Striped Maple,Acer pensylvanicum,Çizgili Akçaağaç

Striped Maple,Acer pensylvanicum,Çizgili Akçaağaç

maple, misc striped 3a s50 plhÇizgili Akçaağaç  Ortak İsim (ler): Çizgili Akçaağaç

 Bilimsel Adı: Acer pensylvanicum

GENEL DAĞITIM:

Çizgili akçaağaç yaygın kuzeydoğu çeyreğine göre dağıtılır,Amerika Birleşik Devletleri ve komşu güneydoğu Kanada. Onun doğal aralığı,Nova Scotia ve Quebec Gaspe Yarımadası batı kadar uzanan

Güney Ontario, Michigan, Minnesota ve doğu; güney, kuzeydoğu,Ohio Pennsylvania ve New Jersey ve Appalachian Dağları için,Kuzey Gürcistan.

Dağıtım: Doğu Kuzey Amerika

Çizgili akçaağaç yaygın Amerika Birleşik Devletleri ve Güneydoğu Kanada kuzeydoğu çeyreğine göre dağıtılır. Doğal aralık Nova Scotia ve batı güney Ontario, Michigan, Minnesota ve doğu ile Quebec, Gaspe ‘Yarımadası uzanır; güney kuzeydoğu Ohio, Pennsylvania ve New Jersey’e ve kuzey Gürcistan dağlarda. türlerin diğer akçaağaç ayrıdır, ve diğer türler ile intergrading hiçbir kanıt yoktur.

Ağaç Boyutu: (.25 m) gövde çapı boyunda 20-30 ft (6-10 m), 8

Ortalama Kuru Ağırlık: 32 £ / ft 3 (515 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .44, .51

Janka Sertlik: 770 £ f (3,430 N) *

* Bu büyük olasılıkla benzer Değerler  Gümüş Akçaağaç

Çekme: Radyal: 3.2%, Teğet: 8.6%, Volumetrik:% 12.3, T / R Oranı: 2.7

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Çizgili Akçaağaç da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

cats58556565656

 Tahıl / Doku: Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir. büyüme halkaları daha hafif ve daha az belirgin olma eğilimindedir Yumuşak Maples daha sert Akçaağaç .

 Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

Muhtemelen çizgili akçaağaç en önemli kullanım yaban hayatı gıda olduğunu. Bu tavşanlar için tercih edilen türlerinden biridir ve sıklıkla Oklukirpilerin tarafından yenir . Bu kış browse türetilen net enerji nispeten düşük olsa da, geyik ve geyik için göz sağlar . Samaras ruffed tavuğu ile sınırlı ölçüde, yenir (22). ne zaman Populus türleri eksik, çizgili akçaağaç kunduz tarafından yenir ve yaz aylarında ormanlık caribou tarafından gözattığınız .

Çizgili akçaağaç bazen bir süs ağacı olarak dikilir. Tam güneş ışığında kötü yapar, çünkü diğer türler ile dikilmiş olmalıdır. Bildirildi 45 cm (18 in) kadar gövde çapları ile 9 (30 ila 40 ft) m 12 ila boyutlara ulaştı nerede kısa bir süre sonra İngiltere hakkında 1760, içine ve kıta Avrupası sokuldu,türlerin odun, dağınık gözenekli, beyaz, ve ince taneli ve vesilelerle kakma malzeme için kabine yapımcıları tarafından kullanılmaktadır. 18. yüzyılın başlarında Kuzey Amerika ziyaret botanikçiler Amerikan kolonilerinde ve Kanada’da çiftçiler kışın kendi sığır türlerinin hem kurutulmuş ve yeşil yaprakları ile beslenen bulundu. tomurcuklar ilkbaharda şişmeye başladı, genç sürgünlerde göz ormana kendi atları ve inekleri döndü.

886

Aktif antitümör madde çizgili akçaağaç izole edilmiş ve testler pratik uygulamayı belirlemek için çalışmalar devam etmektedir .

 İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Çizgili Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Çizgili Akçaağaç yüzden nedeniyle farklı bir yeşil çizgili kabuğu denir. Bu çoğu diğer akçaağaç türlerinden çok daha küçüktür ve inç ölçülen gövde çapları ile, yerine metre daha, nadiren kereste kullanılır.

Çizgili Akçaağaç gruplandırılması olarak kabul edilir Yumuşak Maples , ve ahşap Sert Maple daha yumuşak, hafif ve zayıftır. Daha fazla bilgi için, makalesine bakın Sert Akçaağaç ve Yumuşak Maple Arasındaki Farklar .

cats4586656Çizgili akçaağaç (Acer pensylvanicum) , olarak da adlandırılan Moosewood, küçük bir ağaç ya da yeşilimsi-kahverengi kabuğu üzerindeki göze çarpan dikey beyaz çizgili tarafından belirlenen büyük çalı. Bu küçük orman açıklıkları veya karışık sertağaçlarında bir understory ağaç olarak welldrained kumlu loams ortak olan yayla vadilerin gölgeli, serin kuzey yamaçlarında iyi yetişir. Bu çok yavaş büyüyen akçaağaç 100 olmak yaşamak ve ağaç bazen ağır gölgeli alanlar  bir süs olarak dikilen rağmen, muhtemelen yaban hayatı için bir göz bitkisi olarak en önemli olabilir.

İç kabuğundan yapılmış bir çay, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan öksürük, bronşit, böbrek enfeksiyonları, gonore ve kan tükürme . Bir yıkama şişmiş ekstremitelerde ve felç için bir yıkama olarak haricen kullanılır. Yaprakları ve dallarından elde yapılmış bir çay hem yatıştırmaya kullanılan ve dozaj bağlı, kusturmaya edilir.

 İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Sert Akçaağaç (Acer saccharum)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates