Table Mountain Pine, hickory çam,Pinus pungens,dağ çam,dikenli çam,çam sincap.

Table Mountain Pine, hickory çam,Pinus pungens,dağ çam,dikenli çam,çam sincap.

table-mountain-pineTable Mountain Pine (Pinus pungens)

Ortak İsim (ler): Table Mountain Pine,hickory çam,dağ çam,dikenli çam,çam sincap.

Bilimsel Adı: Pinus pungens

Dağıtım: Doğu Amerika Birleşik Devletleri (başta Appalachian Dağ bölgesi)

Table Mountain çam, bir Appalachian endemik, perde çam aralığında neredeyse tamamen büyür (Pinus rigida) ve Virginia çam (P. virginiana), ama daha az sıktır. Genel olarak, Masa Dağı çam Pennsylvania içine Gürcistan Appalachian kayalık ve dağlık alanların şeylli kurakçıl siteleri kaplar. Sık sık Blue Ridge Dağları teşrih sarp boğazlar sırtlarındaki bulunur.Table Mountain çam dengesiz dağıtılır; yelpazesini Kuzey Carolina ve Tennessee doğu  dağların sarp batı kenarında biten güneybatı doğu Batı Virginia ve güneye Güney Appalachians içine orta Pennsylvania Kuzey Appalachians uzanan. Doğu ve güneyde, onun aralık sayısız kayalık boğazlar ve sağanak dağ akarsuları ile sorguç ve tanınmış Blue Ridge Cephesi doğu escarpment içerir. Yelpazesini güney sonuna doğru, Masa Dağı çam Büyük Smoky Dağları  1760 m (5780 ft) en yüksek yükseklik ulaşır. Doğu ve Appalachians batısındaki bir kaç Table Mountain çam sayısız kenar popülasyonları vardır; Birçok aykırı çevreleyen Piedmont’taki  önemli ölçüde daha yüksek artış monadnocks ile ilişkilidir.

Tanım:“12 m Ağaçlar;. Gövde 0,6 m çap, düz çarpık için, kötü öz-budama eğilerek için dik, taç düzensiz yuvarlak veya yassı Bark kırmızı gri-kahverengi, düzensiz pullu plakaları içine kontrol, Dallar yatay yayılma..; Dallar, Turuncu reçineli kırmızı-kahverengi, 0,6-0,9 cm, sarı-kahverengi, koyu kahverengi yaşlanma, kaba. Tomurcuklar oval silindirik için Ince. Yapraklar 2 (-3) fasikül başına, kalıcı, yayma veya artan 3 yıl, 3 1-1.5 mm × -6 (-8) cm, bükülmüş, sarı-yeşil, derin, ince stoma çizgileri ile tüm yüzeyler, kenar boşlukları sert serrulate, kısa acuminate için tepe akut;. Baz kalıcı Polen kozalakları elipsoid 0.5-1 cm, kılıf , yaklaşık 15mm, sarı. Tohum kozalakları 2 yıl içinde olgunlaşan, değişken serotinous, çoğunlukla whorled, downcurved, asimetrik, oval açmadan önce, geniş oval açıkken, (4) 6-10 cm, kırmızı-kahverengi soluk gri, neredeyse sapsız veya 1cm kadar sapları üzerinde, elmas şeklindeki, güçlü, uzamış, omurgalı alt yüzüne koni üssünde mammillate, kalınlaşmış apofizleri, merkezi umbo, şişman, kavisli, keskin pençe. Tohumlar deltoid-obovoid, eğik; Vücut yakl 6 mm, siyah, mor ve derin-kahverengi; kanat 10-20 (-30) mm. 2 n = 24 “Table Mountain çam ayrıca hickory çam, dağ çam, ya da dikenli çam denir. Bu formda en sık küçük boy, eksantrik ve fazlasıyla limby Covington, VA yakın bir büyük ağaç (onlar bir karaktere sahip düşünmek. Gibi), uzun boylu dbh 70 cm (28) ve 29.6 m (97 ft) ölçer ve 10.4 m (34 ft) bir taç yayıldı. Bu çam yakıt ve ticari olarak pulpwood lokal olarak kullanılır, ve çok değerli bir havza koruma sağlar. türler sıfat pungens konileri üzerinde karakteristik şişman çengel noktalara “sivri”, bir başvuru için Latince türemiştir.

Table Mountain çam, bir Appalachian endemik, perde çam aralığında neredeyse tamamen büyür (Pinus rigida) ve Virginia çam(P. virginiana), ama daha az sıktır. Genel olarak, Masa Dağı çam Pennsylvania içine Gürcistan Appalachian kayalık ve dağlık alanların şeylli kurakçıl siteleri kaplar. Sık sık Blue Ridge Dağları teşrih sarp boğazlar sırtlarındaki bulunan

catsjljljAğaç Boyutu: boyunda 50-65 ft (15-20 m), 1-2 ft (0,3-0,6 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 36 £ / ft 3 (575 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,49, 0,58

Janka Sertlik: 730 £ f (3,250 N)

Kopma Modülü: 11.600 £ f / içinde 2 (80.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.550.000 f / içinde 2 (10.69 GPa)

Kırma Gücü: 6830 £ f / içinde 2 (47.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.4, Teğet: 6.8%, Volumetrik: 10.9%, T / R Oranı: 2,0

Renk / Görünüm: cebire, diri odun sarımsı beyaz kırmızımsı kahverengi olduğunu.

Tahıl / Doku: Düz bir orta doku ile taneli.

Endgrain: Büyük reçine kanalları, çoğunlukla yalnız, çok sayıda ve eşit olarak dağıtılır; earlywood ani geçiş, nispeten yüksek renk kontrastı latewood için; trakeid çapı orta-büyük.

Rot Direnç: odun çürüme direnci düşük orta olarak değerlendirilmiştir.

İşlenebilirlik: reçine sakız kadar araçları ve zımpara kağıdı tıkayabilir Genel rağmen, Masa Dağı Çam, çoğu araçları ile oldukça iyi çalışıyor. Table Mountain Pine yapıştırıcılar ve bitirir iyi.

Koku: En türler arasında paylaşılan bir ayrı koku var Pinus cinsi .

Alerjiler / Toksisite: çam çalışma bazı kişilerde alerjik deri reaksiyonları ve / veya astım benzeri semptomlara neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Table Mountain Pine satılan ve mütevazı bir fiyat için bir inşaat kereste yaygın olarak kullanılabilir Güney Sarı Çam, diğer türler ile birbirinin karıştırılır.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Güney Sarı Çam ağır yapımında kullanılan, örneğin: vb köprüler, kirişler, direkleri, demiryolu bağları, ayrıca kontrplak, odun hamuru ve kaplamalar yapmak için kullanılır.

catskşkşkhşkÖzel Kullanımları:Table Mountain çam bilançolar, düşük-dereceli sawtimber ve odun  için ticari kullanılır. Birçok ağaçlarda serotinous kozalakları bir yıl boyunca bazında yaban hayatı için tohum kullanılabilir hale. Table Mountain çam görülen kısa küt uzuvların çoğu ağır silahlı koni küme  tohum almak için ekstremite koni taşıyan bölümünde budamak sincap kaynaklanır. Ayrıca, Masa Dağı çam standları ağır sağlık tabakası bol yaban hayatı yiyecek ve kapağı  sağlar. genellikle gnarly Masa Dağı çam Appalachians kayalık, uçurum gibi alanlarda bir hoş görme vardır, ancak türlerin belki de en önemli kullanım koruma ormanı gibidir; onun doğal aralık  içinde geniş şeyl Barrens ve diğer engebeli topoğrafik özelliklerinden erozyon ve yüzey akışı minimize, toprak stabilize.

Yorumlar: çok küçük türler olsa Table Mountain Pine teknik, güney sarı çam grup olarak kabul edilir.

Habitat ve Ekoloji:Pinus pungens armalar için eteklerinden Appalachian Dağları’nda bulunan, onun aralığının güney kesiminde 1.300 m rakımdan yukarıda çam baskın veya tek tür olur. Bu toprakların çeşitli büyür, fakat kireçtaşı türetilen alt tabakalardan yoktur. Çevredeki geniş yapraklı ormanlarda o mostralardan veya maruz kaya sırtlarında sınırlıdır. Yağış seviyeleri kuzeyden güneye ve 760 mm ve yıllık 2,100 mm arasında yükseklik ile değişir; yazlar kışlar orta soğuk ve ıslak iken sıcak serin. Bu çam ani çevresel değişimlere, orman yangın gibi rahatsızlık yararlanmak mümkün öncü türdür; birçok alanda tarımsal alanları terk işgal etti. Dağlarda iyi kurulmuş standlarda genellikle ile karıştırılır Pinus rigida veya P. vırgınıana (düşük rakımlarda) ve tohumlu Acer rubru m, Nyssa sylvatica , Quercus prinus , S. coccinea , S. velutina , Castanea dentata ve Oxydendrum arboreum . Çeşitli türleri Rhododendron, Vaccinium, Gaylussacia ve Kalmia çiçeği, Ilex montana ve Smilax glauca genellikle sarp dağ yamaçlarında tribünlerde yoğun bir understorey oluştururlar.

200px-Pinus-pungens-04Kullanın ve Ticaret:Çarpık sapları ve uzun dalları ile Masa Dağı Çam nedeniyle küçük boyutu ve ‘fakir’ forma kereste ağacı olarak düşük değere sahiptir. Bilançolar ve yakacak odun yaygın herhangi bir ticari değere sahip gösterdi tek kullanır oldular. Topluma Onun değerinde dağ yamaçlarında ve yaban hayatı için yaşam alanı olarak kararsız, sığ kayalık topraklarda koruyucu orman örtüsü olarak, ekolojik tür daha fazla olduğunu. Bu tür genellikle bir ağaç biçimli yapmaz gibi ekimi görmedim; doğada kayalığa onun budaklı formu çok güzel ve Çince veya Japonca manzara resimlerinin anımsatan olabilir. Avrupa ve Kuzey Amerika’da botanik bahçeleri ve arboreta sınırlıdır

pipu1070844

 İlgili Türler:

Avusturya Çam (Pinus nigra)

Karayip Çam (Pinus caribaea)

Doğu Beyaz Çam (Pinus strobus)

Jack Pine (Pinus banksiana)

Jeffrey Çam (Pinus jeffreyi)

Khasi Çam (Pinus kesiya)

Toparlak Çam (Pinus Flexilis)

Loblolly Çam (Pinus taeda)

Lodgepole Pine (Pinus contorta)

Longleaf Çam (Pinus palustris)

Maritim Pine (Pinus pinaster)

Ocote çam (Pinus oocarpa)

Patula Çam (Pinus patula)

Pinyon Çam (Pinus edulis)

Pitch Çam (Pinus rigida)

Gölet Çam (Pinus serotina)

Kızılçam Çam (Pinus ponderosa)

Radiata Çam (Pinus radiata)

Kızılçam (Pinus resinosa)

Kum Çam (Pinus clausa)

İskoç Çam (Pinus sylvestris)

Shortleaf Çam (Pinus echinata)

Slash Çam (Pinus ELLIOTTII)

Spruce Pine (Pinus glabra)

Sugar Pine (Pinus lambertiana)

Sumatra Çam (Pinus merkusii)

Batı Beyaz Çam (Pinus Monticola)

Virginia Çam (Pinus virginiana)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates