Red Maple,Acer rubrum,Kırmızı Akçaağaç

Red Maple,Acer rubrum,Kırmızı Akçaağaç

Acer-spp-American-Soft-MapleRed Maple,Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Ortak İsim (ler): Red Maple,Kırmızı Akçaağaç

Bilimsel Adı: Acer rubrum

Kırmızı akçaağaç (Acer rubrum), yaprak döken ve Kuzey Amerika’nın doğusunda yaygın olan ağaçlardan biri. ABD Orman hizmetine göre Amerika’daki en yaygın ağaçtır. Ontario ve Minnesota sınırında bulunan Lake of the Woods’dan doğuda Newfoundland’e, güneyde Miami ve Florida’ya güneybatıda ise Doğu Teksas’a kadar yayılmıştır. Özellikle yaprakları olmak üzere çoğu özelliği biçimde değişkenlik gösterir. Olgunluğa ulaştığında yaklaşık 15 metre gibi bir yüksekliğe ulaşır. Çiçekleri, dalları, sapları ve tohumların kırmızının tonlarına değişmesi nedeniyle bu adı almıştır. Bu özelliklerin yanı sıra en çok son baharda parlak koyu kızıl yaprakları ile bilinirler.

catscdgbfYayılım alanının haricinde kızıl akçaağaç, pek çok farklı konum ve koşula neredeyse Kuzey Amerika’daki bütün ağaçlardan daha fazla uyum sağalayabilir. Bataklıklarda, kuru kumda veya bu ikisinin arasındaki neredeyse her yerde yetişebilir. Deniz düzeyinden 900 metreye kadar olan yüksekliklerde iyi bir şekilde yetişebilir. Güzün yapraklarının aldığı renk ve beğenilen biçimi için gölgelik ağaç olarak kullanılır. Ticari olarak küçük ölçekte akçaağaç şurubu ve orta veya yüksek kalitedeki kereste yapımında kullanılır. Rhode Island’ın eyalet ağacıdır ,rubrum doğu en bol ve yaygın ağaçlardan biridir Kuzey Amerika . Bu güneyinden bulunabilir Newfoundland , Nova Scotia ve güney Quebec Ontario, aşırı güneydoğu güney batısındaki Manitoba ve Kuzey Minnesota ; güney Wisconsin , Illinois , Missouri , doğu Oklahoma , ve doğu Texas batı aralığında; ve doğu Florida . Kuzey Amerika boyunca büyük sürekli yelpazesine sahiptir Atlantik Kıyısı Florida’da meydana gelen herhangi bir ağaç. Toplamda kuzey güneye 2.600 km (1,600 mil) arasında değişmektedir. Türler doğusunda Birleşik Devletleri tüm bölgelerine yerli 95. meridyen batısında sadece üç istisna, yani Prairie Yarımadası ile, Midwest , kıyı kır güney Louisiana ve Güneydoğu Teksas ve bataklık kır Florida Everglades , diğer bazı yerlerde, ağaç birkaç özel habitatlarda geniş alanlarda eksik ama yine de mevcut. Bir örnek Bluegrass bölgesi baskın açık ovalarda bulunmayan Kentucky, ki, ama dere boyunca mevcuttur.  İşte kırmızı akçaağaç alt arazi ormanlarında mevcut değildir Tahıl Belt rağmen, bu her ikisi de bu alanın kuzey ve güney benzer habitatlar ve türler dernekleri yaygındır. -40 ° C (-40 ° F) ortalama asgari nerede ağacın aralık biter izoterm yani güneydoğu olarak başlar, Kanada . Öte yandan, Batı aralığı çok kurutucu iklim ile sınırlıdır Great Plains . Bununla birlikte, bu akçaağaç tüm Kuzey Amerika türlerin iklim koşullarına en geniş toleransı vardır. Prairie Yarımadası’nda kırmızı akçaağaç yokluğu yangın tür intoleransı nedeniyle.Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika Kırmızı akçaağaç (Acer rubrum) da kızıl akçaağaç, akçaağaç bataklık, yumuşak akçaağaç, akçaağaç, kırmızı Carolina, Drummond, kırmızı akçaağaç, akçaağaç ve su  olarak bilinir. Genellikle kötü, özellikle yoksul sitelerinde, oluşturulur ve arızalı olduğu için pek çok ormancılar ağaç aşağı ve istenmeyen düşünün. İyi sitelerde, ancak iyi formda ve testere günlükleri kalite ile hızlı büyüyebilir. Kırmızı akçaağaç overstory alanı işgal edebilir, ancak, genellikle, diğer türler ile değiştirildiği bir subclimax türdür. Bu gölge toleranslı olarak ve üretken bir Sprouter olarak sınıflandırılır. Yaklaşık 900 m (3,000 ft) deniz seviyesinden büyük ekolojik genliği ve microhabitat sitelerinin geniş bir yelpazede üzerinde büyür. Bu manzara için bir gölge ağacı olarak üst sıralarda yer alıyor.

catsxsdsfsgAğaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (610 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,49, .61

Janka Sertlik: 950 £ f (4.230 N)

Kopma Modülü: 13.400 £ f / içinde 2 (92.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.640.000 f / içinde 2 (11.31 GPa)

Kırma Gücü: 6540 £ f / içinde 2 (45.1 Mpa)

Çekme: Radyal: 4.0%, Teğet:% 8.2, Volumetrik:% 12.6, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Kırmızı Akçaağaç da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir. büyüme halkaları daha hafif ve daha az belirgin olma eğilimindedir Yumuşak Maples daha sert Akçaağaç .

Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Kırmızı akçaağaç turba bataklıkları ve bataklık kuru sırtlar ve güneybatı eteklerinden farklı sitelerde, yetişir. Genellikle çok ıslak veya çok kuru ya daha aşırı toprak nem koşulları altında yetişir. türler kuzey ya da güney yönü biri için güçlü bir afinite göstermez (48). o ara yüksekliklerde düşük orta derecede iyi drene, nemli sitelerinde en gelişir rağmen, kurutucu sırtlar ve dağlık ülkede yaygın güney ve üst yamaçlarında batı maruziyet. Bu bataklık alanlarda, ancak, aynı zamanda yaygın, yavaş-boşaltma daire ve depresyonların üzerine, küçük halsiz dereler boyunca (26). Üst Michigan ve New England olarak, kırmızı akçaağaç sırt üstleri ve kuru kumlu veya kayalık yayla topraklarda yetişen ve nemli topraklarda ve bataklık sınırları neredeyse saf standları (13,40). Aşırı Güneyde, kırmızı akçaağaç neredeyse sadece bir bataklık türüdür.

catslkjhghKoku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Kırmızı Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsi , cilt tahrişi, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Kırmızı Akçaağaç uygun (kendi çiçekler, dallar, tohum, ve sonbahar yaprakları gibi, adlı aşağıda gösterilmiştir ), tüm kırmızı. Kırmızı Akçaağaç Doğu Birleşik Devletlere çok geniş bir alana yaygındır, ve ahşap bir gruplama diğer türlere göre biraz daha ağır güçlü ve sert olma eğilimindedir , Yumuşak Maples hala kadar güçlü olmasa Sert Akçaağaç . Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

Özel Kullanımları

Kırmızı akçaağaç yumuşak akçaağaç gibi kereste sektöründe bilinir. Ahşap yakın taneli ve şeker akçaağaç benzer ama doku yumuşak olduğu gibi ağır değil, şekil yoksun ve biraz daha fakir işleme niteliklere sahiptir. Daha iyi notlar Kırmızı akçaağaç, özellikle mobilya, sert akçaağaç için ikame edilir. Yeşil kırmızı akçaağaç kereste büzülme fırın-kuru nem içeriği, radyal teğet, ve hacimsel ölçümler sert akçaağaç için büzülme biraz daha fazla ,

Parlak sonbahar boyama kırmızı akçaağaç üstün özelliklerinden biridir. Kuzey ormanda, parlak kırmızı yaprakları kağıt birches koyu yeşil kozalaklı karşı çarpıcı bir kontrast ve beyaz kabuğu ve sarı yapraklar olduğunu. Kırmızı akçaağaç yaygın bir peyzaj ağacı olarak kullanılır. Akçaağaç şekeri ve siyah akçaağaç sert olmasına rağmen (Acer nigrum) esas şurup üretimi için kullanılan, kırmızı akçaağaç de uygundur. Şeker akçaağaç sap gelen ve şurup, kırmızı ve gümüş akçaağaç, boxelder olanlar ile karşılaştırıldığında (A. negundo), ve Norveç akçaağaç (A. platanoides), onlar tatlılık, lezzet ve kalite eşit olduğu bulunmuştur . Kırmızı ve gümüş akçaağaç ve çok erken şeker akçaağaç daha ilkbaharda boxelder sonu dormansi, ancak ve şurup istenmeyen bir lezzet veren sap değişiklikleri kimyasal içeriği, tomurcukları. Sonuç olarak, kırmızı ve gümüş akçaağaç için dokunarak sezon şeker akçaağaç için daha kısadır.

Kırmızı akçaağaç son derece cazip yaban hayatı göz besindir. Elk ve beyaz kuyruklu geyik, özellikle kış yiyeceği önemli bir kaynağı olarak kırmızı akçaağaç ve kavak mevcut sezonun büyümesini kullanın .Kereste hasat eğik çizgi hayvanları sürdürmek için browse önemli bir kaynak sağlayabilir. Kırmızı akçaağaç, akçaağaç şekeri ve kağıt huş ağaçları, gibi besleyici ve daha kabul edilebilir göz sağlar yaprak düştükten sonra herhangi bir zaman kesmek yaprak sonbaharda hemen önce kesilmiş ağaçlar.

Amerikan yumuşak akçaağaç üç ağaç için ticari adıdır Acer ailesi. Pacific Coast / büyük akçaağaç (her ne kadar onlar, doğu ABD genelinde yaygın büyümeye Acer macrophyllum ) Kuzeybatı Pasifik bölgesinde sadece yetişir *. Doğu yumuşak akçaağaç normal midwest ve güney eyaletlerinde boyunca kuzey eyaletlerinde kırmızı akçaağaç ve gümüş akçaağaç denir. Kırmızı akçaağaç sert akçaağaç çok benzer ve renk genellikle tutarlıdır. Gümüş akçaağaç renk çok daha geniş bir yelpazesine sahiptir ve daha yumuşak bir dokuya sahip olma eğilimindedir.

Amerikan yumuşak akçaağaç koyu kırmızımsı kahverengi öz odun bir grimsi beyaz diri odun ve ışık, Amerikan sert akçaağaç görünüm olarak çok benzer. Ancak, Amerikan yumuşak akçaağaç yaygın büyüme nedeniyle, boyama bölgeler arasında değişebilir. Bir hayli desenli böcekli çeşitli bir kusur olarak kabul edilmez olduğunu oluşabilir, ancak ahşap genellikle düz-taneli edilir.

Sert akçaağaç daha sert yaklaşık% 25 daha az, Amerikan yumuşak akçaağaç çalışmak daha kolaydır. Bu orta bükülme ve ezilme mukavemeti ve düşük sertlik ve şok direnci vardır. Amerikan yumuşak akçaağaç buhar eğilme iyi cevap verir. Genellikle görünüşte benzerlik verilen, sert akçaağaç için bir yedek olarak kullanılır, ya da kiraz benzemeye lekeli. Onun iyi çalışma özellikleri kayın için potansiyel yerine yapmak.

Amerikan yumuşak akçaağaç kolayca çalıştı. İyi makineleri ve tatmin edici tutkal, çivi ve vida alır. Bu testere, planlama, sondaj ve sıkıcı için mükemmel bir ahşap olarak kabul edilir. Bu dekoratif amaçlı idealdir, yüksek bitirmek için lekeli ve cilalı olabilir. kereste yavaş kurur ve iyi stabiliteye sahiptir.

Yumuşak akçaağaç mobilya, lambri, dolaplar, pervaz ve kapılar dahil olmak üzere iç uygulamaları bir dizi kullanılır. İyi bir WOODTURNING ahşap ve aynı zamanda müzik aletleri yapımında kullanılır.

Yumuşak akçaağaç ahşap kullanılabilirliği artar talebi olarak geliştirmek beklenmektedir.

catsgdhfKapılar

Kereste, iç ve dış kapılar hem en popüler ve üstün malzeme seçenekleri biridir. Katı veya mühendislik keresteden imal olsun, gücü ve yapısal performans ödün vermez birçok şık ve pratik seçenekler vardır. Bir ayırt edici ahşap kapı, aynı zamanda herhangi bir ticari veya yerli binaya değer katan, görsel etki yaratabilir.

 Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

 İç Raylar ve Korkuluklar

Doğal güzelliği ve doğal gücü ile, ahşap iç korkuluk yapımı popüler bir malzeme seçimdir. Yaygın tedavi Angiospermaelerin ve dayanıklı sert ağaçların inşa, iç korkuluklar ve korkuluklar genellikle en doğal sonucu elde etmek için açık bir cila ile bitmiştir.

 İç Merdiven

Kereste gücü, güzellik ve dayanıklılık iç merdivenler arayan tasarımcılar için tercih edilen malzeme olmalıdır. Burada anlatılan inşaat prosedürü ya geleneksel ya da çağdaş yapı en genel tip merdiven için geçerlidir.

 İç Lambri

Onlar şık olarak Kereste lambri sıcak olarak iç oluşturur. Yaygın bir MDF veya kontrplak substratı kullanılarak, iç ahşap lambri, doğal ve çok yönlü ve sağlam doğal ahşap paneller ya veya işlenmiş ağaç ürünleri yaprak gibi geliyor

Kereste Doğrama Ürünleri

Kereste doğrama ürünleri herhangi bir iç tasarım için, klasik benzersiz ve şık bir dokunuş sunuyoruz.

Kereste Profiller

Profiller her türlü iç estetiğini arttırmak ve güzellik ve ihtişam odaklanarak tasarımlar için kek üzerine krema olarak işleyen, çok yönlü ve uzun ömürlüdür.

maple, curly dulcimer s25 plhİlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates