Silver Maple,Gümüş Maple,Acer saccharinum

Silver Maple,Gümüş Maple,Acer saccharinum

silver-mapleSilver Maple

GÜMÜŞ MAPLE  (Acer saccharinum)

Diğer İsimler: Yumuşak Akçaağaç, Nehir Akçaağaç, Silverleaf Akçaağaç, Bataklık Maple

Anahtar Kimliği Özellikler: Yapraklar, meyve, tomurcuk, Bark, HabitatBilimsel Adı: Acer saccharinum

Yetişme ortamı ,Yerli Aralığı Dağıtım: Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri

Gümüş akçaağaç doğal aralığı New Brunswick, merkezi Maine ve batı güneydoğu Ontario ve güneybatı Ontario kuzey Michigan güney Quebec, uzanır; Güneydoğu Güney Dakota, Nebraska Doğu, Kansas, ve Oklahoma Minnesota güney; ve kuzeybatı Florida ve merkezi Gürcistan Arkansas, Louisiana, Mississippi, Alabama ve doğu (22). türler Appalachians yüksek rakımlarda yoktur.

Gümüş akçaağaç orada büyüyen koşullara adapte olmuş ve küçük stantlarda doğal üreyen olan Sovyetler Birliği’nin, Karadeniz kıyısında alanlarında tanıtıldı (24).

UP Bu bir oldukça NADİR akçaağaç büyük Michigan Gölü nehir sistemleri, insan yerleşim takip etti ve birçok Nawiliwili ekili olmuştur. YAPRAK, 5 loblu olan kaba dişli derin olan, sinüslerin . Alt tarafı çok beyaz ya da biraz yaz sezonu boyunca siliniyor gümüş vardır. “Helikopterler” birbirlerine yaklaşık 90 derecelik her yarısı, yaklaşık 2 inç genişliğinde. TWIGS çürük zaman. Kırmızı akçaağaç ama biraz kokmuş benzer  Terminal BUDS biraz daha uzun ama yine de künt vardır. Genç ağaçlarda BUDS gümüş pürüzsüz ama eski ağaçlar çok shaggy olur. Ağaçlar yaklaşık 70-80 metre büyür ve 3 metre veya daha büyük ÇAPI ulaşabilirsiniz. Gümüş akçaağaç nedeniyle hızlı büyüme, gümüş rengi ve mükemmel gölge süs için oldukça popüler bir ağaçtır. Ancak, kök sistemleri genellikle olmak kanalizasyon hatları ve drenaj-alanları biter, hangi zengin su kaynaklarına ararlar. ağaç zayıf ahşap vardır ve buz ve fırtına hasara eğilimli.   Ortak zararlıları: orman çadır tırtıl, yaprak tablası içerisinde gal, galerisinekleri, cankerworms, tombul kelebekler , Asya longhorned böceği , antraknoz, akçaağaç katran nokta , Verticillium solgunluğu, Eutypella pamukçuk , don çatlama. yaprak kavrulma .

catsdgdhdhAğaç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 33 £ / ft 3 (530 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .44, .53

Janka Sertlik: 700 £ f (3,110 N)

Kopma Modülü: 8.900 £ f / içinde 2 (61.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.140.000 f / içinde 2 (7.86 GPa)

Kırma Gücü: 5220 £ f / içinde 2 (36.0 Mpa)

Gümüş akçaağaç (Acer saccharinum) orta büyüklükte bir kısa bole ağaç ve hızlı bir şekilde de yumuşak akçaağaç, akçaağaç nehir, gümüşyaprak akçaağaç, akçaağaç bataklık, su akçaağaç, beyaz akçaağaç denir Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın taç dallanma olduğunu. Daha iyi drene, nemli alüvyal topraklarda iyi yetişir nerede dere bankalar, taşkın ovaları, göl ve kenarlarında bulunur. Büyüme saf ve karışık hem de standlarda hızlı ve ağaç 130 yıl ya da daha fazla yaşayabilir. Gümüş akçaağaç kesti ve kırmızı akçaağaç ile satılır (A. rubrum) yumuşak akçaağaç kereste olarak. kanatlı tohumlar yerli akçaağaç herhangi bir büyük vardır. Onlar birçok kuş ve gıda ile küçük memeliler sağlayarak, yılda bolca üretilmektedir. Narin ve zarif yaprakları ile çekici bir ağaç, gümüş akçaağaç genellikle süs olarak dikilir.ekme: Radyal:% 3.0, Teğet:% 7.2, Volumetrik: 12.0%, T / R Oranı: 2.4

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Silver Maple da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir. büyüme halkaları daha hafif ve daha az belirgin olma eğilimindedir Yumuşak Maples daha sert Akçaağaç .

catssfefggRot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta Fiziksel ve Mekanik Özellikler İşlenme Özellikleri

Yumusak akçaagaç kolay islenir ve mükemmel sekilde boyanir ve cilalanir. Oldukça iyi yapisir, vidalanir ve çivilenir. Minimum degradasyonla yavas kurur ve performansi pek fazla etkilenmez.

Yumusak akçaagaç sert akçaagaçtan yaklasik %25 daha yumusaktir, orta bükülme ve ezilme direncine sahiptir ve katiligi ve sok direnci düsüktür. Ayrica buharda bükme özellikleri de iyidir.renk elde etmek için gerekli olabilir.

Başlıca Kullanımları

Mobilya, panel, iç dogramalar, mutfak dolaplari, pervazlar, kapilar, müzik aletleri ve tornalama. Yumusak akçaagaç genellikle sert akçaagaç yerine kullanilir veya kiraz gibi diger türlere benzetilmek amaciyla renklendirilir. Fiziksel ve isleme özellikleri de kayin yerine kullanilabilmesini saglar.

Gümüş akçaağaç Aceraceae Acer saccharinum L. Latince dinle sembolü:

Yaprak: Karşısı, 5 derinden palmate sinüsler, lob marjları kaba serrate’ye, 2 1/2 5 inç uzunluğunda basit; Işık gümüşi, yukarıda yeşil soluk altındaki beyaz. Çiçek: Türler monoecious olduğu; yeşilimsi kırmızımsı çiçekler uzun yaprakları önce erken ilkbaharda yoğun kümeler halinde görünür. Meyve: Samara, herhangi bir yerli akçaağaç büyük, farklı kanatlar 1 1/2 2 1/2 inç uzunluğunda, piyasaya gibi geç ilkbaharda, en kısa sürede olgun filizlenmeye. budak: Kırmızı akçaağaç ama stouter ve renk genellikle daha kestane-kahverengi, ezilmiş hoş koku Benzer; büyük pullarla tomurcukları kırmızımsı kahverengi, çiçek tomurcukları genellikle göze çarpan yoğun kümeler halinde. Bark: gevşek ucunda Açık gri ve genç pürüzsüz, yukarı uzun ince şeritler halinde eski sonları. . Kırmızı akçaağaç ama kaba benzer Formu: Birkaç subtrunks bölünerek, 100 metre boyunda, gövde genellikle kısa ulaşan oldukça büyük bir ağaç olabilir miyim. Uzun ince dalları aşağı süpürme ve sonra eğri incelikle yukarı.

catsvgddgÖzel Kullanımları

Gümüş akçaağaç tomurcukları sincap popülasyonlarının besin zincirinin  hayati bağlantıyı sağlar. sincap saklanan gıda malzemeleri bitkin olduğu zaman türlerinin erken şişme ve budburst özellikleri kritik geç kış-ilkbahar döneminde gelir.New Brunswick eyaletinde floodplains yapılan yerel çalışmalar türlerin odun ördekler ve altın ördekler için yuvalama ağaçlar  ıslak, mesic sitelerde diğer egemenlerin üstünde uzak sırada olduğunu gösteriyor.

Gümüş akçaağaç güneydoğu Ohio kunduz için bir besin kaynağı olarak üst sıralarda , müsaitlik durumuna göre, sadece önem ortak kızılağaç ile aşıldı,türler ağır bu ülkenin kentsel alanlarda süs olarak dikilir. Onun yaygın popülerlik erken hızlı büyüme ve hoş bir görünüm nedeniyle. Beş süs alt bölümleri veya formlar yaprak yapısı, renk, ve alışkanlık temelinde gümüş akçaağaç yansıtılır: Acer saccharinum laciniatum-yaprakları disseke ve dar yaprak lobları ile derinden yarık vardır;  A. 5. tripartitum-yaprak lobları yaprağın tabanına neredeyse ayrılır; A. 5. lutescens-zaman yaprakları açılmak onlar sarı-bronz vardır;A. s. sarkaç dalları , sarkık asılı veya görünüşte sarkık olduğu; ve  A. s. pyramidale dalları akut şeklinde dar ve piramidal bir taç oluşturan, alışkanlık dik, ağaç gövdesinden açılı (3Z37) ABD Ulusal Arboretum Kültür Bitkileri için isimlendirme Uluslararası Kanunu’na göre gümüş akçaağaç çeşitlerinin bir kontrol listesi yayınladı  ve 58 isim yer. Gümüş akçaağaç değişim yaprakları yumuşak sarı yılın sonbaharında.Gümüş akçaağaç Minnesota çeşitli konumlarda bir çiftlik rüzgâr siperi olarak dikilmiş oldu. 38 yıllık bir süre içinde Onun yaşam yüzde 70 ortalama. Onun döneminde boy ve çap büyümesi sırasıyla 11.6 m (38 ft) ve 17.8 cm ,  ortalama.Ontario’da, beş akçaağaç türlerinden testleri gümüş akçaağaç sap gelen şurubu kalitesi tatmin edici olduğunu belirtti. Gümüş akçaağaç sap Şeker içeriği test beş türün en alt sırada .Şu anda diğer, daha ticari açıdan önemli Sertağaç verilen muhtemelen çünkü yüksek öncelikler gümüş akçaağaç nüfus farklılıkları ve ırksal varyasyon, hiçbir çalışma yoktur. Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Gümüş Maple, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Gümüş Maple yüzden nedeniyle yaprakların soluk gümüş undersides ve denir ( aşağıda gösterilmiştir ). Bu kolayca ayırt edilir Şeker Maple Şeker Maple yaprakları sığ çentik var ise, Gümüş Maple yaprakları loblar arasındaki derin çentikler var gibi (yani, Sert Akçaağaç).

catsttttttSilver Maple gruplandırılması olarak kabul edilir Yumuşak Maples , ve ahşap Sert Maple daha yumuşak, hafif ve zayıftır. Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates