Shumard Oak, Shumard Meşe,Quercus shumardii

Shumard Oak, Shumard Meşe,Quercus shumardii

crop_wood-099Shumard Meşe (S. rubra)

Ortak İsim (ler): Shumard Meşe,

Bilimsel Adı: Quercus shumardii

Shumard meşe (Quercus shumardii) büyük güney kırmızı meşe biridir. Diğer yaygın isimler benekli meşe, Schneck meşe, Shumard kırmızı meşe, güney kırmızı meşe, ve bataklık kırmızı meşe vardır. Bu bir ova ağaç ve büyük ve küçük dereler ile ilişkili nemli, iyi drene topraklarda diğer sert ile dağınık büyür. Bu orta hızlı büyür ve meşe palamudu gıda yaban hayatı tarafından kullanılan her 2 ila 4 yıl üretir. ahşap en çok kırmızı meşe üstündür, ancak diğer kırmızı meşe kereste ile gelişigüzel karıştırılır ve aynı ürünler için kullanılır. Bu ağaç bir yakışıklı gölge ağacı yapar.Dağıtım: Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri, Shumard meşe özgüdür Atlantik Kıyı Ovası başta gelen Kuzey Carolina Kuzey için Florida ve batı merkezi Texas; aynı zamanda kuzey bulunan Mississippi Nehri Vadisi merkezi için Oklahoma , Doğu Kansas , Missouri , güney Illinois , Indiana , batı ve güney Ohio , Kentucky ve Tennessee . Güney yerel kuzey bulunan Michigan , güney Pennsylvania , Maryland , ve aşırı güney Ontario , Kanada .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağa Olgun Shumard meşe genellikle 25 ila 35 metre (82-115 ft) yükseklikleri ulaşmak, gövde çapı genellikle 60 ila 100 santimetre (24 39) ve taç genişliği tipik genişliği 12 ila 18 metre (39-59 ft) ulaşır . Tipik boyutu göre değişir bölge daha büyük olan, numuneler kendi yerli dizi güney kısımlarında meydana gelen Amerika Birleşik Devletleri . Kayıt Shumard meşe genişliğinde 27.5 metre (90 ft) kadar kron ile, uzun boylu kadar 42 metre (138 ft) ile ölçülmüştür. Genç örnekler genellikle sergileyen konik veya oval ağaç olgunluğa ulaştığında üst taç doldurarak, taçlar. Sandıklar nispeten düz ve dikey.Shumard meşe kabuğu genç ışığı gri , çok düzgün ve çok yansıtıcı. Shumard meşe kabuğu koyulaşır ve yaş gibi sırtlar ve oluklar gelişir. Kabuğu beyaz lekeler bazen vardır. Shumard meşe Dallar bir kümede sonlandırmak tomurcukları . tomurcuklar zeytin-yeşil Dallar daha açık renkli olan. Genç dal yüksek yansıtıcı olduğunu,yapraklar sıra ile düzenlenen ve geniş olan edilir obovat uçlu diş kıl ile sonlandırılır, her biri 5-9 loblar içeren. Yapraklar uzunluğu 10-21 arasında santimetre (4 inç ila 8) olgunlaşırlar. yüzeyler püsküllü hariç, tüysüz olan damar axils. Onlar koyu yeşil alt yeşil biraz daha hafif gölge ise, üst. Yaprakları sonbaharda kırmızı kahverengi açmak ve bazen sarı karışık tonlar sahip renkleri nispeten geç Güz.; merkezi olarak numuneler Texas ederken, Aralık ayı başlarında onların en kırmızı altında olabilir Florida örnekleri Şubat ayına kadar önemli ölçüde renk olmayabilir.ç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 46 £ / ft 3 (730 kg / m 3 )

 Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .56, .73

 Janka Sertlik: 1290 £ f (5.750 N) *

 Özgül ağırlık dayalı * Tahmini sertlik

 Kopma Modülü: 17.830 £ f / içinde 2 (123.0 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.154.000 f / içinde 2 (14.86 GPa)

Kırma Gücü:  Kullanılabilir veriler yok

Çekme:  Kullanılabilir veriler yok

cats32664Renk / Görünüm:  cebire yaygın kırmızımsı döküm, orta kahverengi bir ışıktır. Açık kahverengi diri odun neredeyse beyaz, her zaman keskin öz odun sınırını çizmek değil. Quartersawn bölümleri belirgin ışını fleck desenleri görüntüler. Tersine, Beyaz Meşe biraz daha zeytin-renkli olma eğilimindedir, ancak güvenilir bir yöntem anlamına tarafından meşe tipinin belirlenmesi.

Tahıl / Doku:  Tahıl kaba, düzensiz doku ile, düzdür. Gözenekler bir kişinin ahşap bir ucunu darbe ve hava diğer ucunu çıkacaktır söyledi, böylece büyük ve açık: tahıl düz yeterince çalışır şartıyla.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; Büyük, sadece yalnız earlywood gözenekler, radyal düzende çok sayıda küçük gözeneklerin latewood 2-4 sıra; devamsızlık tyloses; Büyüme farklı yüzük; lens olmadan büyük ve görünür ışınları; apotracheal parankim diffüz-in-agrega (ışınları arasındaki kısa çizgiler).

Rot Direnç: bozulabilir olmayan dayanıklı kötü böcek direnci gibi Anma. Red Oaks çürüme düzeyine sahip ve direnç çürümeye yok White Oaks sahip.

İşlenebilirlik:  El ve makine aletleri ile iyi sonuçlar üretir. Özellikle flatsawn kurullarında, vasat boyutsal kararlılık ortaya orta yüksek çekme değerleri, Has. Demir ile reaksiyona Can (özellikle ıslak) ve boyama ve renk değişikliği neden olur. Buhar-bükme iyi cevap verir. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: En meşe ortak bir Gammaz kokusu vardır. En cazip buluyorum.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, meşe bir olduğu bildirildi . hassasiyetini Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deride tahrişe, yanı sıra astım benzeri belirtiler vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  genişlikleri ve kalınlıklarda iyi bir dizi, hem flatsawn ve quartersawn kereste gibi Bol kullanılabilirlik. Kalın plakalar veya quartersawn kurulları biraz daha pahalı olmasına rağmen genellikle biraz daha az pahalı Beyaz Oak daha, fiyatlar, yerli parke için ılımlı vardır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Dolap, mobilya, iç trim, döşeme ve kaplama. Shumard meşe kereste , diğer kırmızı meşe kullanılmak üzere kereste ile gruplandırılmış olan döşeme , mobilya , iç trim, dekoratif döküm, paneller ve dolap

cats458645Yorumlar:  Muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler parke, Kızıl Meşe birçok evlerde bir yerde bir manzara. Hatta birçok vinil / imitasyon ahşap yüzeyler Red Oak gibi bakmak yazdırılır. Sert, güçlü ve Orta fiyatlı, Kızıl Meşe marangozlar-o kadar yaygın dolap ve mobilya yapımında kullanılan açıklıyor için olağanüstü bir değer sunuyor.

Kayda değer Özellikleri: Shumard meşe, kırmızı meşe grubunun orta ölçekli, yaprak döken bir ağaçtır. Gençlik piramidal ama yaşla birlikte geniş bir açık taç yayılır. Tipik haliyle “(vahşi 100 ‘), 40-60 arasında bir yüksekliğe kadar orta hızlı bir oranda artar. Derin, dikenli lob (genellikle 7-9 lob) ile parlak, koyu yeşil yaprakları (6-8 “uzun). Renk geç görünür, ama çoğu zaman saygın bir kahverengimsi kırmızı Güz. Ayrı erkek ve dişi catkins içinde önemsiz çiçekler erken ilkbaharda görünür Yaprakları ortaya gibi. Meyve ağacı 25 yaşına ulaşana kadar genellikle üretilmeyen meşe palamudu vardır. orta ve güney Missouri Yerli tabanlarına ve ovalarda nemli yerlerde, dere ve göller, vadiler, floodplains boyunca ve en siteler dahil olmak üzere bataklık kenarında. Ancak, St. Louis bölgesinde, en sık kuru, yüksek sitelerinde bulunur. kızıl meşe (görünüm ve alışkanlığı benzer Quercus coccinea ).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanımı ve Yönetimi: Shumard Meşe bazı alanlarda popüler hale gelmiştir ama diğerleri idareli kullanılır. Kentsel adaptasyon onun aralığının en bölgelerinde geniş kullanım hak. 30-40 metrelik merkezleri dikilmiş, iyi yetişme şartlarına sahip 20-25 yıllık bir iki şeritli cadde üzerinde kapalı bir gölgelik oluşturacak.Bu merkezi bir lideri geliştirmek için bazı ilk budamadan sonra iyi bir sokak ağacı yapar. Birkaç liderler genellikle kreş geliştirmek ve onlar tek lider geliştirmek için çıkarıldığında, ağaç genellikle çok açık ve çıplak görünüyor. Bu estetik açısından istenmeyen bir şekilde olabilir, ancak bu bir çok-leadered ağacı çok daha uzun bir hizmet ömrü sağlayabilen, bir güçlü ağacı oluşturur. Ağaç büyüdükçe gibi, bir kaba-dallı, açık bir iç oluşturan “doldurur”. Merkezi bir lider haline eğitimli sonra bu ağaç Live Oak veya Pin Oak daha az budama gerektirir ve olabilir, bu nedenle, bir kentsel ağaç olarak daha az bakım gerektirir. Ama sürece Live Oak olarak olmaz. Şubeler daha dik ve Canlı ve Laurel Meşe gibi yere doğru aşağı büyümek olmaz. Diğer Oaks gibi, bakım, erken ağacın hayatında güçlü bir şube yapısını geliştirmek için alınmalıdır. Ana dalları manzara uygun gelişme ve uzun ömürlü sağlamak için gövdenin yaklaşık yarısı çapından daha az kalmasını olun. Sadece bir gövde kalacak şekilde, bu periyodik kaldırılır emin olun.

Güneydoğu ABD’nin tabanlarına bir yerli, Shumard Meşe toprakların çeşitli tam güneş iyi yetişir. O hızla büyüyecek nemli, zengin toprakları tercih rağmen, kurutucu yerleri tahammül edecektir. Shumard Meşe yüksek stres toleranslı ve yüksek pH toprak da dahil olmak üzere, oldukça iyi kentsel koşulları tahammül edecek. Bu, kil toprak iyi adapte edilmesi kötü drene olan hatta görünür.

Yayılma tohum gereğidir.:Akarlar ve ıslak toprak üzerinde bazen kök çürüklüğü önemli zararlıları vardır. Meşe Shumard Oak öldürmek ve Texas özellikle kaygı vericidir olacaktır solgunluk.

Zararlıları :Genellikle hiçbir zararlı ciddidir.

catsjkjkkjgEv sahibi çok endişe nedenidir galls. Yaprakları veya dallarda olabilir birçok çeşit ve ur vardır. Çoğu ur zararsız yani kimyasal kontroller tavsiye edilmemektedir vardır.Birkaç tipte terazi genellikle bahçecilik yağ spreyleri ile kontrol edilebilir.Yaprak bitleri alt yapraklarda çarpık büyüme ve tatlı ve sulu olan mevduat neden olur. Büyük ağaçlar, doğal olarak-meydana gelen yırtıcı böceklerin çoğu zaman, kontrol altında yaprak biti nüfus getirecektir.Sondaj böcekler zayıflamış veya stresli ağaçları saldırmak için büyük olasılıkla. Deliciler bazı kreşler yaygındır. Yeni dikilen fidan da saldırıya olabilir. Kuru havalarda düzenli gübreleme ve su ile mümkün olduğunca sağlıklı ağaçları tutun.Birçok tırtıllar Oak beslenirler. Büyük ağaçlar zarar vermeden bazı beslenme yaralanma tahammül. Ağaçlar defalarca saldırıya, veya başka bir sorun olan, püskürtme gerekebilir. Çadır tırtıllar ağaçların yuvalar sonra yaprakları yemek oluştururlar. yuvalar zaman küçük dışarı budanmış olabilir. Meydana Nerede, çingene güvesi tırtıllar Oaks son derece yıkıcıdır.Dantel hata onları tozlu veya beyazımsı gri bakmak için neden yapraklardan suları emmek.Yaprak madenciler yapraklarında kahverengi alanlar neden olur. Yaprak madenci yaralanma yaralanma karşısında iki yaprak gözyaşı tanımlamak için. Yaralanma yaprak madenci nedeniyle ise, üst ve alt yaprak yüzeyleri ayrı ve siyah böcek dışkısı görülecektir vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

FAYDA :Kullanım Süs: Çekici, Gölge ağacı, göze çarpan, Hızlı büyüyen, Hastalık dayanıklı Güz kullanın Wildlife: . Meyve-kuşlar, Meyve memeliler, Yuvalama siteyi, Kapak, Yüzey-böcekçil kuşlar : Gıda kullanın tanenler sızan sonra yenilebilir meşe palamudu (fındık) ya da dışarı haşlanmış. Eylül-Ekim düşme sırasında fındık toplayın. Sadece oldukça olgunlaşmamış yeşil olanlardan daha olgun tan-to-kahverengi meşe palamudu toplamak. , acı kaldırmak kahverengi, olgun meşe palamudu kabuk ve herhangi bir mantar cilt katmanlarını kaldırmak, et zar, su kahverengi olana kadar 15 ila 30 dakika su içinde parçalar kaynatın. Sonra suyu dökün ve su tanik asit çıkarıldığını belirten temizler kadar işlemi tekrarlayın. Son kaynama sırasında tuzlu su eklenebilir; Daha sonra meşe palamudu derin kızarmış ya da bir çorba karışık olabilir. İnce kıyılmış meşe palamudu etler ekmek hamurlarının ve çörek hamurları eklenebilir. Liç işleminden sonra, palamut et dondurulabilir. Un yapmak için, haşlanmış palamut eti kapı nem kaçmasına izin kırık yavaş bir 200 derecelik fırında pişirme ikiye bölünmüş ve kurutulabilir. Crush veya eziyet ve kalınlaştırıcı veya un gibi kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem taze kızartma için palamut , bir taşlama veya blender iyi çalışmak. Taşlama sonra, bir bez torbaya un koyun ve acı süzülmeye kaynatın. Onlar kırılgan kadar kavrulur sonra süzülür meşe palamudu, şasiye ve marjinal bir kahve yerine olarak kullanılabilir. Uyarı: yenirse meşe palamudu (fındık tohumları) ve genç yaprakları, düşük toksisite var. Belirtileri mide ağrısı, kabızlık ve daha sonra kanlı ishal, aşırı susama ve idrara çıkma içerir. çeker: Kelebekler Larva Sunucu: Horaces Duskywing kelebek Dayanıklı Geyik: Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats795646+4+İlgili Türler:

Siyah Meşe (Quercus velutina)

Bog Meşe

Kahverengi Meşe

Bur Meşe (Quercus macrocarpa)

California Siyah Meşe (Quercus kelloggii)

Cherrybark Meşe (Quercus pagoda)

Kestane Meşe (Quercus prinus)

İngilizce Meşe (Quercus robur)

Holm Meşe (Pırnal meşe)

The Laurel Oak (Quercus laurifolia)

Canlı Meşe (Quercus virginiana)

Oregon Beyaz Meşe (Quercus garryana)

Overcup Meşe (Quercus lyrata)

Pin Meşe (Quercus palustris)

Post Oak (Quercus stellata)

Kırmızı Meşe (Quercus rubra)

Scarlet Meşe (Quercus coccinea)

Sapsız Meşe (Quercus petraea)

Güney Red Oak (Quercus falcata)

Bataklık Kestane Meşe (Quercus michauxii)

Bataklık Beyaz Meşe (Quercus bicolor)

Türkiye Meşe (Quercus cerris)

Su Meşe (Quercus nigra)

Beyaz Meşe (Quercus alba)

Willow Meşe (Quercus Phellos)

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates