. Bazen de kalker topraklar kuru yamaçlarda büyür rağmen bu ağaç, iyi yetişir ve alt yamaçlarında ve taşkın nemli, zengin topraklarda 40 m (132 ft) ulaşabilir, kırmızı karaağaç, gri karaağaç, ya da yumuşak karaağaç çağırdı.Bu bol ve geniş birçok parke ağaçları ile ilişkilidir. Kaygan karaağaç önemli bir kereste ağacı değil; Sert, güçlü odun genellikle yumuşak karaağaç olarak karıştırılır ve satılan rağmen Amerikan karaağaç aşağı olarak kabul edilir. Ağaç yaban hayatı ile göz ve tohum yiyecek küçük bir kaynağıdır. Uzun ekili ancak Hollanda karaağaç hastalığı yenik edilmiştir.

Kayda Değer Özellikleri:Kaygan karaağaç ile uzun boylu tipik ‘(100 sık sık az’) 40-60 büyür orta iri dokulu, boy, biraz çiroz, yaprak döken ağaç olan bir vazo şeklinde geniş yuvarlak taca. Onun tüylü çırpı, (özellikle kış aylarında farkedilir) ve sümüksü kırmızı iç kabuğu (kırmızı-kıllı tomurcukları ile ayırt edilir rubra anlam kırmızı). Güney Ontario ve Missouri doğu ve merkezi ABD’de yerli, genellikle kuru arazilerdeki veya kayalık ormanda ve devlet (Steyermark) boyunca dere boyunca oluşur. Genellikle nemli ova veya taşkın topraklarda onun en büyük boyutuna ulaşır. Yeşillik ortaya çıkmadan önce önemsiz küçük kırmızımsı-yeşil çiçekler ilkbaharda görünür. Çiçekler tek numaralı seribaşı sünger benzeri Samaras (her küçük tohum düzleştirilmiş yuvarlak papery kanat çevrili) yol vermek. Yaprakları tam büyüklüğe ulaşmak olarak Tohumlar Nisan-Mayıs aylarında olgunlaşır. (Uzun “4-8 kadar), koyu yeşil yaprakları obovat için geniş dikdörtgen yukarıda sandpapery ve serrate marjları ve asimetriktir üsleri ile altındaki tüylüdür. Yapraklar genellikle kırmızı bir belirti ile ortaya çıkar. Tipik sonbaharda bir vasat donuk sarı renge çevirir bırakır. Ortak ad Yerli Amerikalılar ateş, iltihaplar, yaralar ve boğaz ağrısı tedavisi için tıbbi kullanım için ilkbaharda çırpı ve dallardan soyulmuş lifli, kaygan tatlı, kırmızı iç kabuğu referans olduğunu. Nemli kabuğu şeritler de susuzluğunu gidermek için çiğnenmiş bulundu. Yerli Amerikalılar da birches kullanılamaz, özellikle kano için kabuğu kullanılır. Eşanlamlı Ulmus vatanı.

catsKırmızı Elm (Ulmus rubra)222

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İlginç Gerçekler:Kaygan veya kırmızı karaağaç nemli ve yapışkan (ve dolayısıyla “kaygan”) ve kırmızı iç kabuğu, olarak adlandırılır.Onun kırmızı, tüylü tomurcukları ve kaba, tüylü Dallar diğer karaağaç ayırt edilebilir.

Kaygan karaağaç Amerikan karaağaç daha Hollandalı Elm Hastalığı daha az duyarlı, fakat karaağaç floem nekroz, ağacın dokuları yürüten besin etkileyen başka yıkıcı hastalığa gibi duyarlıdır.

catsKırmızı Elm (Ulmus rubra)544

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Amerikan Elm (Ulmus americana)

Karpat Elm (Ulmus procera)

Cedar Elm (Ulmus crassifolia)

Hollandalı Elm (Ulmus x Hollandica)

İngilizce Elm (Ulmus procera)

Kaya Elm (Ulmus thomasi)

Kanatlı Elm (Ulmus alata’nın)

Wych Elm (Ulmus glabra)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates