Sissoo, Sheesham ,(Dalbergia sissoo),shisham, sissoo ağacı, Native, Hint gül ağacı

Sissoo, Sheesham ,(Dalbergia sissoo),shisham, sissoo ağacı, Native, Hint gül ağacı

sissoo-sealed-2Sissoo,Sheesham (Dalbergia sissoo)

Ortak İsim (ler): Sissoo, Sheesham, Hint gül ağacı, shisham, sissoo ağacı, Native, Hint gül ağacı, Doğu Hint gül ağacı, Dalbergia, Himalaya Raintree, Hint Dalbergia, kuruş yaprak ağaç, kuruş-yaprak ağaç, shisham,aguru (Sanskritçe), Bombay blackwood (İngilizce), Dalbergia (Arapça), du-khaek (Endonezya Bahasa), du-khaek ( Tay), ébénier juane (Fransızca), gette (Tamilce), Himalaya Raintree, Hindistan teakwood, Hint Dalbergia, Hint gül ağacı (İngilizce), nukku kattai (Tamilce),) (Alman Rosenholz ostindisches, Pradu-khaek (Endonezya Bahasa), Pradu (Tay) -khaek, shinshapa (Sanskritçe), Sisso shisham (Hintçe), Shishu (Bengalce), shisu (Bengalce), Sisam (Hintçe), sisham (Nepali), sissai (Hintçe), sissau (Nepali), (İngilizce) , Sisso (Tamilce), sissu (Hintçe), sisu (Bengalce), sisu (İspanyolca), sisuitti (Tamilce), skuva, sonoswaseso (Cava), tali, yette (Tamilce)Du-Khaek, Pradukhaek, Shisham, Sonosisso, Sonowaseso

Telaffuz: dal-BERG-ee-uh DİE-oo

Bilimsel Adı: Dalbergia sissoo

Dağıtım: Öncelikle Kuzey Hindistan, Nepal, Pakistan ve yanı sıra Batı Asya; Ayrıca tarlaları yetiştirilen, Ağaç Bangladeş özgüdür. Bu Pakistan, Nepal, Hindistan ve Bangladeş Himalaya eteklerinde kaynaklıdır; Hindistan, Pakistan ve Afrika çeşitli yerlerinde sulanan tarlaları içine girmiştir.Sri Lanka, Butan ve ülkeleri. Yanı sıra Güney İran gibi.

Küresel: Içinde yerler Dalbergia sissoo olduğu vatandaşlığa Afrika, Avustralya ve Güney ABD arasındadır…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsshisham, 33cı

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Doğu Afrika’da, Tanıtıldı:Dalbergia sissoo Kenya ve Tanzanya (Küresel İnvaziv bölgelerinde invaziv Türler Veritabanı). Doğu Afrika D sissoo Muheza (Amani ve Longuza), ve Korogwe (Tanzanya) olarak yetiştirilmektedir edilmiştir. editörler bu referansların farkında değildir türler Uganda vahşi.

Giriş:Yakışıklı örnek, gölge, çerçeveleme, ya da sokak ağacı, kolay yetişen yarı-dökmeyen Hint Gülağacı narin, açık yeşil olan, oval bildiriler sivri ve hızlı bir şekilde 40-ayak yayılması ile yüksekliği 60 metre ulaşabilirsiniz. göze çarpmayan, çok kokulu, beyaz çiçekler dört numaralı seribaşı bakla kadar, Narinlik, düz, kahverengi tarafından takip edilmektedir. gövdeleri ince mobilya için bir ödüllü kabin ahşap verim ve Gülağacı cinsi Hindistan’da önemli bir kereste ağacı. Birçok vardır Dalbergia spp. kaplama ve kereste için dünyanın tropik bölgelerinde yetişen. Ahşap güzel olsa, ağaç kırılgan olduğu için bir üne sahiptir. Ağaç gençken bu bazı yanlış budama uygulamaları veya yetersiz eğitim nedeniyle olabilir. Yanal dalları iyi ağaç yapısı sağlamak için üçte iki gövde çapından daha küçük kalır emin olunuz.

Tanım:Yaprak döken ağaç 80 cm kadar bir bole çapı, uygun çevre şartlarında yüksekliği 30 m ulaştı. bole biraz izole ağaçlar bükülmüş olabilir. Kabuk enine çatlaklar ile, 10-15 mm kalınlığında gri. Yapraklar 15 cm uzunluğunda 3-5 petiolated, daha fazla veya daha az akuminat bildiriler alternatif olarak 10-15 cm uzunluğunda etmiş durumdadır üzerinde zig-zag takılı yatağı, alternatif, imparipinnate bulunmaktadır. Yapraklar kahverengimsi bir renk tonu döndü sonra her yıl döken edilir. Çiçek:. 5-10 cm uzunluğunda aksiller Panicles Çiçek, dik ve yaprakları çok daha kısa. dayanma lifleri, üst kısmında (genus karakteristiği), bir boru split bitişik bulunmaktadır. Meyveler: bakla 1-5 minik tohum içeren, güçlü bir çivi, öngörülen tabanı ile, geniş 5-10 cm uzunluğunda x 9-13 mm, ince, düz, dikdörtgen, ince açık kahverengi. Tohumlar fasulye şeklinde, bazen pod kolayca çimlenme, basık, sıkıştırılmış, 7-9 mm uzunluğundadır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsshisham, s43

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: uzun boylu, 35-65 ft (10-20 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 48 £ / ft 3 (770 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .63, .77

Janka Sertlik: 1660 £ f (7.380 N)

Kopma Modülü: 14.140 £ f / içinde 2 (97.5 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.508.000 f / içinde 2 (10.40 GPa)

Kırma Gücü: 8050 £ f / içinde 2 (55.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.1, Teğet:% 5.3, Volumetrik:% 8.4 T / R Oranı: 1.8

Özellikler  :İyi kalitede Dalbergia sissoo ahşap bunun benzer Dalbergia latifolia Roxb. ve ayrıca ‘Hint gül ağacı’ olarak adlandırılan olabilir. Bununla birlikte, özellikle ağaçlandırma ahşap Dalbergia sissoo genellikle düşük kalitede ve daha az dekoratif olduğunu. Öz odun genellikle derin kahverengi çizgiler, koyu kahverengi altın kahverengi ve belirgin kahverengi diri odun soluk beyazımsı arası demarcated. tahıl doku orta kaba, bazen iç içe, düzdür. ahşap yoğunluğu% 12 nem içeriği 750-800 kg / m³. Ağaç kolayca kurutma sırasında ucunda böler, çünkü hava kurutma dikkatli ve yavaş yapılmalıdır. 2.5 cm kalınlığında yeşil Kurulları 12% nem içeriği için kuru fırın için 12-15 gün sürebilir. yeşilden küçülme oranları kuru 2,7-3,4% radyal ve 4,9-5,6% teğet olan fırın için. Kuru kez, ahşap hizmeti çok kararlı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsshisham, siss989

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ahşap, sert, güçlü ve elastik. % 12 nem içeriği, kopma modülü 91-104 N / mm², tahıl esnekliği 9300-11,500 N / mm² ve sıkıştırma paralel modülü olan 51-60 N / mm².

Odun oldukça gördüm kolay ve eseridir. Bu pürüzsüz bir yüzeye rendelenmiş ve mükemmel bir lehçe alır olabilir. , Vidalama parlatma ve iyi sonuçlar verir yapıştırma, Torna, ve ahşap soyulmuş veya dekoratif kaplama ve kontrplak yapmak için dilimlenmiş olabilir. odun dayanıklı, ama diri odun böcekler ve mantarlar tarafından zarar yükümlüdür. ahşap enerji değeri, yaklaşık 21.800 kj / kg.

Yaprakların ham protein içeriği kuru ağırlık bazında 12,5-24% ‘dir. Ahşap, kök ve yaprak insektisidal aktivite göstermiştir. Etanol yaprak ekstreleri karşılık mide mukozası üzerinde yan etkiler olmaksızın, fareler ile yapılan testlerde önemli anti-enflamatuar aktivite göstermiştir.

Renk / Görünüm: Heartwood koyu kırmızımsı kahverengi kızarana kadar uzanmaktadır. soluk saman rengi diri açık öz odun gelen tahdit edilmiştir, ve bazen de ekonomi yerine estetik nedenlerle mümkün ürün bitmiş içine dahil edilir.

Tahıl / Doku: O kenetlenmiş bazen olabilir ama ciddi böylece Sissoo genellikle düz bir tahıl vardır. Doku iyi bir doğal bir parlaklık ile orta-kaba.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsshisham, sisso89

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Endgrain: Yaygın gözenekli; özel düzenleme büyük gözenekler; 2-3 yalnız ve radyal katları; sakızlar ve diğer odunu mevduat (kırmızımsı kahverengi) ortak; büyüme halkaları belirsiz; lens olmadan görünmez ışınları; parankima aliform (kanatlı), birleşik ve bantlı.

Rot Direnç: Sissoo iyi çürüme direnci ve çok dayanıklı dayanıklı olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: Sissoo iyi çalışma özelliklerine sahiptir, ve neredeyse tüm işleme operasyonları (yüzey sırasında gözyaşı eğilimindedir kilitlenmiş tahıl ile ahşap bölümleri, varlık istisna) iyi yanıt verir. Ancak, kireçli mevduat bazen can sıkıcı kesiciler hızla odun sunuyoruz. Sissoo, döner yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku: Sissoo koku diğer türlere göre biraz daha hafif olsa, Dalbergia cinsi en Rosewoods özelliği olan ayrı bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Sissoo genellikle Dalbergia cinsi diğer Rosewoods daha az alerjik olarak kabul edilmesine rağmen, hala cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Neredeyse ABD’ye ihraç asla Sissoo yüksek fiyatı ile eşit Hindistan’da değerli Tik ağacı . kendisi bir çarpık şekilde büyümeye eğilimi ağaç, kereste çok uzun, açık bölümler nadiren görülür. Sertifikalı kaynakları mevcuttur birkaç Dalbergia türlerinin biri.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Kullanım :Dalbergia sissoo ekonomik ve ekolojik geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Hint gül ağacından odun mükemmel terbiye renk ve pürüzsüzlük ile son derece dayanıklı kaplama, mobilya, dolaplar, lambri, oyma,Ahşap kapı ve pencere kepenkleri ve çerçeveleri, döşeme ve kaplama, ayrıca dolap yapımı, araç gövdeleri, tekne yapımı, kolları için ev yapımı, örneğin için uygundur, örneğin ayakkabı sürer gibi, tornacılık küçük ahşap, kontrplak ve müzik aletleri için de kullanılır. Bu yüksek sınıf bükme ağaç mobilya, baston, şemsiye sapları ve diğer bükme ağaç makaleleri için mükemmeldir.talaş nikel iyonlarının emilimini çalışır ve endüstriyel ve ticari atık su kaynaklarına, bu ağır metallerin uzaklaştırılması potansiyeline sahiptir ve ark . Ahşap yüksek bir kalori içeriği vardır ve önemli bir yakacak odun ve kömür kaynağı.Ahşap hamuru, kağıt yapımı için uygundur. Diğer yem mevcut değilken yaprakları ve genç sürgünler genellikle kış mevsimlerinde hayvancılık ve hayvan otlatma için yem olarak kullanılabilir. Ağaç birçok tanınmış tıbbi özellikleri vardır ve dahil olmak üzere hastalıkların çeşitli kültürel kullanılmıştır: diğerleri arasında deri hastalıkları, kan hastalıkları, sifiliz, mide problemleri, dysentry, bulantı, göz ve burun bozuklukları, afrodizyak, balgam söktürücü. Hint gül ağacı bazı tahta delici böcekler insektisidal ve larva öldürücü özellikleri, hem de bir dirence sahiptir.Ekolojik Hint gül ağacı görünümü ve çevresine daha çok sayıda servives içerir ve yaygın tarımsal ormancılık kullanılır. Bir saldırgan kök sistemine sahiptir ve yaygın akışı ve nehir kıyısında boyunca erozyon kontrolü ve toprak stabilizasyonu için kullanılır suckering eğilimli olduğundan. Son derece de yol kenarları boyunca kentsel alanlarda ekilen onun kokulu çiçekler ve gölge ve bir süs gibi bahçelerde değerli.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsshisham, sissoo ağacı,

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kontrplak, müzik aletleri (vurmalı çalgılar), mobilya, döşeme, tekne yapım, oyma, ve nesneleri döndü.

Yorumlar: Sissoo bazen “, Hint Gülağacı” denir ve bu Dalbergia cinsinin bir üyesi olmasına rağmen, resmi bir gül ağacı olarak durumu tartışmalıdır. Bu yoğunluk, sertlik ve renk yoğunluğu, diğer Rosewoods daha düşük olduğunu, ancak ahşap çok değerli bir ahşap onun yerli Hindistan, yüksek konuda tutulur.

Ek yorumlar: Hint gül ağacı halen bir kül lüks vaha alternatif ve batı Kavağı gibi Phoenix çok popüler yarı-dökmeyen gölge ağacıdır. Kreş kaplardan küçük, kesme-yetiştirilen ağaçlar genellikle tam manzara kuruluşundan önce dikimden sonra yıllarca manzara bol esnetme ve eğitim gerekir. Hint gül ağacı ağaçları (bu da, hem de Hawaii’de Florida evine devlet ciddi bir sorun olmaya Dr Ed Gilman tarafından not edilmiştir) ağacın gövdesinden biraz uzakta yoksul ve sığ çöl topraklarda kök asalakları büyüyebilir. Hint gül ahşap (özellikle sonbahar aylarında yaprakların ve meyve) yıl boyunca bazı çöp üretecek. Tik sonra, yol kenarlarında dikilen Hindistan’da en önemli kültür kereste ağacı, ve çay tarlaları için bir gölge ağacı olarak. Hint gül ağacı birinci sınıf kabini ve mobilya yapar. Bu kontrplak, tarım, ve müzik aletleri, kayaklar, oymalar, tekneler, döşemeler, vb kullanılır.

Ayrıca sissoos ince mobilya ve kabini yapımında kullanılan yüksek kaliteli kereste önemli bir kaynağı olarak Hindistan, Nepal ve Pakistan kendi ana alanlarında yetiştirilen, pelesenk ağaçları çağırdı. Hindistan’da, sadece ekonomik önem tik ikinci. ABD’de bir manzara ağacı olarak yetiştirilir. Sissoo ağaçları Florida invaziv kabul edilir ve dikkatli orada dikilmelidir.

Kullanımı ve Yönetimi:Tam güneş veya yüksek vites gölgede hızla büyüyen, Hint Gülağacı ıslak kuru den, topraklar türleri çeşitli gelişmek ama özellikle tuza toleranslı değildir olacaktır. Köklü kadar Genç bitkiler sulanmalıdır. Bitkiler kentsel peyzajın arzu edilir bir iyi biçimli tek lider ağacına, kolayca tren. Filizler genellikle kökleri gelişir haline bir bakım sorunu ve çok yakın dikilmiş ise kökleri genellikle kaldırımlar kaldırın. Yüzey kökleri genellikle çapı büyük büyümek ve bir sıkıntı olabilir. Floristler bir dizi bu bir sıkıntı ağaç olarak düşünün. Ağaç nedeniyle açık gölgelik ışık gölge atmalarını.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsdafa

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Afrika Blackwood (Dalbergia melanoxylon)

Amazon Gülağacı (Dalbergia spruceana)

Bois de Rose (Dalbergia maritima)

Brezilyalı Gülağacı  (Dalbergia nigra)

Burma Blackwood  (Dalbergia cultrata)

Burma Gülağacı (Dalbergia Oliveri)

Cocobolo (Dalbergia retusa)

Doğu Hint Gülağacı (Dalbergia latifolia)

Brezilyalı Gülağacı (Dalbergia nigra)

Honduras Gülağacı (Dalbergia stevensonii)

Kingwood (Dalbergia cearensis)

Madagaskar Gülağacı (Dalbergia baronii)

Siyam Gülağacı  (Dalbergia cochinchinensis)

Lale ağacı (Dalbergia decipularis)

Yucatan Gülağacı (Dalbergia tucurensis)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates