Sumak,Sumac, Staghorn ,(Rhus typhina),staghorn sumac, stag-horn sumach, velvet sumac

Sumak,Sumac, Staghorn ,(Rhus typhina),staghorn sumac, stag-horn sumach, velvet sumac

s-l64sumakSumak ,Sumac, Staghorn ,(Rhus typhina),

Aile: Anacardiaceae (Kaju Aile, Sumak Aile)

Ortak İsim (ler): Sumak, Staghorn Sumak,common sumac, red sumac, Rocky Mountain sumac, scarlet sumac,smooth sumac, smooth sumach,American sumac, hairy sumac, hairy sumach, staghorn sumac, stag-horn sumach, velvet sumac, velvet sumach, vinegar tree, Virginia su­mach

Bilimsel Adı: Rhus spp. (Rhus typhina)

Aile Anacardiaceae (kaju ailesi) cins içeren Toxicodendron çapraz-reaktif alerjen bitkiler (ile (zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehirli sumak, vb) ve diğer cins Mangifera, Anacardium, Semecarpus , ve Gluta ). Bitkilerin Poison Ivy grubu başlangıçta çok büyük cins yerleştirildi Rhus Linnaeus tarafından. Ancak, ad Toxicodendron (‘Poison ağacı’) binlerce yıldır zehirli sarmaşık için halk dilinde kullanılan oldu. Ayırmak için birçok iyi nedeni vardır Rhus adlı Toxicodendron . Sadece üye olan Rhus onlar da çok farklı alan tanımlama özelliklere sahip, alerji değil Toxicodendrons . 66 üç klasik ilmi başarıyla cins zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak yerleştirilmesi savundu beri Toxicodendron 1937 yılında, 67 , 1963 10 ve 1971 yılında, 11 kullanımına yönelik önemli bir kayma Toxicodendron bilimsel yayınlarda oluştu. Bununla birlikte, bu kabul dermatoloji literatüründe vuku bulmadığı ve bu nedenleri belirsiz.

Dağıtım: Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsRhus spp.

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Sarı yeşil renklerde seyrek yaprakları olan sumak ağaçları bazı yerlerde dallanıp büyük ağaç olurken, genellikle 2-3 metre uzunluğunda ince dallar olarak yetişir. Yemeklerde, ekşimsi tadıyla iştah açıcı baharat olarak kullanılan sumağın birçok faydası vardır. Mutfak kültürü çok geniş olan Hatay ve Gaziantep yörelerinin vazgeçilmez baharatı olan sumak özellikle salatalarda kullanılıyor. Kokuyu azalttığı için soğan salatalarında çok kullanılır.Sumağın, kandaki şeker oranını düşürdüğü için şeker hastalarına faydası vardır.

Sumağın, damarları büzerek kanamayı durdurduğu, ateşi düşürdüğü, mikrop öldürücü özelliği olduğu, idrar kaçıran çocuklarda bu hastalığı giderdiği ve hazmı kolaylaştırarak ishali kestiği tespit edildi. Tıbbi olarak, yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmeyen sumak, yaprağı su ile kaynatılarak kullanılabilmektedir. Gargara yapıldığın boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi geldiği, kaynatılıp suyu içildiğinde ise zehirlenmelerde faydalı olduğu ifade edildi.

Sumağın Faydaları: Ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırır ve ishali keser. Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için yararlıdır. İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. Ayrıca, ateş düşürücüdür.

Sumak Nasıl Kullanılır? Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumak bitkisinin yaprağı su ile kaynatılarak ililmek süretiyle ya da gargara olarak kullanılır. Gargara yapılırsa boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi gelir. Sumak kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelerde faydası görülür. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

Ağaç Boyutu: (15-30 cm) gövde çapı boyunda 30-40 ft (10-12 m), 6-12..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsRhus spp.22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 33 £ / ft 3 (530 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .45, .53

Janka Sertlik: 680 £ f (3,030 N)

Kopma Modülü: 10.200 £ f / içinde 2 (70.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.190.000 f / içinde 2 (8.21 GPa)

Kırma Gücü: 5940 £ f / içinde 2 (41.0 Mpa)

Çekme:  Kullanılabilir veriler yok

Renk / Görünüm: Lignum Vitae ile birlikte, Sumak zeytin-yeşil renk bir sürekli sarı olan birkaç ormanda biridir. Diri bir grimsi beyaz.

Tahıl / Doku: Tahıl orta doku ince, düz kilitli için eğilimindedir. Sumak doğal parlaklık bir orta seviyesine sahiptir.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; Orta-küçük earlywood çok küçük latewood 2-3 bazen oluşturan bantların yalnız ve radyal katları gözenekler, geniş 3-6 satır gözenekler; Mevcut tyloses; lens olmadan görünmez ışınları; parankim vasicentric.

Rot Direnç: Sumak çürüme direnci konusunda bozulmaz olmayan dayanıklı olarak puan, hem de böcek saldırı duyarlı olduğunu.

İşlenebilirlik: Sumak çalışmak genellikle kolay, henüz düşük yoğunluklu zımpara ile temizlenmesi gerekir bulanık yüzeyler üretebilir.

Koku: yok karakteristik koku.,..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsRhus spp.77

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Sumak cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Böyle Posion Sumak gibi (çoğunlukla yaprakları ile temas yoluyla) güçlü cilt reaksiyonları üretmek Çoğu tür, yerine Rhus cinsi daha Toxicodendron cinsi vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

 Fiyatlandırma / Durumu: küçük boyutu nedeniyle, Sumak bir önemli ticari türler değil. Sumak küçük parçalar bazen özel ahşap projeleri için hobi ile hasat edilir; Fiyatlar makul olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Küçük özel ürünler, oyma, nesneleri ve kakma döndü.

Kayda değer Özellikleri:Pürüzsüz sumak bir Missouri yerli, çayırlık, alanlar, terk tarım arazileri, açıklık ve Devlet boyunca yollar ve demiryolları boyunca meydana döken çalı. Tipik 8-15 ‘uzun boylu büyür ve vahşi çalılıkları veya büyük koloniler oluşturmak için kök kaybedenler tarafından yayılır bir yayılan, düzensiz, büyük açık çalı. Geyik boynuzu sumak (Çok benzer R. typhina bu türün bu pürüzsüz ise genç geyik boynuzu sapları hariç), dolayısıyla ortak adı yoğun tüylü vardır. Büyük, bileşik pinnate, parlak, koyu yeşil yaprakları (9-27 broşürler ile her) uzun eğrelti benzeri görünümü ile “18 büyümek ve sonbaharda kırmızı parlak turuncu çekici tonları açın. Küçük, sarımsı-yeşil çiçekler terminalinde çiçek Ayrı erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkilerde (ikievcikli) görünen erken yaz geç ilkbahar, içinde salkımları (5-10 “uzun). Kadın bitkiler. Her küme onlar kış çoğunu devam kademeli olarak bordo-kahverengi dönüm, sonbaharda kırmızı olgunlaştırmak sayıda tüylü, dut gibi sert çekirdekliler içermektedir (uzun “8) piramidal meyve kümeleri. Meyve çekici, gösterişli dik üretmek yaban hayatı için.

Anlatım:Sumaklı (R. coriara) Yunan ve Arap tıpta kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. adı Yunanca gelen Rhu için “akı.” Bu herhangi bir prizden sıvı kaybı için büyük ilaçlardan biridir. Sumaklı Avrupa’ya özgü değildir ve çok Avrupa tıpta kullanılan değildi. Bu yaygın Ortadoğu mutfağında bir çeşni olarak kullanılır. Bu pirinç tadı lezzetli yapar, ama öncelikle et yağların sindirimini arttırmak için (fesleğen) kullanılır. Kuzey Amerika Hint insanlar Avrupalı ​​yerleşimciler kullanımını öğretti, ya da onlar kendilerini keşfedilen ya burada birçok türü vardır ve. Çeşitli sumachs özellikle boya sektöründe, önemli ekonomik kullanır vardı ve ülke insanlar onlarla çok tanıdık. Kokulu sumak (R. aromatica) ve pürüzsüz sumak (R. glabra) on dokuzuncu yüzyılda Amerika’da şifalı idi. Geyik boynuzu sumak (R. typhina) halk hekimliğinde kullanılmıştır. endikasyonlar nispeten değiştirilebilir gibi görünüyor Rhus glabra bir homeopatik kanıtlamaları aldı, bu yüzden bu tarihe dayanan bunun ayrı bir hesap hale getirmiştir. Bu türlerin hepsi kendi düşmanca kuzenleri, zehirli sarmaşık aksine, toksik olmayan (R. Toxicodendron) ve Kaliforniya zehirli meşe (R. venata)….Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsRhus spp.636Sumaklı (. Rhus spp) deri, böbrekler, kolon, akciğer, ya da adetin – eliminasyon herhangi bir kanaldan aşırı akı durdurmak için üstün bir çözümdür. Sıvı kayıpları zayıflatıcı olduğunda bu belirtilir. Bu özellikle her ikisi de diabetes mellitus tip II diabetes insipidus suyu tutmak için yardımcı böbrek fonksiyonlarını güçlendirir. Bu o sumak on dokuzuncu yüzyıl Amerikan tıp alanına girmiştir oldu. Daha sonra bu damlama ve genç ve yaşlı idrar tutma olmaması için kullanılmıştır. Herbalist Phyllis Işık bizi bilgilendirir olarak böbrekler yeterli kırmızı kan hücreleri üretmek için kemik iliği sinyal olmadığında Ve nihayet, bu, böbrek anemi ‘olarak gösterilir.

Sumaklı Böbrekler şeker diyabet su tutmasına yardımcı olur, ama hücreler görme ve nöropati sorunları azaltarak ve kan şekeri seviyeleri daha yönetilebilir ve daha az aşırı hale kan şekeri pick up yardımcı olur sadece. Besbelli bu iz vazopressin yetersiz eylem – o da bazı durumlarda yüksek tansiyon üzerinde derin bir etkisi vardır için bu besbelli, vazopressin posterior hipofizden salgılanan hormon antiduiretic davranır. Ben yüksek kan basıncı aşağı getirdi bazı dramatik gördük.

Solunum alana taşıma, sumak öksürük refleksleri, akciğerlerden sulu deşarjlar overstimulating aşırı salya gelen Sneezy baş soğuk algınlığı, öksürük sinirli sonuçlanan akıntısı sekresyon gösterilir. Bu grip Phyllis Light ilk seçim biridir ve mukus Avustralya şifalı bitkiler Glenda Croft göre, kan ile sürüklenirken olduğu zaman gösterilir. öksürük refleksi mutlu tutmak için sıvı biraz ihtiyacı; eksikliği ve sıvıların aşırı her ikisine durumda benzer sesler bir irritabl öksürük neden olur. Aşırı tükürük bir ‘drippy öksürük’ (bkz kırmızı yonca, beyaz hoarhound) uyarır zaman Sumaklı gösterilir. Bu tükürük veya burun akıntısı aşağı çalıştığında, geceleri bölüm öksürük / boğulmaya neden olabilir, henüz olgunlaşmış mukus yoktur.

Mide-bağırsak alanında ise sumak ishal elde edilen, kolon ağızdan (salya) için, aşırı salgılanması gösterilir. İkincisi çürümekte olabilir – bu özellikle de birlikte belgelenen , Rhus glabra ondokuzuncu yüzyıl kullanımı ve homeopatik hem. Ben yüksek kan basıncı rektal fissür genişlemesini eşlik edecek bir durum vardı. Aile. Kalp hastalığı öyküsü vardı Rhus typhina hem belirtiler belirgin kontrollü.

Sumaklı da regl etki eder. Adet kanı Phyllis Işık göre, ince, sulu akıntı eşlik zaman belirtilir. Diğer sıvılar korunur değil zaman o da dolayısıyla gece emisyonları, böbrekler, rahim, bağırsakları, mide, ya da akciğerler, aşırı balgam net vajinal akıntı, aşırı kan kaybı, o recommendsd. Civanperçemi, çobançantası ve sumak aşırı adet deşarj tedavisi için Glenda Croft temel üçlü vardır. O sürekli kanama ile menopozal kadınlarda kullanır, regl sumak çilek rengi gibi, (pıhtılaşmış değil) ince, bol sabit ve karanlık. çilek bordo rengi de kan-bina (bkz remani kök, pancar kökü, sarı dok tohumları) için bir imza,deri de etkilenir ve sermaye indiation olan ‘aşırı terleme ve çiş.’ Diğer durumlarda deri veya akciğer veya sindirim yolu kurutulmuş, henüz böbrekler ya da bazı kanal sıvıları kaybediyor. Bu “sızdıran saman” çare olarak sumak tanımlamak için arkadaşım Lise Wolff, Minneapolis herbalist, yol açtı. Başka dokuların kurur sistemde bir kaçak yerde olduğu zaman belirtilir. dil sıvıları kaybetmiş olan çekirdek kuruma belirten kenarlarda genellikle merkezde kuru ve ıslak.

catsRhus spp.45885Sumach Kızılderili woodlore bir geyik ya da geyik ilaç olarak kabul edilir. Bu küçük ağaçların dalları geyik ya da geyik boynuzları gibi görünüyorsun. Ormandan bir sömürgeci – Deer Bu bitki büyür alanların kenarlarında, en göz atmak istiyorum. Bu şekilde onlar alanın zengin teklifleri yiyin, ama uzak ormana çizgi olabilir. Arkadaşım Paul Red Elk göre, Hintli insanlar kadın geyik sonra sumak yemek o kendisini temizlik olduğu sonucuna edildiği doğum, verdikten sonra vajinaya yalamak olacağını fark ettim. Birçok bitki gibi çift etkilere sahip – Bu durumda, sumak adet sırasında sıvı kaybını kontrol etmek için, ancak sıvı bir akış getirmek için değil, kullanılır. Bir Iroquois kadından ben ilgili kullanım öğrendim: menopoz sumak rahmi temizlemek için bir sulu akıntı ikna etmek için kullanıldıktan sonra.

Sumach bazen sinirlilik, endişe, korku veya hatta desparation endikedir. Ve provings gör Rhus glabra , aşağıda sıralanmıştır. Herbalist Erica Evans, eski La Crosse, Wisconsin, bir kadın aşırı kaygı ve korku vardı bir durum vardı. O, o bol idrara çıkma yaptıktan sonra panik ortaya gelene kadar hiçbir şey gerçekten yardımcı oldu. Rhus typhina fiziksel ve psikolojik belirtiler yönetilebilir hale hem yardımcı oldu. Glenda Croft sumak gerek bazı insanlar duyguların “çok endişeli” ve “umutsuz” karakteri hakkında benzer observatins yaptı.

Sumak (Rhus spp.) , aynı zamanda, eklem ağrısı faydalıdır. Samuel Henry (1814, 109) Aşağıdaki vaka tarihi verir. Yayla Sumağın taze sütlü kökleri dört ons almak küçük kesilmiş: Romatizmal şikayetler çok dindar Baptist yaşlı bayan tarafından bir rüya keşfedilen aşağıdaki kür, gözlemlemek için “Ben ona koltuk değneği kullanmak neden olan şiddet romatizmal şikayetler altında emekçi, ziyaret kime , sonra tekrar, her saat kadar iyi süzün ve kalça, diz üstü bu kaynatma ile ıslak lifle, ya da, bir saat boyunca kömürlerin üzerinde rom üç pint onları kaynatın. Bu bir rüya gün onu kür, yaşlı kadının rüyası göre, etkili kanıtladı. Ben etkilenen bölümü üzerinde bir güçlendirme sıva sıcak uygulamalı. “kurutulmuş iç kabuğu, bir sakızlı yumuşatıcı içerir. “İç kabuğu toz, ya da kazınarak ve yumuşak haşlanmış, mükemmel bir yumuşatıcı lapa oluşturur. Madde varsa [irin], bir kafa getirecektir; değilse, o şişme “(Çocuk, 1837, 124) yatıştıracak. “Beyaz sumak” kabuğu bir lapa “şişme her türlü iyidir. Yatıştırıcı, soğutma “(Ralph Russell, 1911, 327).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates