Yellow Box,(Eucalyptus melliodora),Sarı Kutusu,Bal Okaliptüs,Sarı-box,

Yellow Box,(Eucalyptus melliodora),Sarı Kutusu,Bal Okaliptüs,Sarı-box,

Eucalyptus melliodora, Yellow Box, AustraliaYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)

Ortak Ad (lar):  Sarı Kutu,Bal Okaliptüs,Sarı-box,

Bilimsel AdıOkaliptüs melliodora

Dağılım: Doğu Avustralya

20mYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)11

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Okaliptüs melliodora olarak da sarı IronBark veya bal kutusuna sevksarı kutu ağacı içinbilimsel adıdır . Yavaş büyüyen ağaç Avustralya, batı Victoria ve güney Queensland içine uzanan doğal aralığına özgüdür . Yerli tabiatında ,ağaç ormanlık , ovalar , eteklerinde ve kuru bölgelerde yetişir . Okaliptüs melliodora fiziksel özellikleri ile tanımlanır.

Boyut:Sarı kutu onun yerli aralığında 50 ila 100 metre yüksekliği ile olgun boyutu büyük orta olduğunu sahiptir . Yetiştiriciliğinde ağaçlar genellikle tam olgun , kapsayıcı bir gölgelik geliştirerek , 26 ila 32 metre yayılması ile 60 – ayak- uzun boylu kadar büyüyebilir . Yaprak dökmeyen ağaç sık sık yakın bitki örtüsü ile rekabet etmeye başlarlar sığ kökleri vardır . Eucaplytus melliodora koyu kahverengi kabuğu pürüzsüz bir , açık sarı veya açık kahverengi olduğunu doku kaba lifli olabilir . Yaprak döken ağaç kabuğu geç yaz aylarında kabuğu başlar ve sarımsı underbark beyaz bir ortaya koymaktadır. Kabuğu genellikleüst gövde ve dallardan soyar .Sarı kutu yaprakları renk yeşil gri ışık yeşil . Alternatif Yaprakları dar ve lanceshaped ,okaliptüs grubundaağaçların tipiktir. Yapraklarınintermarginal ven yaprak büyümesi tüm aşamalarındayaprak kenarından dışarı çıkıyor .Çiçek de krem renkli , güzel kokulu çiçekler beyaz ileağaç çiçek yıllarda çeşitli zamanlarda yere bağlı . Diğerlerinde ,ağaç Ağustos ve Aralık ayları arasında çiçek üretir iken bazı bölgelerdeçiçek zaman ilkbahar ve yaz aylarında olduğu . Çiçekler gelecek bahara dek ağaçların üzerinde kalmak tohum kapsülleri tarafından takip edilmektedir . Ağaçlar kolayca F. Okaliptüs melliodora ağaçları üreten , Avustralya’nın en iyi bal arasındadır 77 derece çimlenmeye tohum ile yayılır .
Ahşap: sarı kutu ağaçlarıodun olarak kabul edilir onun kaba dokusu ve birbirine şüphe ile Avustralya’nın prim odun arasında . Son derece dayanıklı ahşap , ağır , sert ve güçlü ve ağır mühendislik inşaat, demiryolu traversleri , eskrim ve direkleri kullanılmıştır . Okaliptüs melliodora kereste zamanda kaliteli mobilya ve termit dirençyapımında uzmanlık kereste olarak kabul edilir . Ağaç odunu renk ve soluk gölgeli diri odun içinde kahverengi sarımsı hafif pembe.

Ağaç Boyutu:  boyunda 65-100 ft (20-30 m), 2-3 ft (0,6-1 m) gövde çapı

Ortalama Kurutulmuş Ağırlık:  67 £ / ft 3 (1.075 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .81, 1.08

Janka Sertlik:  2.920 £ f (13.000 K)

Kopma Modülü:  17.690 £ f / içinde 2 (122.0 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.030.000 f / içinde 2 (14.00 GPa)

Kırma Gücü:  9860 £ f / içinde 2 (68.0 Mpa)

Çekme:  Radial:% 5.3, Teğet:% 10.5, Üçboyutlu:% 15,9, T / R Oranı: 2,0..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)22

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaçlar, orta ölçekli. Alt gövde parçası ya da bazen daha büyük dallar, grimsi kahverengi, uzanan kabuğu lifli, kalıcı; Daha küçük şube ve beyazımsı sarı, düz, exfoliating üzerine havlamaya. Manşonları Terete. Genç yapraklar hafifçe grimsi, dikdörtgen, yaklaşık 5 × 2.5 cm. Olgun bir 1-1.5 cm sapı yaprakları; yaprak ayası dar yaklaşık bir açıda, lanceolate için 7-13 x 1-1.5 cm biraz bükülmüş, kösele, birçok siyah bezleri ile, her iki yüzey, ikincil damarları lanceolate Üssünde midvein ama Ternate 30 °, intramarginal damarlar yaklaşık Marjı 2 mm. Çiçek salkımına aksiller, umbels 3- ya da 7-çiçekli; 4-9 mm sapı. Çiçek tomurcukları oval, yaklaşık 5 mm olmalıdır. Hypanthium çan, 3-4 mm; sap 2-9 mm; calyptra konik-semiglobose bazen apiculate, uzun veya hypanthium biraz daha kısa. 4-6 mm, periferik Stamenler steril organlarındaki; anterler küçük kesecek-kapitat, poricidal. Kapsül semiglobose, ca. Çap 5 mm .; dar bir disk; 5 ya da 6, eşit hypanthium kenar veya yer valfler. Fl. Ağustos-Eylül

Renk / Görünüm:  Heartwood kızarana kadar açık pembe arasında değişmektedir. Soluk gri diri odun keskin öz odun den demarcated edilir. Yaygın burl şeklinde gördüm.

Alerjiler / Toksisite: Sarı Kutu ile ilişkili herhangi bir olumsuz sağlık etkileri olmuştur, içinde birkaç diğer türler olsa  Okaliptüs  cinsine çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu:  burl kapaklar, biçilmiş burl bloklar ve figürlü ahşap küçük parçalar halinde Genellikle mevcut. Eşit diğer ithal masif ahşap burl ürünleri ile: Fiyatlar yüksek.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları:  Torna nesneler, bıçak ve silah kulpları ve küçük özel nesneler.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)232

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

  Yetiştirme ve kullanımları

Okaliptüs onları yaptık çok kullanan var ekonomik önemli ağaçlar. Belki Karri ve Sarı kutu çeşitleri en bilinen bulunmaktadır. Nedeniyle hızlı büyüme bu ağaçların en önemli yararı ahşaptır. Bu desen, kereste, odun gibi kullanım için bir çok arzu edilen karakteristikleri pulpwood . Hızlı büyüme olarak da uygun okaliptüs yapan windbreak s. Okaliptüsler sürecinde topraktan su muazzam miktarda çizin terleme . Onlar su tablosunu düşürmek ve azaltmak için bazı yerlerde dikildi (ya da ekilen yeniden) toprak tuzlanma . Okaliptüsler da azaltmanın bir yolu olarak kullanılmıştır sıtma Cezayir, Sicilya ve aynı zamanda Avrupa ve Kaliforniya’da toprağı boşaltılmasına tarafından. Drenaj için bir yaşam alanı sağlayan bataklık kaldırır sivrisinek larva e, ama böyle drenaj da ekolojik üretken alanlara zarar verebilir. Bu drenaj okaliptüs kökleri 2,5m uzunluğunda değil, yağmur ya da sulama tekrar toprak ıslak anlamı, phreatic bölgesine ulaşmadan kadar tek beri toprak yüzeyine sınırlıdır.

Okaliptüs yağı hali hazırda olan damıtılmış buharla çok küçük miktarlarda yapraklardan ve temizlik, koku giderici için kullanılabilir ve gıda takviyeleri; Özellikle tatlılar , öksürük damla ve dekonjestanlar. Okaliptüs yağı, böcek itici özellikler (Jahn 1991 a, b; 1992) yer alır, ve bazı ticari bir sivrisinek kovucular (Fradin ve Gün 2002) ‘de bir aktif bileşendir.nektar bazı okaliptüs yüksek kalitede üreten monofloral bal . Okaliptüs da yapmak için kullanılan Digeridoo , bir müzik üflemeli çalgı Avustralyalı tarafından popüler hale yerlilerinin .

Adirondack Dağları da yatak tozu akarlarına öldürmek için yıllardır kullanılmaktadır.Okaliptüs tüm parçaları bitki yapmak için kullanılan olabilir boyalar , protein lifleri (on esasa olan ipek ve yün sadece bitki parçasını işleyerek) su . Renkler, yeşil, kahverengi, çikolata ve derin pas kırmızı ile sarı ve turuncu aralığı ulaşılacak. işlendikten sonra geri kalan malzeme güvenli bir malç veya gübre olarak da kullanılabilir ..

Tarih

1788-1789 ve Okaliptüs birkaç daha fazla tür seçildi ve yayınlanmış on dokuzuncu yüzyılın arasında. Bunların çoğu İngilizce botanikçi tarafından vardı James Edward Smith ve tahmin edilebileceği gibi en, ağaçları vardı Sydney bölgesi. Bu ekonomik değeri E. pilularis E. saligna, E. tereticornis bulunmaktadır.

On dokuzuncu yüzyıl Avustralya tarihinin, özellikle büyük botanikçiler birkaç çabalarını gördüm Ferdinand von Mueller Eserlerini eucalypts üzerinde cinsinin ilk kapsamlı hesabına büyük katkıda George Bentham 1867 yılında ‘nin Flora Australiensis – Hangi bugün sadece kalır Avustralyalı florayı tamamlayın. Bentham hesap cinsinin en önemli erken sistematik bir tedavi yöntemidir. Bentham (1934 olan ayrımlar organlarındaki, özellikle anterlerden (Mueller, 1879-1884) özelliklerine dayanmaktadır (1903-1933), Joseph Henry Maiden daha da elborated ve William Faris Blakely tarafından daha da alınan beş dizi cins bölünmüş ). Bu zamana kadar anter sistemi uygulanabilir ve sistematik çalışma tomurcukları, meyveleri, yaprak ve ağaç kabuğu özellikleri üzerinde yoğunlaşmıştır daha yakın olmak için çok karmaşık hale gelmişti.İlk endemik Western Australian Okaliptüs Fransız botanikçi tarafından yate (E. cornuta) idi toplandı ve daha sonra ismini vermek La Billardiére şimdi ne toplanan, Esperance 1792 yılında alan.Tek yönlü olan okaliptüs, ağırlıklı olarak mavi zamkı E. globulus , devletin çoğunlukla ağaçsız orta kesiminde karayolları, portakal bahçeleri ve diğer çiftlikler için rüzgar çitlerini sağlayan oldu Kaliforniya’da değerli olduğunu kanıtladı. Onlar da birçok ilde ve bahçelerde gölge ve süs ağaçları olarak takdir edilir.Onlar doğal bitkiler ile rekabet ve yerli hayvanların desteklemediği için Kaliforniya’da Okaliptüs ormanları eleştirilmektedir. Ateş aynı zamanda bir sorundur. 1991 Oakland Hills firestorm yaklaşık 3.000 evleri yıkılmış ve 25 kişinin ölümüne yol açan kısmen yakın evlerin alanda eucalypts çok sayıda tarafından körüklendi.Kaliforniya eucalypt ormanların bazı bölgelerinde çıkarılır ve yerli ağaçlar ve bitkiler restore ediliyor. Bireyler de yasadışı bazı ağaçlar tahrip ve ağaçlar saldırı Avustralya’dan böcek zararlıları tanıtılması şüpheleniliyor.

catsYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)3432

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Okaliptüs—Ne Kadar Yararlıdır?

BAZILARI 90 metreyi aşan uzunluğuyla birer devdir; dünyadaki en uzun ağaçlar arasında sayılırlar. Bazıları ise kısa, kıvrılmış ve kuru toprağa doğru sarkmış durumdadır. Yaprakları bir tasarım harikasıdır ve çiçekleri göze hoş gelir. Şu ya da bu şekilde, muhtemelen siz de bu ağacın bir kısmını kullanmışsınızdır.

Birkaçı Tasmanya meşesi gibi seçkin isimlere sahiptir, fakat çoğu sıradan bir zamk ağacı olarak bilinir. Ancak, teknik bakımdan ele alındığında gerçek zamk, karbonhidratlardan oluşan, suda çözünen bir maddedir ve hiçbir okaliptüs bunu üretmez. Bu nedenle ona zamk ağacı adı verilmesi aslında yanlıştır. Daha doğru olarak bu ağaçlar Eucalyptus cinsi olarak tanınır ve Avustralya’ya özgü bu familyanın 600’ün üzerinde türü vardır.Okaliptüsler Avustralya’nın ücra yerlerindeki kurak düzlüklerde olduğu kadar Kuzey Toprakları’nın tropikal sıcağında da yetişir. Fakat güney Tasmanya’da esen Antarktik rüzgârların ve kıyı dağ silsilelerinin sisli koşullarında da büyür. Onlar her yere öylesine yayılmıştır ki bir 19. yüzyıl kâşifi ve zooloğu şöyle yakındı: “Zamk ağaçlarının sonunu görmek asla mümkün değildir: Kilometrelerce yol katetseniz de yeşilliğinde en küçük bir değişiklik göremezsiniz.”Avrupalı göçmenler 19. yüzyılda Avustralya’ya akın ettikten sonra okaliptüs aşırı kayıplara uğradı. Bu ağaçların yaklaşık 300.000 kilometre karelik bölümü ilerlemeye engel olduğu düşüncesiyle kökünden söküldü. Ancak herkes bu değerli kaynağa böylesine özensiz davranmadı. 19. yüzyıl boyunca, okaliptüs familyası dünyayı fethetmeye başladı.

Bir İmparator ve Bir Doktor: 1880’li yıllarda şimdi Etiyopya denilen Habeşistan’ın İmparatoru II. Menelik kurak olan yeni başkenti Addis Ababa için gölgelik ağaçlara ve hazır bir odun kaynağına ihtiyaç duydu. Afrika’nın hiçbir doğal ağacı bu ağaçsız bırakılmış alana uygun bulunmadı. Bu nedenle İmparator’un uzmanları en azından kendi ülkelerindeki ağaçlar kadar sert, yakıcı güneş altında büyüyebilen bir ağaç bulmak için başka yerlere baktılar. “Addis Ababa” adı “Yeni Çiçek” anlamına gelir ve bu isim Etiyopya ekonomisinde yaşamsal bir rol oynamaya başlayan ve yararlı bir ithal malı olan okaliptüsün şerefine verilmiş olabilir.

Okaliptüsün çağdaş göçüne yardım eden başka bir adam Dr. Edmunda Navarro de Andrade’dir. O, Brezilya’nın hızla küçülen ormanlarını yeniden canlandırmaya karar vererek, 1910 yılında, okaliptüslerin Avustralya’dan ithalini başlattı. Onlardan 38 milyon adet dikmekle sorumluydu. Bugün Brezilya’nın işlenmiş topraklarında iki milyardan fazla okaliptüs var.Böylece Brezilya bu doğal yağmur ormanlarına ek olarak Avustralya’nın dışında en büyük okaliptüs nüfusuna kendisinin sahip olduğunu iddia ediyor. Böyle değerli bir şeyi ülkesine tanıtıp getirmesinin Brezilya ekonomisine öylesine yararı oldu ki, Dr. Navarro bu seçkin hizmeti için özel bir madalya ile ödüllendirildi.

catsYellow Box,Sarı Kutu burl (Okaliptüs melliodora)6555

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kino, Yağ ve Tanen

Okaliptüsün kereste ve kabuğundan kan kırmızı renkte kino denilen sakız benzeri bir madde çıkar. Kinonun bazı çeşitleri tahtayı gemi kurtlarından korumakta kullanılır. Kinodan kanamayı durdurmaya yardım eden bir ilacın üretiminde de yararlanılır. Diğer çeşitlerinin kabuğundan, deri tabaklamakta ve kumaş boyamada kullanılan tanen tozu elde edilir.

Yapraklar bir tasarım harikası ve değerli bir yağ deposudur. Uç kısımları ağaçla birleştikleri noktaya yumuşak bir eldeki güçsüz parmaklar gibi eğilirler. Bu tasarım yeşilliğin büyük bir huni gibi hareket etmesine yardım eder. Ağaç için değerli olan nem yaprakların yüzeyinde damlacıklar halinde toplanır ve sonra deriye benzer uçlardan kendisini beklemekte olan kök sistemine damlar.

Güçlü ve canlandırıcı bir aromaya sahip okaliptüs yağı, buharlaştırma ve damıtma yöntemiyle yapraktan çıkarılır. Bu yağ geniş çapta, örneğin, parfümlerde, sabunlarda, ilaçlarda, şekerlemelerde ve temizlik ürünlerinde kullanılır. Doğal ortamında, yağ yapraktan çıkar ve havayı güneş ışığının kırılmasını sağlayan damlacıklarla doldurur; bu okaliptüs ormanına mavi renk özelliği verir. Sidney şehrinin batı ucunu belirleyen dağlara bu olay nedeniyle olağandışı bir isim olan Mavi Dağlar adı verildi.

İlgili Türler:

Blue Gum  (Okaliptüs globulus)

Kahverengi Mallee  (Okaliptüs dumosa)

Coolibah  (Eucalyptus Coolabah)

Deglupta  (Okaliptüs deglupta)

Cerrah  (Okaliptüs marginata)

Karri  (eucalyptus diversicolor)

Lyptus ®  (Okaliptüs urograndis)

Messmate  (Okaliptüs eğik)

Dağ Ash  (Okaliptüs regnans)

Kırmızı Mallee  (Okaliptüs yağı)

Nehir Red Gum  (Eucalyptus camaldulensis)

Gül Gum  (Okaliptüs grandis)

Bataklık Maun  (Okaliptüs robusta)

Beyaz Kutu  (Okaliptüs hemiphloia)

Sarı bir zamk  (Okaliptüs leucoxylon)

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates