Wych Elm,Wych Elm, İskoç Elm,Karaağaç,Ulmus glabra

Wych Elm,Wych Elm, İskoç Elm,Karaağaç,Ulmus glabra

$_57vxvx

 Wych Elm (Ulmus glabra)

Ortak İsim (ler): Wych Elm, İskoç Elm,Karaağaç

Bilimsel Adı: Ulmus glabra

Dağıtım: Avrupa,Asya

Ağaç Boyutu: boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-4 ft (0,6-1,2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  38 £ / ft 3 (605 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,49, .61

Janka Sertlik: 990 £ f (4.400 N)

Kopma Modülü: 14.240 £ f / içinde 2 (98.2 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.615.000 f / içinde 2 (11.14 GPa)

Kırma Gücü: 6710 £ f / içinde 2 (46.3 Mpa)

Çekme:  (diğer türlere çok benzer Büyük olasılıkla mevcut veri yok Ulmus cinsi )

Renk / Görünüm:  Heartwood orta kırmızımsı kahverengi ışık. Solgun diri odun genellikle iyi tanımlanmıştır.

Tahıl / Doku:  Tahıl (bölünmesine çok dirençli hale) kilitlenir. Biraz kaba, düzensiz doku ile.

Endgrain: Yüzük-gözenekli; sürekli bir sıra halinde çok earlywood gözenekleri orta dalga boyu bantlarında geniş küçük latewood gözenekler bir ya da iki delikler earlywood zaman zaman mevcut tyloses Büyüme farklı yüzük; lens olmadan görünmez ışınları; parankima vasicentric ve confluent.

Rot Direnç:  dayanıksız olarak Anma; böcek saldırı duyarlı. Yaşayan ağaçlar Hollanda karaağaç hastalığı duyarlıdır.

İşlenebilirlik:  Bir meydan okuma, özellikle quartersawn yüzeylerde, çünkü kilitli tahıl çalışmak olabilir. Rendeleme koparma ve / veya bulanık yüzeylere neden olabilir. Zavallı boyutsal kararlılık. Tutkal, lekeler, ve bitirir iyi. Bükme buhara iyi yanıt ve iyi çivi ve vida tutar.

Koku: Elm genellikle güçlü, hoş olmayan bir kokusu vardır yeşil; bir kez kurutulmuş olsa da çok az bir kokusu vardır.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Elm Ulmus cinsi bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz ve deri tahrişine bulunmaktadır. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: olgun ağaçların kullanılabilirliği büyük ölçüde Hollanda karaağaç hastalığı azalmış olmasına rağmen orta, Avrupa’daki doğal yaşam içinde fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kutular, sepetler, mobilya, değnekler, kaplama, odun hamuru, kağıt yapımı ve.

Ulmus glabra, 30 m (98ft) hızla 25 m (82ft) hızla büyüyen bir yaprak döken ağaçtır. Bu bölge (İngiltere) 5’e dayanıklıdır ve donma ihale değildir. Şubat’tan Mart’a kadar çiçeklenir ve tohumlar mayıstan hazirana kadar olgunlaşır. Tür hermafrodittir (hem erkek hem de dişi organlara sahiptir) ve Rüzgar tarafından tozlaşmaktadır. Yaban hayatını çekmek için dikkat çekmektedir. Uygun olanlar: hafif (kumlu), orta (tınlı) ve ağır (kil) topraklar, iyi drene edilmiş toprakları tercih eder ve ağır killi topraklarda büyüyebilir. Uygun pH: asit, nötr ve bazik (alkali) topraklar. Yarı gölgede (hafif ormanlık) veya gölgede gelişemez. Nemli toprağı tercih eder. Bitki deniz maruziyetini tolere edebilir. Atmosferik kirliliği tolere edebilir.

Yorumlar: Elm ağaçları yaygın Hollanda karaağaç hastalığı, karaağaç kabuk böceklerinin tarafından yayılan bir mantar hastalığı bulaşmış. Avrupa Bölge genelinde popülasyonlar Hollanda karaağaç hastalığı ve diğer tehditlere olumsuz etkilerini yaşıyor. Norveç’te türün son on yıl (2015 Biyoçeşitlilik Bilgi) üzerinden% 30 oranında düşüş göstermiştir tahmin edilmektedir, İsveç ve İngiltere’de nüfusun çoğunluğunun artık hastalıktan etkilenir. Onun İsveçli nüfusu 2025 (ArtDatabanken 2016) tarafından% 90’a varan düşüş olacağı tahmin edilmektedir Avrupa’da bu türün gözlenen düşüşler esas alınmıştır. Orada İber Yarımadası’nda ciddi süregelen düşüş de ve merkezi İspanya’da neredeyse (Martínez García tükenmiş gitti  ve ark.  2009). Valencia (İspanya) ili içinde toplam nüfusu (yaklaşık 200 olduğu tahmin edilmektedir Aguilella vd.2010). Gibbs (1978), bu Avrupa karaağaç% 10-40 (Gibbs 1978, Brasier 2001) kaybedildi tahmin ediliyordu. Çoğu tahminler bölgesel alt popülasyonlar gelmektedir. Daha fazla bilgi mevcut ve öngörülen düşüş için gereklidir.DED dünya Elm ağaçların milyonlarca sildi etti.

Elm da karbon dioksit ve klor türler gibi zehirli gazların dayanıklıdır. Bu beta-katı Zi alkol, bitkisel alkol, alkol ve diğer fasulye Zi Zi alkol ve Rou kalite, diş eti ve yağlı yağlar içerir.

$_ffs57

Avrupa elm (Avrupa), pürüzsüz yapraklı karaağaç, wych elm, İngilizce elm olarak da bilinir

Avrupa’da Ortaçağ boyunca, karaağaç borular, bozuk olmaz uzun ıslak olması durumunda karaağaç boru yapılır.

yüzyıla kadar 18. yüzyıldan bu yana, Avrupa ve Kuzey Amerika’da karaağaç yaygın bir sokak ağaç dekorasyon olarak dikilir. Yüksek karaağaç sandıklar, gölgelik geniş germe Çünkü, bir “karaağaç tünel” hissi oluşabilir.

148916574

Ağaç Ağaçlar 36m ila 45m yüksekliğe ve 2.5m kadar büyük bir çapa kadar büyürler, ancak büyük çaplı ağaçlar genellikle ortada sağlam olmadığı için 1 m veya biraz daha fazla çapta ticari olarak daha iyidir.

 

Avrupa’da, tüysüz karaağaç (Wych Elm, yani U. glabra) ve Avrupa Ulmus glabra (yani Düz yapraklı Elm, U. küçük) bu yaygın ekilen çeşitleri, Kuzey Avrupa İskandinavya yaygın tüysüz karaağaç İskandinavya bölgesi, Kuzey İngiltere ve kaygan karaağaç yaprağı güney bölgelerinde oldukça yaygındır. Hollanda karaağaç (Hollanda Elm, yani U. × Hollandica) doğmuş doğal melez karaağaç bu iki çeşit sonucu Avrupa’da da yaygındır.

Amerikan karaağaç karaağaç (Amerikan Elm, yani U. americana) bilinen Ortak Kuzey Amerika türleri, farklı iklim ve toprak uyum, sert rüzgarlar dayanabilir güçlü düz gövde hızlı bir büyüme vardır, ve şişe şeklindeki ağaç yok genellikle avantajları kesilmiş, bu tercih edilen sokak ağacı süsler oldu. New York’un “adam asma karaağaç” (Asılmış adam Elm), Washington Square Park kuzeybatı köşesinde yetişen Mevcut eski İngiltere karaağaç (İngilizce Elm) büyümeye başladı yaklaşık 1679 bir tahmindir.

1850-1920 yılından bu yana, bir varyantı olarak İskoç karaağaç karaağaç (Camperdown Elm, yani U. Camperdownii), en tanınmış çeşitleri karaağaç gövde üzerine aşılı “varyantları tüysüz karaağaç” safkan tüysüz yetiştirilmesi yoluyla gelir olan ağaç büyük bahçe çeşitlerinin zamanda, çeşme gibi benzer bir dönüştürüldü Cheng dekorasyon gibi karaağaçlar için kullanılır.

yüzyılda, Avustralya’da geliştirilen İngiliz sömürgeciler, onlar İngiltere karaağaç (İngilizce Elm, yani U. küçük var. Vulgaris) orada büyümeye fidan bir sürü aldı, bu “yabancı” tür önlemek için, Avustralya’da kök ve çünkü jeopolitik ilişkilerin Hollanda karaağaç hastalığı üzerinde Avrupa’da ortaya çıkmıştı. Melbourne sokaklarında şimdi İngiltere karaağaç uzun boylu durmak keşfetmek edebiliyoruz.

$_57.fsgJPG

Kereste Öz odun, açık renkli sapwoodtan yeşil olduğunda açıkça tanımlanmış mat kahverengi bir renktir. Ahşabın çapraz taneli karakteri ile birlikte düzensiz büyüme halkaları onu çekici bir görünüm verir, ancak büyük erken ahşap gözenekleri oldukça kaba bir doku oluşturur. Kıtada yetiştiğinde bu türlerin kerestesi genellikle daha düzgün tahıl ile daha eşit ve düzenli bir büyüme. İngiliz elm, kurutulduğunda yaklaşık 560 kg / m³ ve yaklaşık 580 kg / m³ civarında Hollanda elm ağırlığındadır.

Kurutma

Rutubetini oldukça hızlı bir şekilde salıvermesine rağmen, ahşabın bozulmasını sağlayan çok belirgin bir eğilim vardır ve çöküşün kalın boyutlarda meydana gelmesi için bazı sorumluluklar vardır. Bu nedenle bakım gereklidir; Çubuklar düzgün bir şekilde hizalanmalı ve yığınların üst kısımları ağırlıklandırılmalıdır.Hem Hollanda hem de Hollandalıların benzer güç özellikleri vardır ve genel olarak meşe ağacının mukavemetinin% 30 altındadır, ancak Hollandalı elm, İngiliz elminden çok daha serttir ve aynı zamanda bükülme için çok daha iyi bir ağaçtır.

Ulmus glabra , karaağaç wych veya İskoç karaağaç , Avrupa karaağaç türlerinin en geniş yelpazesine sahiptir İrlanda doğuya kadar Urallar ve gelen Arctic Circle dağlarına güney Mora de Yunanistan ; o da bulunan İran . Büyük, yaprak döken ağaç , aslında bir olduğunu dağ . yüksekliklerde <1500 m, nemli topraklar ve yüksek nem ile tercih sitelerde büyüyen türler  ağaç saf ormanlar oluşturabilir İskandinavya ve kadarıyla kuzey meydana enleminin 67 ° K En Beiarn Norveç. Wych karaağaç de başarıyla tanıtıldı Narsarsuaq güney ucuna yakın, Grönland ( 61 ° N ).

Ağaç kuzey ve batıda çok en yaygın karaağaç oldu Britanya Adaları ve artık sadece tartışmasız İngiliz yerli karaağaç tür olarak kabul edilir. İskoçya’da eski bolluk sayesinde, ağaç bazen Scotch veya İskoç karaağaç olarak bilinir.

Gibi yakından ilgili türler, Bergmann en Elm U. bergmanniana ve Mançurya Elm U. laciniata kuzeydoğusunda yerli, Asya , bir kez bazen alındı ​​Ulmus glabra ; Başka bir yakın akrabası olan Himalaya veya Keşmir Elm U. türlerinden taksol .

Anavatanım Türkiye, Avrupa ve Orta Asya’dır. Karaağaçgiller (ulmuceae) ailesindenim.Habitusum geniş tepe tacı ile sarkık bir form oluşturur. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

40 metre boya, 2.5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 900 yıl yaşarım.Gövde kabuklarım gençken gri renkli ve pürüzsüz, daha sonraki dönemde kahverengi renkli ve çatlaklı olur.

Yapraklarımın kenarları, çift sıralı dişli, karakteristik olarak dip tarafları az veya çok çarpık, asimetrik tabanlı ve üstte ani bir noktaya kadar incelmiştir. Sonbaharda sarı-kahverengi renktedir.

Çiçeklerim erken ilkbaharda yapraklanmadan önce kırmızı-mor renkli kümeler halindedir.Meyvelerim küçük kanatlı formdadır.Sağlam kerestem, tekerlek ve fıçı yapımında ve ayrıca yakacak olarak da kullanılır. Odunlarım güzel cila kabul eder, mobilyacılık ve kaplamacılıkta kullanılırım. Geçmiş dönemlerde Amerikan Kızılderilileri, çeşitli türde ip ve halat yapımında kabuk ve liflerimden faydalanmışlardır.Orta – Elm esas olarak çalışmak, kalıplama ve kalıplama sırasında eğilme ve testere üzerine bağlama eğilimi oldukça zor bir kereste. Bununla birlikte, çalışma özellikleri bir dereceye kadar kurutulduğu bakımdan yönetilir, tahribatlı ahşap planya ve kalıplamada savurgan olur. Hollandalı elm, refrakter kadar iyi değildir, ancak her iki tür de temiz bir yüzeye özenle bitmiş olabilir. Ahşap tatmin edici bir şekilde yapıştırılabilir ve lekelenebilir, cilalanabilir veya mumlanabilir. Bölmeden çivi alır ve iyi bir dekoratif kaplama üretebilir.

Adapazarı’nda Karaağaçdibi ismi nereden geliyor hiç düşündünüz mü? Osmanlı Devleti zamanında ağaç denizi diye tabir edilen bölgede yer alan Adapazarı, payitaht İstanbul’un odun ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahipti. Adapazarı’nda da yetişen Karaağaç ekonomik olarak olduğu kadar manevi olarak da önemini yıllarca korumuştur. resimde gördüğünüz Karaağaç Cumhuriyet’i göremese de şehrimizde izini günümüze kadar taşımıştır. bölgeye adını veren meşhur KARAAĞAÇ…

İlgili Türler:

Amerikan Elm (Ulmus americana)

Karpat Elm (Ulmus procera)

Cedar Elm (Ulmus crassifolia)

Hollandalı Elm (Ulmus x Hollandica)

İngilizce Elm (Ulmus procera)

Kırmızı Elm (Ulmus rubra)

Kaya Elm (Ulmus thomasi)

Kanatlı Elm (Ulmus alata’nın)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates