Sweet Chestnut, İspanyol Kestane, (Castanea sativa), Avrupa Kestane,Castanea sativa, Marron

Sweet Chestnut, İspanyol Kestane, (Castanea sativa), Avrupa Kestane,Castanea sativa, Marron

6666666666666666Tatlı Kestane,Sweet Kestane, İspanyol Kestane, Avrupa Kestane (Castanea sativa)

Ortak İsim (ler): Sweet Kestane, İspanyol Kestane, Avrupa Kestane, Marron, Maronen,European chestnut ,  Spanish chestnut ,  sweet chestnut ,  Eßkastanie,   Edel-Kastanie ,  castagno  , castanheiro-comum ,  castaño çömün,  regoldo   äkta kastanj,欧洲 板栗, Kesten, Tamme Kastanje, Aito kastanja, Jalokastanja, Chataignier Cultive, Edelkastanie, Castagno comune, Kastan posevnoj, каштан посевной

Bilimsel Adı: Castanea sativa

Dağıtım: Avrupa ve Asya Minor,Doğal yayılış alanları olarak; Türkiye’de Kuzey Anadolu ile Batı ve Güney Anadolu’da, dünyada ise Güney Avrupa,Kafkasya,Batı,OrtaveKuzey Avrupa’da. Görülmektedir. Artvin,Balıkesir,Bursa,İstanbul,İzmir,Kastamonu,Kütahya,Ordu,Rize,Sinop,Tekirdağ,Trabzon,Van…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

20m(Castanea sativa), Avrupa Kestane

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kestanenin Türkiye’den diğer Akdeniz ülkelerine ve Türkistan’a kadar yayıldığı bugün bilinmektedir. Günümüzde kültür bitkisi olarak Hindistan, Japonya, Kuzey Amerika ve Orta Avrupa’da yetiştirilmektedir. Ayrıca yetiştiği yöreye göre dört Kestane türü mevcuttur. Bunlar;
a) Amerika kestanesi; Castanea dentata,
b) Çin Kestanesi; Castanea molissima,
c) Japon Kestanesi; Castanea crenata
d) Türk Kestanesi; Castanea sativa’yı sayabiliriz.

Botanik: Kestane ağacı 35metre boyuna ulaşabilir ve kuvvetli bir göv-deye sahiptir. Önce düz olan kabuğu sonra derin yarıklar ve çıkıntılardan oluşur. Kestane ağacı 500 yıldan daha uzun ömürlü olabilir. Geriden bakınca büyük bir taç taşıyormuş gibi bir görünüm verir. Yaprakları 10-20cm uzunluğunda 4-8cm eninde üst kısmı koyu alt kısmı açık yeşil renkte, kenarları dikenli, ortada ana bir damar ve ondan yanlara sağlı sollu ayrılan yan damarlardan oluşur ve de kısa saplıdır. Erkek Çiçekleri uzun bir başak veya kedicik şeklinde ve bunun üzerine dizilmiş sarımsı beyaz, yeşilimsi beyaz veya beyaz renkli çiçeklerden oluşur ve dallarının ucunda topluca bir aradadır. Dişi çiçekleri erkek çiçek başaklarının dibinde 3-8adeti bir arada bulunur ve genellikle beyaz renktedir. Mey¬velerin dışı dikenli bir kapsül içinde 2-3adet tohumdan meydana gelir ve bu tohumlara kestane denir. Kestane (tohumu) parlak kahveren¬gimsi bir kabuğa sahiptir ve üzeri tüylüdür ve de kabuğun içindeki etli kısım beyaz veya sarımsı renkte ve yumuşaktır.

Yetiştirilmesi: Vatanı Türkiye olan kestane Türkiye’nin genellikle Mar-mara, Ege ve Karadeniz bölgesinde yetişir.

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane33

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Güney Avrupa ve Anadolu Yerli, Castanea sativa Romalılar tarafından bu ülkeye tanıştı ve çok uzun şimdi yerli bir ‘fahri’ olarak kabul edilir bunun için tanıdık bir manzara olmuştur.Bu, hızlı büyüyen, yaprak döken ağaç genellikle herhangi parkta veya bahçede yakışıklı bir örnek yaparak, yüksekliği 20 ve 30m arasında ulaştı.

Yaprakları derin dişli kenarlı, uzun ve mızrak vardır. Haziran ayı sonunda – Temmuz üssünde ucunda erkek çiçekler ve dişi çiçekler hem ayı uzunluğa kadar 20cm kadar catkins vardır. Sonbahar geldiğinde, dişi çiçekler onlar olgunlaştırmak olarak yere bırakarak, dikenli dış kılıf ile korunan kestane, dönüşebilir. Yaprakları düşmeden önce muhteşem bir sarı renge çevirir.

Iki bin yılı aşkın süredir, Castanea sativa onun kuruyemiş için yetiştirilmektedir edilmiştir.Tarihsel bir besini ya aşağı yemek ya da toprağa yemiş ve un gibi kullanıldı.Bunlar nişasta ve iyi bir enerji kaynağı sağlamak – Romalı askerler rivayete savaşa girmeden önce kestane püresi yedik!Avrupa’nın bazı bölgelerinde hala yaygın olarak yenir ve sık sık şekerleme ve bir incelik olarak kullanılmaktadır.Optimum kestane hasadı için, ağaçlar, yeterli nem ve ılıman bir iklime ihtiyaç – Bir ilkbahar geç donları çiçeklenme için zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Kirli hava şartlarına ve rüzgara dayanıklıdır. İyi bir kitle ağcıdır. Tanece zengin koyu renkli odunu çok dayanıklı olup gemi yapımında ve ince dalları sepet yapımında kullanılır. 1000 yıl kadar yaşayabilir. Son yıllarda mürekkep hastalığı (Phytophtara cambivara) ve kestane kanseri (Endotia parastica) Kestaneleri tehdit etmektedir.

Ağaç Boyutu: boyunda 100-120 ft (30-37 m), 5-7 ft (1.5-2.0 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 34 £ / ft 3 (540 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .43, .54

Janka Sertlik: 680 £ f (3,010 N)

Kopma Modülü: 10.360 £ f / içinde 2 (71.4 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.248.000 f / içinde 2 (8.61 GPa)

Kırma Gücü: 6360 £ f / içinde 2 (43.8 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.2, Teğet:% 6.9, Volumetrik:% 11.1, T / R Oranı: 1.6..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane87

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Renk / Görünüm:  Heartwood yaş kırmızımsı kahverengi koyulaşma, orta kahverengi bir ışıktır. Dar diri odun iyi tanımlanmış ve açık kahverengi beyaz solgun.

Tahıl / Doku:  Tahıl düz spiral ya da kenetlenmiş için. Bir kaba, düzensiz doku ile.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; Büyük, sadece tek earlywood gözenekler, dendritik düzenlemede çok sayıda küçük latewood gözeneklerin 2-4 sıra; Ortak tyloses; Büyüme farklı yüzük; lens olmadan görünmez ışınları; apotracheal parankim diffüz-in-agrega (ışınları arasındaki kısa çizgiler).

Rot Direnç: duyarlı olsa böcek saldırı, çok dayanıklı dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  Kolay Genel hem el ve makine aletleri ile çalışmak. Kestane kolayca böler, böylece bakım çivi ve ahşap vidalama alınmalıdır. Nedeniyle kaba dokusu, dönüm vasat. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Tatlı Kestane bir olarak bildirilmektedir  hassasiyetini cilt tahrişine neden. Makalelerine bakın  Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve  Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Veri yok.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kaplama ve oymalar.Castanea sativa odun, dayanıklı, sert ve güçlü. Ağaç coppicing ve denediğim zaman bu yüzden, her 15-30 yılda iyi bir kaynağı üreten çok duyarlı. Kullanım varil yapma, mobilya üretimini içerir ve yüksek tanen içeriği olarak açık havada, eskrim, mesajlar ve bahisler için uygun hale getirir.

Yorum:  Bu ağaç yaygın ürettiği yenilebilir tohumları için yetiştirilir.

chestnut2

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

EN FAYDALI AĞAÇ

Kestane dünyanın en kullanışlı ağaçtır. Amerikan Kestane (Castanea dentata), Avrupa Kestane (C sativa), Çin Kestane (C mollissima) ve Japon Kestane (C crenata) ve dünyanın cinsi Castanea 9 daha az önemli türler – 4 ana türü vardır. Tabaklama için tanen önemli bir kaynak oldu siding ve köprü ahşap için, çit direkleri binlerce yıldır yüksek karbonhidrat besin kaynağı ve bağ kazıklar gelen her şeyi kullanılan güzel, çürümeye dayanıklı ahşap gibi kestane önemi göz önüne alındığında, ve deri, kullanım ve değer bu dizi sağlayan herhangi bir ağaç var mı? Meşe, çam ve meyve ağaçları, her kereste ya da gıda için tek kullanım sağlayan ve birçok kestane daha o kullanım veya mahsul için daha büyük bir toplam parasal değeri var. Ancak, tarihin hiçbir ağaç türü kullanır veya önemi gibi geniş bir ürün yelpazesi sundu. Bu kestane her büyük kültür tarafından yetiştirilen ve büyümüş olabilir, her kıtasına fetihleri ​​ve aramalarında nakledilmiş olduğunu küçük harikası.

TARİHİ

Kestane Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da, Milyon 85 yıl önce fosil kayıtlarında görünür. Kestane cinsi 13 mevcut türler arası melezleşme kolayca, onlar çok üst türlerinden ayırt olmadığını göstermektedir.

AVRUPA

Avrupa Kestane Karadeniz çevresindeki Kafkasya bölgesi ormanları doğal. Şimdi Karadeniz’in doğu tarafında Gürcistan ve binlerce yıldır bu bölgede yetiştirilmektedir ne Kestane şehir Kastanis adını aldık düşünülmektedir. Arapça kelime ‘kastanat’ ve Farsça kelime ‘kastana’ ağaç anlamına Sanskrit sözcüğü ‘Kashta’ kaynaklanmaktadır. Kestane eski Doğu Avrupa’nın en önemli ağaç türleri oldu.

Kestane 4.000 yıl önce Yunanistan’a batı taşınmıştır ve Homer fındık “marronia” çağrısında kestane hakkında yazdı. Theophrastus’un, Yunan ‘botanik babası’ ‘Dios balanos “veya Zeus Acorn (Allah’ın palamut) kestane denir. Hekim Hipokrat, Hz Isaia ve tarihçi Xenophon tüm kestane yazdı. Bugün Kastania denilen Yunanistan’da birkaç kasaba vardır. fındık hasat ve diğer ülkelerle ticarette ihraç edildi. Türkiye’de bugün geniş kestane ormanları, vahşi ve ekili hem vardır, ve hala hayatta 1000’den fazla yaşında bireysel kestane ağaçları vardır. Böyle bir ağaç ömrü boyunca ürettiği lütuf düşünün!

Antik Roma Tüccarlar yanlarında geri kestane getirdi. Kadar kuzeyinde İngiltere gibi İspanya, Almanya, Fransa ve – Çünkü onun çok kullanan, kestane Romalılar tarafından ödüllendirildi ve tüm Avrupa’da kendi imparatorluk yayıldı. Bugün, eski Roma köylerde ve yerleşim size lejyoner için yiyecek ve odun temin etmek yolu parçası olarak ekilen kestane ve üzüm bulabilirsiniz. Örneğin, daha güneyde kendi yerleşim dışarı vahşi kabileleri İskoç tutmak için Romalılar tarafından inşa edilen kuzey İngiltere’de Hadrian Duvarı boyunca büyüyen kestane ağaçları vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane434

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Nedeniyle dik yamaçları Romalılar fındık ve ahşap kalitesini artırmak için bir süreç başlattı, meyve bahçeleri aşılı ağaçlar dikilmiştir ve geleneksel tarım mümkün değildi nerede dağlık bölgelerde ormanlar odun üretimi için kurulmuştur. manastır keşişler de greft ve ağaçlar yaymak için nasıl hakkında bilgi tuttu. Kral Charlemagne onun döneminde kestane dikimi yönetti. Plinius, Roma doğabilimci, yazar ve ordu komutanı, eserinde kestane dikimi tartışıldı Naturalis Historia .

Eski kestane, Galicia İspanya aşılı

Bugün yüzyıllar boyunca bu çabaların sonuçları kendi özelliklerine göre farklı kalite kestane oluşturduk. Daha kolay soyulur marroni denilen büyük, tatlı aromalı fındık ve soyma zor castagna veya Chataignes denilen daha az lezzetli, daha küçük daha vahşi tip fındık – Avrupa kestane çeşitleri iki tipe ayrılır.

Bugün, İtalya’nın dağlık bölgelerde çok kestane orman, fındık üretimi ve ekilmemiş için yetiştirilen hem bu kereste ve baltalık için kullanılan vardır. Her yıl hasat hala 500 yaşında ağaçları ile aşılı meyve bahçeleri vardır. Bir Yüz Atlar 1000 yıllık Kestane hala Mt. tarafında yaşıyor Aragon Joanna ve yüz şövalyeleri ve atları korunaklı Etna.

Kestane bahçeleri, Avellina Itlay

İtalya’da üretimin ana alanları güneyde kuzeyde Piemonte, merkezi İtalya’da Toskana ve Umbria ve Campania ve Calabria vardır. İtalya Oriental Kestane Gall Wasp tarafından bir saldırı ayrışma rağmen, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde taze kestane başlıca ihracatçılarından biridir.

İspanya, Fransa ve Portekiz tüm gelişen kestane ihracat sanayileri yanı sıra Türkiye var. Kestane büyüyebilir diğer Avrupa ülkelerinin çoğu kendi yerel ekonomiye fındık sağlayan sektörleri kurduk.

İklim kestane büyümeyi destekleyen Şili, Arjantin ve Brezilya’daki bağ endüstriler Avrupalılar world.There kendi kolonizasyonu onlarla kestane almış bulunmaktadır. Avustralya da tersi sezon boyunca başta Japonya ihracat, yanı sıra çeşitli etnik grupların sağlayan küçük bir kestane sanayi vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane567

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

ASYA

Asya dünyadaki kestane en büyük üreticisi ve tüketicisi. Japonya’da gıda 9.000 yıl önce olduğu gibi kestane kullanımı antik köylerde bulunan kömürleşmiş fındık belgelenmiştir. Son programları Çin’in birçok farklı bölgelerinde kestane bahçelerinde büyük ölçekli kurulmasını gerektirmiştir. Çin ve Kore dünyanın kestane büyük üreticileri bulunmaktadır. Çin kestane lezzetli bir somunu vardır ve yanıklığı kestane dayanıklıdır. Kore Çin-Japon çeşitlerin yetişir. Japonya da kestane önemli bir tüketici olduğunu. Japon fındık büyük, ama Çinli fındık yaklaşık olarak iyi bir lezzet yok.

Kuzey Amerika

Kestane Milyon 50 yıl önce başlayan, Eosen Epoch sırasında Kuzey Amerika’da mevcuttu. Ilıman ormanlar Meksika Körfezi yakınlarında sıcak iklim çekildi gibi 18.000 yıl önce Pleistosen Buzul Çağı sırasında, kestane güney itildi. Buzullar gerilemiştir gibi ılıman orman genişletilmiş olarak, kestane ağaçları kuzey taşındı. kestane ağacı Büyük Göller ve güney Gulf Coast batı büyüyen, şimdi güney Maine olduğunu ne doğu Kuzey Amerika’da baskın türlerin biri oldu. aralığın kalbi bazı bölgelerde ormanın neredeyse% 100 kadar yapılan Appalachians oldu. Dumanlı Dağları serin, nemli, ılıman yağmur ormanlarında, ağaçlar ‘çapı veya daha fazla, ve 100’ün üzerinde’ 12 büyüdü uzun boylu. kestane inanılmaz direk üretimi, tüm yaban hayatı ve av türlerinin birincil gıda – ayı, geyik, geyik, sincap, türkiye büyük sürüleri, ve Yolcu Güvercinler için bir anahtar gıda oldu.Son buzul çağından sonra yerli insanlar ilk Bering Denizi Kara Köprüsü üzerinden Amerika’yı kolonize. Bu arkeologlar bol hasat kış boyunca saklanan olabilir sonbaharda sırasında önemli bir karbonhidrat gıda tedariki sağladığı gibi kestane, her doğuda üzerinde birçok kazılarda kalır bulmak şaşırtıcı değildir. Onlar yemiş olabilir, böylece saat acı tanen kaldırmak için haşlanmış gerekiyordu meşe palamudu, aksine, kestane ağacından tatlı haklıydın.

images.rerjpg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Böyle Hernando de Soto ve Amerika sömürgeciler gibi erken kaşifler bu kapsamlı ilkel orman bulundu. Erken hesapları hasat sırasında diz-derin ağaçların altında gibi fındık açıklanan! ağaçlar kesilmiş olabilir için çürümeye dayanıklı ahşap da, değerli, ve kütükleri gelen lahanası düz taneli kereste içine hızla yeniden büyüten. J. Russell Smith, ünlü kaşif bitki, “beyaz meşe palamudu bir beyzbol sopası büyür zaman, bir kestane güdük bir demiryolu kravat büyür” dedi.

Kestane erken Avrupalı ​​yerleşimciler için sonbaharda önemli bir besin kaynağı oldu ve onlar hasat oyun için önemli bir besin kaynağı oldu. Amerikan kestane küçük, ama zengin, ceviz lezzet var. Bu Şükran Günü ve Noel de sonbaharda kestane yeme kültürünün doğuran ve şarkı ve edebiyat memorialized edildi. Kestane bazı küçük bahçeleri ülke geliştikçe büyüyen kentsel nüfusunu beslemek için dikilmiştir yanı sıra, ormanlarda toplandı. Onlar hayvancılık için önemli bir besin kaynağı olduğunu, ve domuzlar ve sığır üretken mahsul üzerinde kış için besiye alındı. Yabani ağaçlar meyve bahçeleri gibi bakımlı ve bir koru sahip arazi üzerinde değerli bir varlık idi. Kestane ormanı kilometre sonra mil kaplı dağlar, olarak, fındık aileler tarafından toplanan ve şehirlere fındık sevk mallar için mağaza ile ticareti. Orada nakit satmak için kaçak içki yanında dağlarda pek çok şey değildi, ve kestane dağ ekonomisinin önemli bir parçası her sonbaharda vardı.

Kestane olgun olsaydı “Ben kış için yarım kile kadar koydu. Bu Lincoln sonra sınırsız kestane ormanları dolaşmak için bu sezon çok heyecan verici oldu – şimdi demiryolu altında uzun uykusuna – omzumda bir çanta ve elimde olan burs açmak için bir sopayla, ben yaptım için her zaman yaprakların hışırtısı ve yarı tüketilen fındık bazen çaldı, onlar seçmişti burs için ses olanları içeren emindiler kırmızı sincap ve Twins, yüksek sesle reproofs ortasında, don bekleyin. Bazen ben tırmandı ve ağaçlar salladı. Onlar benim evin arkasında da büyüdü ve çiçek, bütün mahalleyi kokulu bir buket, ama sincap ve jays kendi meyve çoğu var neredeyse gölgesinde büyük bir ağaç, oldu; sabah erken sürüleri geliyor ve onlar düşmeden önce burs dışarı fındık toplama son ben onlara bu ağaçları feragat ve tamamen kestane oluşan daha uzak ormanda ziyaret etti. Bu fındık, kadarıyla onlar gitti, ekmek için iyi bir yedek vardı “. – Henry David Thoreau

Ancak, 1904 yılında, bir kabuk mantar ( Cryphonectria parastica ) yanlışlıkla Maine Gürcistan yelpazesini boyunca Amerikan Kestane neredeyse tüm nüfusu öldürdü New York içine Çin’den tanıtıldı. Neredeyse bugün unutulmuş olsa kestane kanseri, kolayca Amerikan tarihinin en büyük ekolojik felaket oldu. Kestane ormanı 30 milyondan fazla dönüm 40 yıl içinde öldürüldü! Bu kayıp Çok Büyük Buhran sırasında meydana geldi, kestane yedik hem dağ insanlar üzerindeki etkisi ve sonbaharda buna bağlı oyun, iki kat yıkıcı oldu.

Bugün hayatta kaç bu ormanlar, çoğu şimdi gitti sadece İkinci Dünya Savaşı gazileri gibi, gibi ne olduğunu hatırlıyorum. Dedem Dr Robert Dunstan, Dumanlı Dağları erken yaz aylarında kestane çiçekleri beyaz bir deniz gibi olmak nitelendirdi. Ne orijinal kestane ormanı kalır evler, ahır ve mobilya ahşap gibi bugün var. Ağaçlar öldü gibi, onlar açmış ve 1930’larda inşa edilmiş ülkenin alanlarda birçok kestane kereste inşa edildi. Bugün kestane ahşap bulmak zor – bu mal kurtaran elde edilecek olan ve eski binalar yıkılıyor gelen dönüsüm.

sweet-chestnut-s

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Amerika bugün geniş bir kestane sanayi yok kestane büyüyebilir dünyadaki tek ülkedir. Bu durum Amerikan kestane kaybı büyük bir parçası. Son zamanlarda Avrupa ya da Asya mirasının olduğu sürece, kestane, bizim bellekte kaybetti haline gelmiştir. Amerikalılar yiyecek kültürünün bir parçası olarak kestane ile büyümüş değil. Herkes “bir açık ateş üzerinde kavurma kestane” şarkı ancak birkaç hiç bir kestane, özellikle genç nesillere yedim.

15 Yıl eski Dunstan Kestane – Newyork

Bugün kestane ile yapılan benzersiz ürünler bir Amerikan kestane sanayi kurulması, ve erişime izin kestane çeşitlerinin var. Biz yine Kuzey Amerika için önemli bir besin ve yaban hayatı ağacı gibi kestane yeniden doğuş bir anda vardır.

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane3444

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bir AĞACI AÇIK BÜYÜYOR TAHIL

Kestane Ağacı Ekmek adı olmuştur – tüm binlerce yıldır dünyada insanlar için diyet bir olmuştur zımba vardır. Bir tane beslenme makyaj ile çok yüksek kalitede gıda kaynağı olduğunu, ancak toprağın yıllık toprak işleme olmadan, bir ağacın üzerinde büyür ve yıl 100’ler için ekinler taşıyabilir.

Beslenme, kestane% 40-45 karbonhidrat,% 5-8 protein,% 2-3 yağ içerir, ve denge, sudur. Kestane yağ çok düşük ve kolesterol var. Beslenme, kestane kahverengi pirinç benzer, ancak iki protein ve sodyum% 1 ile. Protein mükemmel bir protein olarak kabul edilir, her ikisi de süt veya yumurta, benzer bir amino asit bakiyesi ile çok kaliteli vardır. Bunlar, Triptofan, İzolösin, Lisin, linoleik asit ve kükürt ihtiva eden amino asitlerinin yüksek miktarlarda içerir. Kestane de taze meyve benzer seviyelerde Potasyum ve Vitamin K, ve C vitamini, B1, B2, Niasin ve yüksek miktarda içerir.Kestane de ücretsiz gluten ve gluten ücretsiz un yerine birçok gıdada içine dahil edilebilir.

Karşılaştırıldığında, diğer tüm fındık, yağ çok yüksek% 50-60 (badem, ceviz, vb) kadar olan. Amerikan Kalp Derneği, yüksek karbonhidrat, düşük yağ, kalp hastalıklarına karşı başlıca savunma olarak düşük sodyum diyeti teşvik.

GIDA OLARAK KESTANELİ

Yeni Dünya patates ve mısır getirilmesi kadar, tüm topluluklar yiyecek ve karbonhidrat kaynağı olarak kestane bağlıydı. Dağ insanların kültür kestane etrafında dönüyordu. Bu diyetlerine bir elyaf, hasat sonrası, daha sonra saklanan olanlar tüketilen sonra kurutulmuş kestane, ve nihayet tatlı tatma un taze yenen çorbalar, yemekler, polentas eklenir ve kek ve ekmek içine yapılmaktadır oldu. Kurutulmuş kestane sonraki hasat yiyecek tüm yol sağlayarak, bir yıl sürecek. Onlar da hayvanlara beslendi ve çürümeye karşı dayanıklı ahşap evler ve ahırlar için üzüm bağları için çitler her şeyi inşa kullanılmıştır.

GD

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kestane kötü ekonomik zamanlarda köylüler için hayatta kalma idi. Orta Çağ boyunca Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, ve Büyük Savaş ve İkinci Dünya Savaşı sırasında, kestane karbonhidrat çok değerli bir kaynak sağlayarak, dağların insanlar için kritik idi. Bu kestane ağacı ve onun kültürüne bağımlılık azaldığı, sanayileşmiş kentlere ailelerin hareketi ile, sadece son zamanlarda.

Geleneksel olarak, kestane dağ bahçelerinde yığınları içine fındık ve çapak yan yatan, elle hasat edilmiştir. fındık ve çapaklar çiftlik için katır ve arabası ile taşındı. Bir binanın serin kuzey tarafında yer alan, fındık ve fındık çapak birkaç ay boyunca saklanabilir olabilir yeşil kestane yaprakları tabakası ile kaplıydı.

Uzun depolama için fındık kurutmak için, fındık kestane ahşap yangın aşağıda yaktı tutuldu özel binalar, bir yükseltilmiş havalandırmalı katta yerleştirildi, ve ateşten sıcaklık ve duman yavaş yavaş fındık kurumuş. Kuru kez, kabukları kolayca kaldırılır olabilir. Bu fındık ile pişirmek için, onlar sadece suda kaynatılarak yeniden rehidrasyona gerekiyordu. kuruyemiş de taş değirmenleri ile un haline zemin edildi. karbonhidrat fındık kuru olarak şeker döner gibi dumanlı tatlı lezzet, mükemmel.

Kestane de hayvancılık için önemli bir gıda olmuştur. fındık kış aylarında domuz ve sığır beslenen ve hayvan fındık kalanını temizlemek için hasattan sonra meyve bahçeleri içine konulmuştur. tatlı fındık ete lezzet vermek tatlı ve kestane beslenen domuz İspanya ve İtalya’da bir incelik olarak kabul edilir. Kestane yaprakları da hayvanlar için besleyici yem vardı, ve kurutulmuş yaprakları kış aylarında hayvancılık için yatak olarak kullanılmıştır.Kestane ormanları diğer lezzetler sunmak. Yenilebilir mantar sayıda kestane ağaçları ile birlikte büyümek – mantarı, porcinis (Boletus edulis) Ceasar’ın mantar (Amanita casearea), chanterelles (Cantarellus) ve Russula mantar dahil.

Kestane çiçekleri yapılan Bal çok tatlı değil, ama bir, yoğun ayırt edici ve sıkılaştırıcı lezzet vardır. İtalya’da bir afrodizyak olarak kabul edilir. Arıcılar geç diğer ağaç türlerinin birçoğu bitirdikten sonra ağaçlar çiçek gibi, kestane bağlıydı.

American-Chestnut

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

AHŞAP KULLANIMI

Kestane ahşap,% 20 tanen içeriği tüm ağaç türlerinin en kadar vardır. Bu ahşap, son derece rot dirençli yapar. Kestane ağaçları, orman ayarlarında yetiştirilen, özellikle düz büyümek ve dayanıklı düz taneli plakalar halinde kesilmiş veya eskrim ve mesajların kolayca bölünmüş olabilir mükemmel kereste yapmak. Dr Robert Dunstan, 50 yıldır toprağa bir kestane çit sonrası koymak ters çevirin, yukarı doğru çekin, ve diğer taraftan dışarı 50 yıl daha alabilir nasıl tarif!

Kestane baltalık, İtalya

Çünkü bu çürüme direnci, kestane ahşap gemi-bina, köprü ahşap, demiryolu bağları, dış cephe, ahır ve ev mesajlar ve kirişler, döşeme, kapı, pencere, dış trim ve hava maruz kaldığı başka bir alanda kullanılmıştır. Kestane parça kumsalları üzerinden almak için İkinci Dünya Savaşı Normandiya işgali kullanılmıştır. Kestane da bölünmüş demiryolu çit, çit mesajları, bağ kafesler, su kuyusu-muhafazaları, şarap fıçıları, varil, sepet, mobilya ve çekmeceler yapıldı. Kestane gerçekten beşikten mezara kadar insanları taşıyan bir ağaçtır.

Kestane ağaçları, çeşitli kullanımlar için coppiced edildi. Ağaç kesildiğinde, kütükleri (bu kökler yanıklığı yeraltı hayatta Amerika’da, bugün görülen ve yanıklık ile yeniden enfekte olma, tekrar ve tekrar sürgün yukarı göndermek) çok kolayca birden filizi göndermek. çalılık sürgünler kullanıma bağlı olarak çeşitli çevrimleri hasat edilmiştir. Bağ trellises ve kazıklar sadece 2-3 yıl sonra kesildi, çit direkleri 10-20 yıl sonra, oysa günlükleri, 50-70 yıllık bazda kesilmiştir gördüm. Bugün hala kimyasal dış kullanımlar için çam tedavi için bir alternatif olarak kestane kerestesi için güçlü bir talep var.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane7866

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Linville nc, kestane kabuğu bu topluluğun evlerin çoğu siding için zona olarak kullanılmıştır. Bu geleneksel Appalachian yapı tekniği, ve birçok bina var, 100 yıl sonra tüm bina-kirişler, mertekler ve dış cephe kaplaması, ne yazık ki, bugün 1910 yılında kestane yapıldığı güzel All Saints Piskoposluk Kilisesi, dahil olmak üzere, bugün hayatta Sol fazla kestane ahşap, yani Lale Kavak kabuğu yerine haline gelmiştir, ama kestane çürümeye direnç yoktur.

Tanen ipek ve deri boyama ve vernik ve diğer ürünlerin üretiminde tabaklama sektöründe kullanılmak üzere ahşap çıkarılır. Ahşap ince öğütülmüş ve su iliklerine odun süzülen tanen oldu. Bu geleneksel sanayi kuzey İtalya’nın dağlarda ortak oldu, ama yedek malzemelerin kullanımı nedeniyle azalmaktadır.

TIBBİ KULLANIMI

Farmakoloji Dioscourides ve Roma Galen Yunan babası kestane tıbbi nitelikleri bildirildi.Kestane% 95’e kadar tanen ve yüksek yapraklarından yapılmış vitamini K. Çaylar miktarda olan boğmaca gibi solunum yolu hastalıkları için bir çare var yaprakları ve kekik ile karışık öksürük, ishal, sırt ağrısı tedavisinde kullanılan güçlü bir tıbbi şurup yapar ve zehirlenme.Kestane çiçeklerinden yapılan çayın sinüzit tedavisi gerekiyordu. Kestane yaprakları ve fındık etanol ile yapılan bir özü birçok farmakolojik aktiviteleri vardır.Zemin kestane yapılan Süt çocuklar için laktoz içermeyen bir alternatif olarak kullanılmaktadır.Kestane bal, libido artırmak için bu sözde yeteneğine ilave olarak, gastrit, karaciğer sorunları tedavisinde kullanılır.Yüksek lif içeriği sindirim sağlığı için iyidir.

cats(Castanea sativa), Avrupa Kestane8766

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

KESTANE TRADITIONS VE GÜMRÜK

Avrupa kestane bölgelerinde boyunca, kestane hasat sonu çok yiyecek ve şarap ile büyük bir ziyafet ile kutlandı. Bu Amerika’da bizim Şükran hasat kutlama benzer. Tüm Azizler Günü (1 Kasım), bir Katolik bir tatil ve kestane yeme ve İtalya ve İspanya’da yeni şarap içerek kutladı olduğunu. gelenek ölü için geceleri müzik çalmak ve şafakta çanları çalmaya oldu. Kestane yemiş olan diğer benzer gelenekler, Avrupa çapında St. Martin (11 Kasım) Festivali ve İngiltere’de Guy Fawkes Gecesi (5 Kasım) içerir.

Noel’de, kestane geleneksel yiyecek ve şekerlenmiş kestane (Marron Glace) lisanslı tarafından hediye olarak verildi. Kestane bebek İsa sundu 13 yiyeceklerden biri vardı, ve insanlar kilisede iken Noel arifesinde, kestane geleneksel tadı İsa dışarı bırakılır. Kestane tatil için değerli bir hediye olarak kabul edildi.

Erken Hıristiyanlar için, kestane iffet sembolize ve gizli erdem ve dürüstlük sembolik idi. Aynı zamanda bereket sembolü olarak kabul edilir. Yunan mitolojisinde, leylek önce, çocuklar eski kestane ağacının çukuru bulunabilir söyleniyor. Artemis orman tanrıçası, Zeus arzularını kaçmak için bir kestane ağacına kendini dönüştürdü ve Artemis bu nedenle iffetli kaldı, çünkü ağaç adlı kestane oldu.Fransız gece boyunca ‘kişinin ayaklarını çekerek’ kötü ruhları tutmak için yatak altında kestane koyarak bir geleneği var.Japonya’da, kestane savaşta savaşlarda iyi şans için yemiş ve hastalığı ile mücadele zaman.Bir şey isterken Gürcistan’da, bu “haşlanmış kestane soran” olarak bilinen, elde etmek çok güzel ama zor olduğunu söyledi.Soğuk bir kış gününde sokakta kestane kavurma çocuklara dondurma satıcısı gibi oldu.Avrupa boyunca, birçok şehir ve kasabalarda kestane kendi adını türetmek – ve La Castaneda, Castanero, Castaneras, Castanar, Castano, San Martin de Castanar, Kastanis, Kastanea ve. Amerika’da, Chestnut Hill Chestnut Street olduğu gibi, ortak bir yer adıdır.kestane kendi çapak var nasıl efsane kestane elma gibi ağaca asmak için kullanılan söylendi, ve kestane kendileri sincap tarafından avlanan olma yorgun olduğunu. Onlar ne sormak için kestane ağacına gitti ve o kirpi sormak söyledi. kirpi kirpi kestane etrafında bir top kendilerini rulo bir plan icat ve bu çalıştı – sincap dikenli çapak tarafından dürttü var ve daha fazla kestane yemeye çalışın değil öğrendim.Eğer çapak açtığınızda bir haç şeklindedir – Başka bir efsane kestane ilahi bir hediye olmasıdır. replanted edilecek – ev sahibi için bir, köylü için bir ve Allah için bir – onlar paylaşılacak çünkü kestane bir çapak 3 fındık olduğu söyleniyor.

Amerikan kestane Doğu parke ormanda en önemli gıda ve kereste ağaçları türleri oldu. Neredeyse tamamen kestane ağaçlarının 30 milyon dönümlük Maine Gürcistan ve batı Mississippi öldürüldü, yanlışlıkla 40 yıl içinde 1904 yılında Orient tanıttı bir kabuk mantar tarafından tahrip edildi. Bu trajedi kolayca Amerikan tarihinin en kötü ekolojik felaket oldu.kestane inanılmaz yararlı bir ağaç oldu: onun bol fındık güzel, çürümeye dayanıklı kereste çit direkleri mobilya her şey için kullanılan insanlar, oyun ve yaban hayatı ile yemiş olduğunu, ve tanen tabaklama sektöründe kullanılmıştır. kestane kaybı, Büyük Buhran zamanında, Appalachian Dağları yıkıcı insanlar üzerinde etkisi ve yaban hayatı vardı. kestane ölümü ekonomik kayıp dolar anlatılmamış milyonlarca gerçekleşti.

DUNSTAN KESTANE

Castanea dentata X mollissima

KŞ

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

1950’lerin başında, Salem, Ohio James Carpentar, ölü ve ölmekte olan ağaçların bir koru içinde bir büyük yaşayan Amerikan kestane keşfetti. Bu mantar enfeksiyonunun hiçbir kanıt gösterdi Kuzey Somun Üreticileri Derneği üyesi, Carpentar ağacı ile çok etkilendim. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, o aktif yanıklığı sporları ve misel ile ağaç aşılanmış, ama ağacında herhangi bir enfeksiyon neden başarısız oldu.Carpentar Dr Robert T. Dunstan, bir NNGA ve dost üyesi ve Greensboro iyi bilinen bitki yetiştiricisi için budwood gönderdi, Kuzey Dunstan kestane anacı üzerine aşılı Scions ve ağaçlar büyüdü. O, 3, USDA, üstün serbest Çin kestane seçimleri karışımı Amerikan greft tozlaşma çapraz:. “Kuling”, “Meiling” ve “Nanking”1962 yılında, ilk çapraz fide ağaçları ayı başladı. En hibrid özelliklere sahip bireyleri seçme Dr. Dunstan geri hem Amerikan ve Çin ana ağaçları onları geçti. Elde edilen ikinci nesil ağaçları büyüyen ve neredeyse 50 yıl boyunca her yıl taşıyan olduğumuz kreş mülkiyet üzerinde, kuzey merkezi Florida Alachua taşındı!1984 yılında başlayan uzun boylu 50 ‘ve çapı 16-20 “üzerinde şimdi birçoğu ikinci nesil ağaçların en hem greft ve fide Dunstans bir üçüncü nesil kullanarak 500 ağaçların koru dikti.

ANTRAKNOZU DİRENİŞ VE İYİ SOMUN ÜRETİMİ

Dunstan Hibrid Kestane ikinci nesil Amerikan ve Çinli özelliklerin değişken kombinasyonunu gösterir. Onlar Amerikan ya da Çin Ebeveyni belirli bir% değildir.Yanıklığı direnç ve büyük yüksek kaliteli fındık üretimi – Biz fındık ve ağaç özellikleri çok iyi kombinasyonu çeşitli çeşitlerin seçtiniz. Bunlar Dunstan Kestane hiç ABD Bitki Patent almak için ilk ve tek kestane vardır. Biz sadece en iyi ağaçları bu bahçelerden tohumdan yetiştirilen ağaçları üretmek. Ebeveyn ağaçlar nedeniyle tüm dayanıklı olumsuz yansımalarının ve büyük, tatlı tatma fındık, aynı zamanda mükemmel kalitede fındık ayı bu fide ağaçları çok yüksek oranda üretirler. Doğru Grown, onlar güzel çürümeye dayanıklı testere kereste üretme yeteneğine sahip iyi bir ahşap ağaç oluşturacak.

Kestane Kanseri DAYANIKLI

Üzerinde 30 yıldır mantar enfeksiyonunun ölen Dunstan Kestane tek bir rapor örneği olmamıştır. Bu araştırma ve ıslah programları yanı sıra Dunstan Kestane ülke çapında yetiştirilen diğer birçok yerlerde bulunmaktadır.Dunstan Kestane yanıklığı ile aşılama ile direnç için test edilmiştir. Anlamlı pamukçuk formasyonu 4 yıl için gözlenmiştir. Yanıklığı pamukçuklarına Sınırlı büyüme sadece bir kaç ağaç görüldü ve çoğu durumda, aşılama yara tamamen iyileşti.Güney Florida ve Texas Pacific Coast ve Michigan New İngiltere, ABD, etrafında yerlerde binlerce yetiştiricileri Raporlar Bölgeleri 5- Dunstan Kestane iklimlerde çeşitli mükemmel yaşam, büyüme ve fındık üretimini sahip olduğunu göstermiştir 9.

ABD’de satılan birçok kestane ağaçları gibi fide Amerikan kestane, ya da (collosal dahil) Japonca x Avrupalı ​​melezler gibi, dayanıklı olumsuz yansımalarının değildir. Yıkım direnci bile şu anda yanıklığı yoksa bölgelerde, son derece önemlidir. Kaza salgın duyarlı ağaçları yok edebilir. Yanıklığının alanlarda (bütün doğu ABD), sadece yıkım dayanıklı ağaçlar üretecek.

evamovie 353

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dunstan Kestane çok büyük ve tatlı tatma fındık ağır yıllık bitkileri üretmek. fındık ortalama 15-35 fındık / lb, Çinli fındık (35-100 / lb) ve Amerikan fındık (75-150 / lb) ile karşılaştırıldığında. Onlar çok daha iyi ithal Avrupa fındık daha tatma ve mülayim veya acı asla vardır. fındık tutunmuş olan ithalat ve batık ince zarlar (tohum kat) aksine, kolayca soymak. fındık Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşır ve en kolay hasat için çapaksız düşer. Dunstan Kestane dikimden sonra sadece 3-5 yıl içinde fındık üretebilir.

KESTANE VE DÖNÜŞ

yanıklığı dayanıklı Dunstan Kestane Kuzey Amerika’da ormanların ve kestane meyve bahçesi sanayi yaratılması kestane ağaçlarının yeniden kurulmasını mümkün kılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates