Utile, Sipo, Sipo Maun, (Entandrophragma utile), bada, mébrou, zuiri ,akuk, ogipogo, ubilesan,Okeong

Utile, Sipo, Sipo Maun, (Entandrophragma utile), bada, mébrou, zuiri ,akuk, ogipogo, ubilesan,Okeong

utile-sealedSipo,Utile (Entandrophragma utile)

Ortak İsim (ler): Utile, Sipo, Sipo Maun,Entandrophragma utile bir olan çiçekli bitki olarak ailenin ve Meliaceae (Meliaceae). Bu tropik Afrika’da yaygındır. Bu türler için DİN EN 13556 uyarınca ticari kod ENUT ve adı altında ticari olarak temin edilebilir Sipo (maun) , Utile ve Assié da bilinir.

Ticaret ve yerel isimler: sipo (DE, CI, FR); assié (FR, CM); utile (DE, GH, GB); bada, mébrou, zuiri (Cl); Assi, ombolobolo, mouragalamando, (GA)-kosi kos;efou-konkonti (GH); muyoyu (UG); timbi, assang-assié (cm); Kalungi, m’vovo, tshimai allık / noir (CD); akuk, ogipogo, ubilesan (NG); momboyo (CG); njeli (LR). Efuodwe (Gana), Sipo (fildişi Kıyısı), Okeong (Nijerya), Assie (Kamerun), Kosi-Kosi (Gabon), Mufumbi (Uganda).Afrika sedir, Ashanti sedir, Budongo ağır maun, tüy sepele..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Bilimsel Adı: Entandrophragma utile

Dağıtım: Batı ve Orta Afrika,Angola , Kamerun, Kongo, Demokratik Cumhuriyeti; Fildişi Sahili;Gabon; Gana; Liberya; Nijerya; Sierra Leone; Uganda,Angola, Ekvator Ginesi, Zaire

Ağaç Boyutu: boyunda 150-200 ft (45-60 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı,

Ağaç: 150 ile 200 ft yüksekliğe kadar yetişir; bole, düz silindirik ve 100 ft açıktır, bazen yivli; payandaların yukarıda çapı 8 ft ulaşabilir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsjUtile, Sipo

Hazar ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Genel Özellikler: cebire oldukça düzgün kırmızı ya da mor kahverengi; iyi açık kahverengi diri odun gelen demarcated. Doku ortamı; tahıl kenetlenmiş ve oldukça düzensiz, Sapelli daha az homojen şerit figürü vardır; Bir soluk cedarlike kokusu vardır. Kereste metallere korozif değildir.

Ortalama Kuru Ağırlık: 40 £ / ft 3 (635 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .53, .63

Janka Sertlik: 1180 £ f (5.260 N)

Kopma Modülü: 15.060 £ f / içinde 2 (103.8 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.689.000 f / içinde 2 (11.65 GPa)

Kırma Gücü: 8280 £ f / içinde 2 (57.1 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.9, Teğet:% 6.9, Volumetrik:% 11.8, T / R Oranı: 1.4

Kurutma ve Büzülme: yavaş Air-kurur işaretlenmiş son kontrol eğilimi ve çözgü için hafif olan oran orta. Genellikle sadece hafif kusuru ile, tatmin edici Fırın-kurur; zamanlama T2-D4 4/4 hisse senedi için önerilen ve 8/4 T2-D3 edilir. Küçülme yeşil fırınlamak için: radyal% 4.6; teğet% 6.4;hacimsel% 11.0. Hizmet Hareket ortamı olarak değerlendirilmiştir.

Renk / Görünüm: Heartwood düzgün bir orta kırmızımsı kahverengi. İyi tanımlanmış diri odun sarı bir soluk olduğunu. Genellikle yakından ilişkili yaygın olan tahıl endam herhangi dramatik yoksun Sapelli .Entandrophragma utile bir yaprak döken ağaç olarak büyür ve 55-65 metre boy yükseklikleri ve en fazla 2 veya 3 metre gövde çapı ulaşır. gövde ile, çoğunlukla düz ve silindirik payanda kökleri bazen uzun keten kökleri içine uzanan 3-5 metre yüksekliğinde. gövde kadar 40 metre yüksekliğe şube ücretsizdir. uzatılmış kulübe ile kırık kabuğu kahverengi veya sarımsı-kahverengi gümüş gri. İç kabuğu lifli ve ayırt edici koku olmadan, rosafarbenrot edilir. ağaç taç bazı kalın dalları ile bir kubbe gibidir. İlk kısa saçlı, hızla saçsız kabuğu genç dallarının kahverengimsi ve ile yaprak izleri sağladı.

Dalları uçlarında düzenlenen, alternatif ve yaprak sapı ve yaprak bıçağı ayrılır. yaprak sapı 5-15 santim uzunluğunda ve iki zayıf yan kaburga veya tabanda biraz kanatlı vardır. Yaprak bıçak Pinnate ve 12-32 bildiriler birbirine göre düzenlenmiştir. Yaprak rachis uzun ve kolayca 45 inçe kadar yivli. broşür kök 1-5 milimetre uzunluğunda. kâğıt kösele bildiriler genellikle 5-15,5 inç 3 arasında bir uzunluğa ve nadir 1.5 büyüklüğünde bir nadir yuvarlatılmış dikdörtgen-lanceolate ya da dikdörtgen-oval, dikdörtgen şeklindeki eliptik genellikle 2-5,5 cm olan ince için biraz kalp şeklinde ve asimetrik taban ve genellikle üst ucunu kısa bilenmiş için. bildiriler neredeyse çıplak, ama köşelerinde saç tutamları sahip yaprak damarları …Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsfgjfhjfjfgh

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Tahıl / Doku: Tahıl orta üniforma doku ile, kilitlenir. Orta doğal parlaklık..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Dayanıklılık: Heartwood çürüme mantar ve termitler tarafından saldırmak için orta dayanıklıdır. Diri toz sonrası böceği tarafından saldırı yükümlüdür.Ahşap dayanıklı için, biraz dirençli veya orta dayanıklıdır. Öz odun termitler ve deniz kurtlarının orta derecede dayanıklıdır. Direnç emprenye için odun koruyucu emprenye oldukça dirençli olduğu bildirilmiştir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; yalnız ve radyal katları; özel düzenleme, çok az büyük gözenekler; bazen mevcut kahverengi öz odun sakız mevduat kırmızımsı; parankima vasicentric, bantlı; dar ışınları normal aralık.

Rot Direnç:  böcek direnci karışık raporlar ile, dayanıklı orta derecede dayanıklı olarak Anma.

İşlenebilirlik:  Utile dolayı kilitlenmiş tahıl koparma sonuçlanan, bazı işleme işlemleri, (yani, planya, yönlendirme, vb) çalışmak için zahmetli olabilir. , Demir ile doğrudan temas koymak renksiz ve lekelenme zaman da tepki verecektir. , Açar yapıştırıcılar ve iyi bitirir.

Koku:  Utile çalışmış edilirken hafif, sedir gibi kokusu vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsjhlhlhlh

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Utile cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: sık Mevcut değil, Utile fiyatları bir ithal parke için ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Bu ağaç türleri Ekler CITES, ancak IUCN Kırmızı Listesi’nde üzerinde listelenen değil. Bu nedeniyle doğal aralığı ve sömürü bir düşüş nedeniyle son üç kuşakta% 20’nin üzerinde bir nüfus azalması, savunmasız olarak listelenir.

Ortak Kullanım Alanları: Mobilya, kabini, kaplama, tekne yapım, döşeme, ve nesneleri döndü,ahşap iç için uygundur ve dış mekanlarda kullanılan ve yüklenir. Bu çerçeve (pencereler, kapılar, konservatuarlar) için uygundur, katlar (parke, tahta), merdiven, mobilya, duvar ve tavan bitirir. Kereste artık kapatmayın sonra çözgü beri, genellikle daha az yapıcı ve dekoratif amaçlı kullanılır.Tekne yapımı, Dekoratif kontrplak, kaplama Dekoratif, Mobilya, Doğrama, Lambri, Stairworks, Tornacılık, İnşaat malzemeleri, kano, Sandalyeler, Sandıklar, Gizli parçalar (Mobilya), Masaları, Yemek odası mobilyaları, Dowell pimleri, Dowells, Çekmece yanları, Excelsior , Figürlü kaplama, Güzel mobilya, Taban lambaları, Mobilya bileşenleri, Mobilya kareler veya hisse senedi, Hatracks, İç inşaat, Mutfak dolapları, Lifeboats, Oturma odası suit, Ofis mobilyaları, Kontrplak, Radyo, stereo, TV kabinleri, rustik mobilya, Gemi, Merdiven raylar, Tabure, Stringers, Masalar, Yardımcı mobilya, Kaplama, lambri, dolaplar.. zemin temas, Doğrama, Mutfak dolapları, Lifeboats, Işık inşaat, Oturma odası suit, Kalıplarda, Ofis mobilyaları, Lambri, Lambri, Kontrplak, Radyo – Stereo – TV kabinleri, rustik mobilya, Gemi, Merdiven raylar , Stairworks, Tabure, Stringers, Masalar, Masalar, Tornacılık, Yardımcı mobilya, Araç parçaları, Kaplama.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catssipooo

48 m3 gelen sipo tomruk Her zaman 80 kutur üstü tomruklar renk ve kalite yönünden daha kaliteledir.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Dönme ;Ağaç işlemleri dönüm kolayca yanıt bildirilmiştir.

Kalıp:Kilitlemeli tane kalıplama sırasında ahşap bir yırtılmasına neden olabilir. 15 derecelik bir azalma kesme açısı tavsiye edilmiştir.

Sıkıcı :Bu ahşap el ve makine araçları ile oldukça kolay çalışmak için bildirilen ancak sıkıcı sırasında simsiyah olabilir.

Oyma:Oyma özellikleri kesiciler sadece hafif küntleşmesi ile iyi olduğu bildirildi.

Zımpara:Zımpara özellikleri çok iyi olduğu bildirildi.

Boyanma:Malzeme iyi lekeleri almaya bildirilmiştir.

Metallerin Etkisi: Ahşap demir içeriği ile demir korozyona ve materyalleri neden olabilir.

Ürün Kaynakları:Sürdürülebilir yönetilen ya da diğer çevreye karşı sorumlu kaynaklardan gelen bu türün bazı malzeme. Kullanılabilir olduğu bildirilmektedir . Uluslararası Tropikal Kereste Örgütü (Itto) türleri ihracat için kereste önemli ve düzenli bir kaynak olduğunu bildirir veritabanında aşağıdaki türler bildirilmektedir : Utile mülklerin benzer olması Crabwood (Carapa guianensis) veritabanında aşağıdaki türler dış doğrama için Utile için bir yedek olarak kullanılmak üzere rapor edilmiştir (pencereler): Hafif Bosse (bosse cedrata) Koyu Bosse (thompsonii bosse)Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsUtile, Sipo

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Veri:İndeksi 30-72 inç (80 to180 cm) ‘lik bir gövde çapı, 150-200 feet (45 m, 60)’ in bir yüksekliğe ulaşır. Boles iyi form, genellikle düzdür ve yaklaşık 100 feet (30 metre) şube ücretsizdir.

Diri Renk:Diri odun rengi açık kahverengi, ve de öz odun gelen tahdit edilmiştir. Geniş 2 inç (0.50 cm) kadar olduğu bildirilmiştir.Öz odun pembe-kahverengi gelen olgunlaşır koyu kahverengi-kırmızı veya mor-kahverengi renkte.Ahşap bir soluk sedir gibi kokusu vardır.

Hizmet Hareketi:ahşap baharat sonra orta boyutsal stabiliteye sahip olduğu bildirilmiştir, ve kullanım sırasında, orta hareket göstermek için bir eğilim vardır.

Doğal Dayanıklılık:Ahşap dayanıklı için, biraz dirençli veya orta dayanıklıdır. Öz odun termitler ve deniz kurtlarının orta derecede dayanıklıdır. Direnç emprenye için odun koruyucu emprenye oldukça dirençli olduğu bildirilmiştir.

Kesme Direnç   :ahşap kesme düşük bir dirence sahiptir.Kesme aletleri etkisi köreltme küçük olduğu bildirilmiştir.15 derecelik bir azalma kesme açısı kilitlenmiş tahıl ile malzeme planlaması tavsiye edilmiştir.Ağaç işlemleri dönüm kolayca yanıt bildirilmiştir.Kilitlemeli tane kalıplama sırasında ahşap bir yırtılmasına neden olabilir. 15 derecelik bir azalma kesme açısı tavsiye edilmiştir.Bu ahşap el ve makine araçları ile oldukça kolay çalışmak için bildirilen ancak sıkıcı sırasında simsiyah olabilir.Oyma özellikleri kesiciler sadece hafif küntleşmesi ile iyi olduğu bildirildi.Yapıştırma özelliklerinin tatmin edici olduğu rapor edilmiştir.Çivisi ve tırnak tutma özellikleri iyi olarak derecelendirilir.ahşap vida oldukça kolay olduğu bildirilmiştir.Zımpara özellikleri çok iyi olduğu bildirildi.Polisaj özellikleri çok iyi olarak derecelendirilir.Kurutma hızı yavaş oldukça hızlı arasında değiştiği bildirilmektedir. Bu ciddi kilitlenmiş tahıl içeren malzeme hariç, sadece hafif kusuru ile tatmin edici fırın-kurur.Kurutma kusuru derecesi oturum günlüğüne önemli ölçüde değiştiği bildirilmektedir.Fırın Çizelgeleri T2-D4 (4/4) ABD,T / R Oranı  1.39 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlı olacaktır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catssadada

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yorumlar: Bazen Sipo maun, ya da sadece Sipo adlandırılan Utile Meliaceae ailede ve Swietenia cinsi bulunan gerçek mahoganies biraz ilgilidir.

İlgili Türler:

Sapelli (Entandrophragma cylindricum

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates