Tulipwood,Lale ağacı ,(Dalbergia decipularis),(Dalbergia frutescens),Lale ağacı, Brezilya lale ağacı, Pau rosa, Bois de gül, Pinkwood, Pau de fuso, Jacaranda rosa

Tulipwood,Lale ağacı ,(Dalbergia decipularis),(Dalbergia frutescens),Lale ağacı, Brezilya lale ağacı, Pau rosa, Bois de gül, Pinkwood, Pau de fuso, Jacaranda rosa

tulipwood-sealed Tulipwood,Lale ağacı (Dalbergia decipularis)

Ortak İsim (ler): Lale ağacı, Bois de gül, lale ağacı Brezilyalı, Jacaranda rosa, Pau de fuso, Pau rosa, Pinkwood, Lale ağacı, Lale ağacı, Brezilya lale ağacı, Pau rosa, Bois de gül, Pinkwood, Pau de fuso, Jacaranda rosa, pau de Fuso, pau rosa, pinkwood gül

Bilimsel adı: Dalbergia decipularis (ayrıca Dalbergia frutescens) Dalbergia bezelye aile, Fabaceae, alt familyası Faboideae orta-boy ağaçlar, çalılar ve lianas küçük büyük bir cinstir. cinsi Orta ve Güney Amerika, Afrika, Madagaskar ve güney Asya’nın tropik bölgelerinde yerli geniş bir dağılım vardır. cinsinin büyüklüğü 100-600 türler arasında gerekçe farklı yetkililer ile, tartışmalı bir, ILDIS 159 tür kabul eder.

3Tulipwood,Lale ağacı44

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Dağıtım: Kuzeydoğu Brezilya,Orta Amerika, Latin Amerika…HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Ülke:     Brezilya, Kolombiya, Guyana, Venezuela

Ağaç Boyutu: boyunda 20-30 ft (6-9 m), en az 1 ft (.3 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 60 £ / ft 3 (970 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .88, .97

Janka Sertlik: 2500 £ f (11.120 N)

Büzülme:  Bildirilen diğer bunun benzeri çekme oranları ile, kullanım sırasında kararlı olması Rosewoods .

Renk / Görünüm: cebire sarılar, kırmızılar, portakal ve pembe çizgiler var. Renk ve şekil son derece alacalı olabilir.Lale ağacı      [Dalbergia decipularis] Lale ağacı kuzeydoğu Brezilya geliyor, ve dünya pazarlarında giderek daha nadir ve pahalı. Ama kahverengi renkler ve harika şekle sarı güzel turuncu vardır. Kesinlikle Gülağacı (aittir Dalbergia)  ailesi.

Tahıl / Doku: Gözenekler açık ve orta büyüklükte. Tahıl ince bir doku ile, genellikle düzdür.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsTulipwood,Lale ağacı11

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Endgrain: Yarı-halka-gözenekli; orta ölçekli earlywood gözenekler, küçük latewood gözenekler, 2-3 yalnız ve radyal katları; açık kırmızı odun mevduat mevcut; büyüme halkaları genellikle farklı; lens olmadan görünmez ışınları; parankim bantlı (marjinal), apotracheal parenkim diffüz-in-agrega, paratrakeal parankim vasicentric ve bazen zayıf aliform (kanatlı).

Rot Direnci: bu insekt saldırısına karşı dayanıklıdır, ancak düşük bir bozunma direncine sahip olarak verilmiştir.

İşlenebilirlik: nedeniyle yüksek yoğunluk için çalışmak zor eğilimindedir; Ayrıca kesiciler üzerinde bir köreltme etkisi vardır. Olabilir tutkal zor doğal yağlar ve yüksek yoğunluklu bir bolluk yapmak. Çok iyi açar ve yüksek lehçe alır.

Koku: çalışılan zaman hafif, kokulu koku vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, içinde gül ağacı Dalbergia cinsi , (örneğin laleağacı gibi), bir olarak bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş vardır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsTulipwood,Lale ağacı22

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: çok pahalı ve panoları gibi nadiren kullanılabilir olması olasılığı. Lale ağacı genellikle küçük maliyeti diğer kıt egzotik ile eşit olmak, stok dönüm olarak görülüyor Dalbergia cinsi .

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, ince mobilya, kakma, kakmacılık, müzik aletleri (vurmalı çalgılar), ve küçük torna nesneler.Fırça sırt ve kolları, Dolap, Döşeme, Mobilya, Kakma çalışmaları, Kakma, Tornacılık, Kaplama,Bu ağaç İmparatorluğu döneminde Fransız mobilya bir favori oldu ama çünkü küçük boyutu ve çok yüksek maliyet genellikle sadece kakma, kakma, tornacılık, ve diğer küçük dekoratif fantezi mal bugün bulundu

Yorumlar: ile karıştırılmamalıdır değil Amerikan lale ağacı , Brezilya Lale ağacı gerçek bir gül olarak kabul edilir (daha yaygın Lale Kavak veya Sarı Kavak olarak anılacaktır) Dalbergia cinsi .

Lale ağacı kısa kaynağı olan şaşırtıcı derecede güzel parke olduğunu. Ağaç kendisi sadece dar bir coğrafi alanda bulunan ve bir çalı olarak kabul edilebilecek kadar küçük: genellikle verimli, çok küçük ve dar panoları. Bu kısıtlamalar nedeniyle, Lale ağacı genellikle çok küçük özel ahşap öğeleri ve aksan parçaları için ayrılmıştır. En sık, lale ağacı Kuzey Amerika Doğu tarafında ve aynı zamanda Çin’in bazı bölgelerinde bulunan tuliptree üremesi pembemsi sarımsı ahşap, olduğunu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaygın ağaç kavak ilgili olsa bile, lale kavak veya sarı kavak olarak bilinir. Aslında, kavak referans 100 ayak aşabilir ağacın yüksekliği, bir sonucudur. Ahşap metreküp başına 490 kg civarında, ancak çok güçlü, çok hafif ve mobilya, doğrama ve pervaz dahil olmak üzere birçok uygulamalarda kullanılır. Aynı zamanda, çok kolay bir şekilde boyanabilir ve genellikle mobilya ve kapı bir düşük ceviz alternatif ve kiraz gibi kullanılır.

catsTulipwood,Lale ağacı33

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

TANITIM:En sık, lale ağacı Kuzey Amerika Doğu tarafında ve aynı zamanda Çin’in bazı bölgelerinde bulunan tuliptree üremesi pembemsi sarımsı ahşap, olduğunu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaygın ağaç kavak ilgili olsa bile, lale kavak veya sarı kavak olarak bilinir. Aslında, kavak referans 100 ayak aşabilir ağacın yüksekliği, bir sonucudur. Ahşap metreküp başına 490 kg civarında, [1] ancak çok güçlü, çok hafif ve mobilya, doğrama ve pervaz dahil olmak üzere birçok uygulamalarda kullanılır. Aynı zamanda, çok kolay bir şekilde boyanabilir ve genellikle mobilya ve kapı bir düşük ceviz alternatif ve kiraz gibi kullanılır.

DIĞER TÜR:BREZILYALI

Brezilyalı lale ağacı, farklı bir türdür. Bir klasik yüksek kaliteli ahşap, güzel bir rakam ile çok yoğundur. Bu mobilya kakma ve küçük torna kalemleri için kullanılır. Sadece küçük boyutları mevcuttur, nadiren lüks mobilya katı kullanılır. Belirgin bir rakam ile diğer ormanda gibi bu moda oldukça güçlü tabidir.

On dokuzuncu yüzyılda Brezilyalı lale ağacı Physocalymma scaberrima ürünü olduğu düşünülüyordu, ancak yirminci yüzyılda o Dalbergıa bir türün üremesi ile netleşti. Dalbergia var. Tomentosa, hala woodworker yönelik kitaplarda bulunabilir bir yanlış tanımlanma frutescens gibi bazı noktada misidentified edildi. Bazı Onlarca yıldır bu Dalbergia decipularis, Brezilya’da küçük bir alanda sınırlı bir türün tarafından elde edilmesi bilinmektedir. Amerikan lale ağacı ile karıştırılmamalıdır değil, Brezilyalı Lale ağacı Dalbergia cinsi gerçek bir gül olarak kabul edilir (daha yaygın Lale Kavak veya Sarı Kavak olarak anılacaktır). Lale ağacı kısa kaynağı olan şaşırtıcı derecede güzel parke olduğunu. Ağaç kendisi sadece dar bir coğrafi alanda bulunan ve onun kadar küçük bir çalı dikkate alınması gereken: genellikle çok küçük ve dar panoları elde. Bu kısıtlamalar nedeniyle, Lale ağacı genellikle çok küçük özel ahşap öğeleri ve aksan parçaları için ayrılmıştır. Laleağacı için bazı ortak kullanım alanları şunlardır: kaplama, ince mobilya, kakma, kakmacılık, müzik aletleri (perküsyon), ve küçük torna nesneler.

catsTulipwood,Lale ağacı88

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

AVUSTRALYA

Ayrıca Avustralya “lale ağacı”, Harpullia ortak adı vardır. Harpullia bazı çeşitleri koyu renkli ahşap için ödüllü edildi. en yaygın olarak bahçecilik bilinen bir H. yaygın Avustralya’nın doğu kıyısında bir sokak ağacı olarak dikilir pendula.

Dalbergia decipularis (ayrıca Dalbergia frutescens):Brezilyalı lale ağacı, farklı bir türdür. Bir klasik yüksek kaliteli ahşap, güzel bir rakam ile çok yoğundur. Bu mobilya kakma ve küçük torna kalemleri için kullanılır. Sadece küçük boyutları mevcuttur, nadiren lüks mobilya katı kullanılır. Belirgin bir rakam ile diğer ormanda gibi bu moda oldukça güçlü tabidir.On dokuzuncu yüzyılda Brezilyalı lale ağacı ürünü olduğu düşünülen  Physocalymma scaberrima , ancak yirminci yüzyılda o bir tür tarafından elde edildi netleşti  Dalbergıa . Gibi bazı noktada misidentified edildi  Dalbergia frutescens  var. tomentosa , hala woodworker yönelik kitaplarda bulunabilir bir yanlış tanımlanma. Birkaç on yıldır onun tarafından elde edilmesi bilinmektedir  Dalbergia decipularis , küçük bir alanda sınırlı bir türün  Brezilya ,Ile karıştırılmamalıdır değil  Amerikan lale ağacı , Brezilya Lale ağacı gerçek bir gül olarak kabul edilir (daha yaygın Lale Kavak veya Sarı Kavak olarak anılacaktır) Dalbergia cinsi ,Lale ağacı kısa kaynağı olan şaşırtıcı derecede güzel parke olduğunu. Ağaç kendisi sadece dar bir coğrafi alanda bulunan ve bir çalı olarak kabul edilebilecek kadar küçük: genellikle verimli, çok küçük ve dar panoları. Bu kısıtlamalar nedeniyle, Lale ağacı genellikle çok küçük özel ahşap öğeleri ve aksan parçaları için ayrılmıştır. Dalbergia nigra sahip 300 yıldır işlem görmektedir, kendi cinsinin en değerli ahşap türlerinden biridir. Nedeniyle aşırı sömürü o 1992 Güncel yöntemlerle, öncelikle karşılaştırmalı anatomi ahşap yana Ek I CITES altında nesli ve ticaret yasaklandı karşı karşıya olduğu, kesin tür tanımlanması için yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma ahşap ayırt anatomik bir karakter kümesini bulmak hedefliyor D. nigra diğer ticari açıdan önemli türlerden Dalbergıa Latin Amerika’dan.

Ahşap bir soyağacı, olsaydı Brezilyalı lale ağacı , renkli üyesi Dalbergia (gül ağacı) cinsi gösterisinde en düşünülebilir. Brezilyalı lale ağacı, bir kabine ahşap gibi uzun bir geçmişe sahiptir. Fransızlar de gül ve editörleri göre bois denilen Wood Ansiklopedisi , bois de oldu gül “Fransız Kings Louis XV ve XVI, mobilya ve 18. yüzyıl klasik mobilya yaygın olarak kullanılan.”Brezilyalı gül o Bahia ve Pernambuco yakın geliştiği tropikal Güney Amerika’da, özellikle Brezilya, yetişir….HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsTulipwood,Lale ağacı444

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Birçok üyeleri gibi Dalbergia ahşap kesildiğinde cins, Brezilyalı lale ağacı hoş bir kokusu vardır. “Bu kereste sözde kokulu kokusu türetmek yok ama adı gül, bahçe gül ile ilgisi yoktur.”

Bunlar gül topluca çeşitli türleri gösterir ki devam Dalbergıa , Hint ya da Bombay gül, özellikle Rio ya da Brezilya gül ağacı “ve Çin huang-hua-li. Yakın kuzenleri lale ağacı (veya pinkwood ABD), Kingwood, ve cocobolo dahil farklı renkler 18. Yüzyıl Avrupa mobilya ve doğrama ayrıntılı kakmacılık dekorasyonunda kullanılmıştır. ”

adı lale ağacı büyük olasılıkla öz odun bulunan lale gibi renk geliyor. Ağacın odun pembemsi sarı somon kırmızılar, sarılar ve menekşe oluşan bir çizgili şekil ile muhteşem bir karışımı. Canlı renk ekleme ahşabın doğal parlaklık olduğunu.

Kereste ve kaplama için kullandığı tornacılık gibi fırça arkaları, mücevher kutuları, vazolar ve ince woodenware ve diğer dekoratif parçalar gibi özel öğeleri içerir. Ayrıca çekmeceler, kakma ve kakma, kakma bandings, ve marimba tuşları gibi enstrüman parçaları kullanılır.Brezilyalı lale ağacı yaygın olarak kullanılan, ancak kullanımda her zaman olmadığını söylüyor.

catsTulipwood,Lale ağacı666

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

Çalışmak zor:Brezilyalı tulipwoods çok güçlü ahşap verim. Bu ortalama ağırlık ayak küp başına £ 60 olmakla birlikte, ahşap ağacı için hangi sınırlar kırılgan olmaya meyillidir.

Ahşap çeşitli özellikleri çalışmak çok zor biraz yapmak. İlk olarak, ahşap kesilmiş ve malzeme kaybına yol ahşap öne çalışma güçlüğü sonra bölünmüş eğilimindedir. Sert ahşap araçları ve kesim yüzeylerinde ciddi köreltme etkisi olabilir, çünkü odun Çalışma sorunlu olabilir. Keskin aletler başarıyla ahşap çalışma için kritik öneme sahiptir.HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

catsTulipwood,Lale ağacı5655

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

 

 

sertlik

HAZAR AHŞAP İŞLEME MERKEZİ 0212 670 11 77

İlgili Türler:

Afrika Blackwood (Dalbergia melanoxylon)

Amazon Gülağacı (Dalbergia spruceana)

Bois de Rose (Dalbergia maritima)

Brezilyalı Gülağacı (Dalbergia nigra)

Burma Blackwood  (Dalbergia cultrata)

Burma Gülağacı (Dalbergia Oliveri)

Cocobolo (Dalbergia retusa)

Doğu Hint Gülağacı (Dalbergia latifolia)

Honduras Gülağacı (Dalbergia stevensonii)

Kingwood (Dalbergia cearensis)

Madagaskar Gülağacı (Dalbergia baronii)

Siyam Gülağacı  (Dalbergia cochinchinensis)

Sissoo (Dalbergia sissoo)

Yucatan Gülağacı (Dalbergia tucurensis)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates