Black Tupelo, Blackgum,Siyah Tupelo, (Nyssa sylvatica),Siyah Tupelo, Blackgum, Pepperidge, tupelo ve tupelogum, Siyah Sakız ve Ekşi Sakız vardır, Sourgum,Mustatupelo

Black Tupelo, Blackgum,Siyah Tupelo, (Nyssa sylvatica),Siyah Tupelo, Blackgum, Pepperidge, tupelo ve tupelogum, Siyah Sakız ve Ekşi Sakız vardır, Sourgum,Mustatupelo

Nyssa sylvaticaBlack Tupelo, Blackgum,Siyah Tupelo (Nyssa sylvatica)

Ortak İsim (ler): Siyah Tupelo, Blackgum, Pepperidge, tupelo ve tupelogum, Siyah Sakız ve Ekşi Sakız vardır, Sourgum,Mustatupelo

Bilimsel Adı:  Nyssa sylvatica

Siyah tupelo (Nyssa sylvatica) iki yaygın tanınan çeşitleri, tipik siyah tupelo ayrılmıştır ( var. sylvatica) ve bataklık tupelo ( var. biflora) . Islak taban arazilerin ağır organik ya da killi topraklarda yaylalara ve akarsu dipleri, bataklık tupelo ışık dokulu topraklarda siyah tupelo: Onlar kendi habitatları farklılıklar genellikle tanımlanabilir. Bazı Kıyı Ovası bölgelerde karışmasına ve bu durumlarda ayırt etmek zor yapmak. Bu ağaçlar ılımlı büyüme hızı ve uzun ömürlü olması ve yaban hayatı, ince bal ağaçları ve yakışıklı süs için mükemmel bir besin kaynağıdır. Ağaç yoğun, konik veya bazen düz tepesinde taç, birçok ince, neredeyse yatay dalları, ve sonbaharda kızıl dönüm parlak yeşillik ile. Çekici, değişken şeklinde yaprak döken ağaç, siyah tupelo yatay yayılan şubeleri ile, 30-60 ft. ya da uzun boylu büyür. Bir şişe şeklindeki gövde formları ise sığ suda ayakta yetiştirilen. Pürüzsüz, mumsu, koyu yeşil yaprakları yaz değişiklikleri sarı, turuncu, kırmızı ve sonbaharda mor saçabilme. (Sıcak iklimlerde Ağaçlar gibi renkli olmayabilir.) Karpuzu küçük ve mavi.Yakışıklı süs ve gölge ağacı, Siyah Tupelo aynı zamanda bir bal bitkisidir. sulu meyve birçok kuş ve memeliler tarafından tüketilmektedir.

20mBlackO Tupelo

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika, Siyah tupelo Doğu Oklahoma, Doğu Teksas ve Güney Florida ve güney aşırı güney Ontario, merkezi Michigan, Illinois, ve merkezi Missouri, araziler ve güneybatı Maine New York’a alüvyon akışı diplerinde yetişir. Bu orta ve güney Meksika’da yerel. Optimum gelişme Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eteklerinde ve teraslarda yapılır.

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1,0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  34 £ / ft 3 (545 ​​kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .46, .55

Janka Sertlik:  800 £ f (3,570 N)

Kopma Modülü:  9.500 £ f / içinde 2 (65.5 Mpa)

Elastik Modülü:  £ 1.188.000 f / içinde 2 (8.19 GPa)

Kırma Gücü:  5470 £ f / içinde 2 (37.7 Mpa)

Çekme: Radyal:% 5.1, Teğet:% 8.7, Volumetrik:% 14.4, T / R Oranı: 1.7..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Black Tupelo22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm: Diri çok geniş ve bazen grimsi döküm, genellikle bir soluk sarı renktir. Öz odun dar ve gri orta kahverengi. Quartersawn yüzeyleri nedeniyle kilitlenmiş tahıl kurdele şerit desenlendirme gösterirler.

Tahıl / Doku: Tahıl ince dokulu, kilitlenir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; iki ila dört gözenek radyal katları; radyal desen düzenlenmiş orta gözenekler küçük, çok sayıda; lens ile görünür değil parankim; oldukça yakın aralığı dar ışınları.

Rot Direnç: bozulabilir olmayan dayanıklı olarak Anma; insekt saldırısına hassastırlar.

Özel Kullanımları:Çünkü onun geniş, görülme sıklığı, ve meyve ve filizi lezzeti, siyah tupelo önemli bir yaban hayatı türleri olan . Ham yağ, lif, fosfor, kalsiyum ve yüksek meyve, birçok kuş ve hayvanlar tarafından yenir. Genç lahanası, beyaz kuyruklu geyik tarafından relished ancak yaşla birlikte lezzetini kaybeder. Bu boşlukların bir üretken yapımcı olduğundan, siyah tupelo genellikle daha güvenilir den ağaç türlerinin biri olarak sıralanır. Siyah tupelo iyi bir bal ağacı ve genellikle bir süs olarak dikilir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Tupelo33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: tupelo kurutma sırasında çarpılma eğilimi vardır, ve hizmet hareketinin yüksek miktarda olmasına rağmen Kolayca, el veya makine araçları ile çalıştı. Küçük hav-up ile, iyi güç-oyma yanıt verir.Ahşap Nyssa sylvatica özellikle kuruduktan sonra, bölmek, sert, ağır çapraz taneli ve zordur. Bölme Bu direniş yapmak için kullanımına açtı mauls  gerekli anlam ayrımı, kasnaklar , tekerlek göbekleri , tarım silindirleri , kase , ve blok kaldırım ,ahşap paletler de, pürüzlü zeminler, ahşapla ve yakacak odun kullanılır.

Siyah Tupelo tüm Doğu Amerika Birleşik Devletleri yerli ve devletin kuzeybatı kesiminde kurak ilçeler hariç Ohio tüm bulunur. Ayrıca Siyah Gum, Ekşi Sakız ve Pepperidge ortak isimleri olan, bu ağaç onun parlak koyu yeşil yapraklı yaz ve üstün sonbahar yaprakları renkleri için bilinir.

Gençliğinde, ağaç genellikle piramidal, ama bu her zaman böyle değildir.Vade sonunda, büyüme alışkanlığı dik oval ve doğru koşullar altında büyük olabilir. Meyve açgözlülükle yapraklar yavaş yavaş absiste renk ve başlıyor zaman hakkında, yaz sonu ve erken sonbaharda yaban hayatı ile yenir.

Açık bulunan, ancak 25 metre genişliği ile 60 metre yüksekliğe ulaşabilir zaman Siyah Tupelo olgun yüksekliği değişkendir; Diğerleri 80 feet dışarı üst veya yüksekliği fazla ise bazı örnekler, düzensiz şekilli gölgelik, özellikle kısa ve geniştir. Siyah Tupelo diğer yakın akrabaları gibi cins Nyssa üyeleri ve uzak akraba gibi Dogwoods ile, Tupelo Ailesi’nin bir üyesidir.

Tupelo  (cinsi  Nyssa ), ağaç yaklaşık dokuz türün herhangi bir cins oluşturan Nyssa ve ekşi sakız ailesi (Nyssaceae) ait. Türlerin Beş Doğu Asya’da doğu Kuzey Amerika, üç nemli veya bataklık alanlarda bulunan ve batı Malezya biri olan. Hepsi yatay veya asılı şubesi ve geniş alternatif yaprakları vardır, ve bunlar ikievcikli (farklı bitkiler üzerinde erkek ve dişi çiçekler) vardır. Tüm Kuzey Amerika tupelos küçük yeşilimsi beyaz çiçekler ve küçük mavimsi siyah veya mor çilek (meyve) üretirler…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Tupelo54

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Siyah Tupelo ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bazen hasat ve doğal aralığında yarar kereste olarak satılan. Tupelo da büyük oyma blok olarak bazen mevcuttur. Oyma blok boyutuna ve kalitesine bağlı olarak oldukça pahalı olabilir ama Kereste fiyatları, bir iç parke için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Oyma, mobilya, sandık / kutu, ve programı ahşap…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsBlack Tupelo443

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda değer Özellikleri:Ekşi sakız Devletin güneydoğu çeyreğinde güneyinde Missouri Nehri topraklarının geniş bir yelpazede meydana yavaş büyüyen, yaprak döken, Missouri yerli ağaçtır. Öncelikle ıslak ağaçlar, zemindeki ve gölet çevrelerine düşük bulunan bir ova ağacı, aynı zamanda kuru kayalık ormanlık yamaçlarda ve dağ geçitleri bulunabilir. Tipik 30-50 ‘uzun boylu, ama bazen 90’ yetişen düz gövde ve yuvarlak taç (daha piramidal genç) ile görkemli bir ağaç. (Ayrı erkek ve dişi ağaçlar) Öncelikle ikievcikli, ama her ağaç genellikle bazı mükemmel çiçekleri vardır. Küçük, yeşilimsi-beyaz çiçekler uzun sapları (seyrek kümeler ve yoğun başkanları erkek çiçekler dişi çiçekler) bahar görünür. Çiçekler gösterişli olmasa da, arılar için mükemmel nektar kaynağıdır. Çiçekler teknik yenilebilir ama (dolayısıyla ortak adı) oldukça ekşi, 1/2 “uzun meyve oval yol vermek. Meyveler koyu mavi olgun ve kuşlar ve yaban hayatı için cazip. Muhteşem kızıl sonbahar renk. Obovat eliptik için, tüm biraz yaprakları dişli için (5 “uzun) koyu yeşil üstünde ve altında solgundurlar. Bazen yaygın siyah tupelo denir. yakından ilişkili su tupelo ( Nyssa aquatica ) en sık saf stantlarda veya kel selvi, meşe ve su bataklık cottonwoods ile birlikte ya bataklık ve zemindeki alt Mississippi vadisinde ve güneydoğu ABD kıyı bölgelerinde, su ayakta büyüyen görülen bir ağaçtır .

Yorumlar:  adı tupelo Muskogee kelimelerin gelen, Kızılderili kökenli olan ito (ağaç) ve opilwa (bataklık).Tupelo wildfowl oymalar için bir tercih ahşaptır. Genellikle ince ayrıntıları almak mümkün, iyi boya tutar, ve benzeri güç oyma sırasında tüylenme değil Ihlamur ağacı .

catsBlack Tupelo878

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Yaprakları parlak renkler varsayalım ve meyve bazıları hala ağaçta asılı olduğunda Siyah Tupelo sonbahar döneminde showiest olduğunu. Bu ağacın Diğer yaygın isimler Siyah Sakız ve Ekşi Sakız vardır. Siyah Tupelo, çeşitli Nyssa sylvatica biflora (Bataklık Tupelo), burada açıklanan tipik çeşitli çok benzer. Bataklık Tupelo şeklinde daha dikdörtgen olduğunu (daha 2½ “uzun az). Kendi meyve tohumları daha derinden Siyah Tupelo daha oluklu. Bataklık Tupelo bazen farklı türler olarak kabul edilir küçük yaprakları alarak farklı Nyssa biflora . It genellikle bataklık bulunan ve dağıtımı daha güney olduğunu. Illinois yılında Bataklık Tupelo nadir olan devletin, güney ucuna sınırlıdır. Başka türler, bir Nyssa Aquatica (Su Tupelo), birlikte su ve alanları ayakta bataklık tercih . Sık sık su basmış büyük nehirler O üssünde şişmiş bir uzun düz gövde ile (‘100 kadar) uzun boylu bir ağaçtır, Su Tupelo Kel Cypress (sık iştirakidir Taxodium distichum .) Bu ağaç aynı zamanda sınırlıdır Güney Illinois. Bu (“yukarı 1 uzun) büyük meyve olan Black Tupelo farklıdır oldukça sesil kümeler daha, ayrı ayrı karşılanır. Ayrıca, daha uzun saplı yer alır. Bazen, bu cins ağaçlar Kızılcık ailesi (Kızılcıkgiller) atanır.

İlgili Türler:

Su Tupelo (Nyssa aquatica)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates